Túl alacsony a gyermekem: komoly baj is lehet a háttérben!

Forrás: Origo -
alacsony termet gyermekendokrinológia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Pánikra adhat-e okot gyermekünk laboreredményén a csillagos pajzsmirigyérték? Állhat-e komolyabb probléma annak a hátterében, ha már óvodáskorú, de nagyon alacsony? Mivel is foglalkozik a gyermek endokrinológus? A szakember elmondja. 

A belső elválasztású endokrin mirigyek termelik a hormonokat, amelyek a véráramba jutva az egész szervezetre hatást fejtenek ki. Az endokrin rendszer szoros kapcsolatban áll az idegrendszerrel és az ember anyagcsere folyamataival. Az endokrinológia a belgyógyászat egy speciális szakterülete, amely a belső elválasztású mirigyek – a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, a mellékvese, a hasnyálmirigy, az agyalapi mirigy és a nemi mirigyek – működésének betegségeivel foglalkozik.

„Először általában a gyermekek 3-4 éves kora körül fordul meg a szülők fejében a gondolat, hogy túl alacsony" – reflektál a jelenségre dr. Vajda Zsolt gyermekendokrinológus. „Nagyon fontos az anamnézis, a szülők magasságának figyelembevétele, esetleges örökletes betegségek feltérképezése. Ezután különböző szűrővizsgálatokra küldjük el a kis pácienst, melynek során krónikus betegséget, kálcium- illetve vashiányt, pajzsmirigybetegséget, esetleges felszívódási zavart keresünk a háttérben. Ha ezek a vizsgálatok nem mutatnak eltérést, fél év múlva rendeljük vissza újra a gyermeket, mert hat hónap alatt már megbízhatóan megítélhető az éves növekedési sebesség. Ha ez elmarad a minimálisan elvárt értéktől, csak ebben az esetben merül fel a növekedési hormon hiánya, ami azonban egy vérvételből nem állapítható meg. Növekedési hormon hiány gyanújakor két, egymástól független stimulációs teszttel kell bizonyítani, hogy a szervezet nem képes megfelelő mennyiség termelésére. Ha a hiány igazolódik, az agyalapi mirigy képalkotó vizsgálatát követően a hormonpótló kezelés indokolt, elkezdhető. A kezelés folyamatos, évekig tartó, aminek hatására a növekedés felgyorsul. Mivel csak indokolt esetben és folyamatos orvosi kontroll mellett, kijelölt centrumban végezhető ilyen terápia, így jelentős mellékhatástól nem kell tartani" - vélekedik a szakember.

Forrás: Origo

Vajda doktor azt is elárulta, hogy a magasság-referenciaértékek akár országonként is különbözhetnek, így különösen nehéz dolga van a szakembernek, ha például az egyik szülő kaukázusi, a másik pedig fekete bőrű vagy keleti származású. Természetesen nem csak az alultermelés lehet probléma, hanem a növekedési hormon túltermelése is. Ez sokkal ritkább állapot, de ilyenkor is fontos a gyermek növekedési adatainak elemzése, ezért célszerű a magasság problémák kivizsgálására összegyűjtött növekedési adatokkal érkezni az orvoshoz. „A növekedési hormon hiánya az anyagcserére a felnőtt korban is hatással van, a kezelés elmaradásának így nem csak a magasság szempontjából, hanem belgyógyászati szempontból is lehetnek hosszú távú következményei" – erősíti meg.

Gyakran megesik, hogy más betegség kapcsán végzett vérvételkor a pajzsmirigy funkció is meghatározásra kerül. Számos esetben előfordul, hogy a szülők pánikolva, ijedten keresik meg a szakorvost, kezükben gyermekük megcsillagozott laboreredményével. „A pajzsmirigyhormon eredményt egy előző betegség is befolyásolhatja, így a csillagos érték nem feltétlenül ad okot az aggodalomra. Már egy egyszerű megfázás alatt is megemeli a pajzsmirigy hormon igényt, ami a laboreredményekben is megmutatkozik. Ilyen esetekben, sokszor nehéz megnyugtatni a szülőket, hogy ez nem feltétlenül jelent pajzsmirigy betegséget" - tette hozzá az orvos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.