migrénes fejfájás fejfájás migrén fejfájás okai magazin Manker migrén külföldre költözés Kasza Tibi
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A fejfájás népbetegség. Szinte nincs olyan ember, aki ne szenvedett volna már tőle, sokaknak azonban nem csak pillanatnyi kellemetlenséget okoz. A migrénes görcsrohamok ellen néha a gyógyszer sem hat, és a fájdalom képes minket akár napokra is ágyhoz szögezni.

Kasza Tibor feleségét, Mankert gyermekkora óta kínozzák a migrénes fejfájások. Nincs azonban egyedül, sok hozzá hasonló nő és férfi szenved a visszatérő, látászavarokat is okozó görcsös fejfájástól. Hiába minden kivizsgálás, az orvosok nem találnak szervi elváltozást, nem betegség áll a zsibbasztó fájdalom hátterében. Sokan arra esküsznek, hogy külföldre költözéssel elmúlik a migrén, és Mankerék is ezt tervezik.

Megkérdeztük a FájdalomKözpont neurológusát, Dr. Vida Zsuzsanna szomnológust, hogy mi áll a migrén hátterében, milyen terápiával lehet enyhíteni a fájdalmakat és valóban megoldást jelenthet az, ha más országba költözünk?

Mi is pontosan a migrén?

– Nagyon sok betegség okozhat fejfájást, ezeket másodlagos fájásoknak nevezzük. Ezzel szemben a migrén önálló, úgynevezett elsődleges fejfájásbetegség. A migrént az esetek nagy részében egy aura vezeti fel, ezek olyan tünetek, amelyek önmagukban nem okoznak fájdalmat. Ilyen például, ha a beteg látótere beszűkül, ha szikrák, fényes vonalak jelennek meg a szeme előtt, de végtagzsibbadás, végtaggyengeség és hangulatváltozás is megelőzheti a migrénes fejfájást.

A nőknek jobban fáj, mint a férfiaknak Forrás: Dreamstime

Mi idézi elő?

– Azt mondják, a világon nincs olyan dolog, ami ne okozna migrént. A fogamzásgátlók esetenként növelhetik a fájdalom gyakoriságát. Az alváshiány, a stressz is előidézheti a görcsös fejfájást, akárcsak a nem megfelelő táplálkozás. A füstölt halak és sajtok, az erős kínai fűszerek, a bor, de akár az étcsokoládé is okozhat migrént. Egyénenként eltérő, kinek a szervezet mire hogyan reagál. Ha kivizsgálásra kerül sor, a migrénes betegek agyában nagyon ritkán találni elváltozást, ezért úgy gondoljuk, hogy a migrén egyfajta örökletes, genetikai betegség.

Mit tudunk tenni ellene?

– Az első lépés, hogy beazonosítjuk a kiváltó okot, és megpróbáljuk kiiktatni. Javíthat a beteg állapotán az életmódváltás, a rendszeres testmozgás, a pihenés, a kiegyensúlyozott táplálkozás. Ha szükséges, alkalmazhatunk gyógyszeres kezelést. Sokszor használ a sima, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító is, de gyakran előfordul, hogy speciális, migrénellenes rohamterápiát kell alkalmaznunk. Ezek mind csak tüneti kezelések. Ha valakinek havonta 8-10 alkalommal, vagy netán többször is fáj, akkor lehetőség van megelőző terápiára. A beteg ilyenkor rendszeresen szed egy gyógyszert, ami megakadályozza a migrént, vagy jelentősen enyhíti a kialakuló görcsöket.

Többen is mondják, hogy amint elköltöznek egy másik országba, megszűnik a migrénjük. Ez mitől lehet?

– A migrént kiválthatják olyan körülmények, amelyeket nem tudunk befolyásolni. Ilyen például a légnyomás, a hőmérséklet, az időjárás, a légszennyezettség vagy a szélviszonyok. Ezek csak akkor változnak meg, ha elköltözünk, és a költözés gyakran életmódváltással is jár. Egy új országban más lesz az éghajlat, az ionizáció, megváltozik a napi rutinunk, és másfajta ételeket is fogyasztunk.

Könnyen előfordulhat, hogy a költözés csak átmeneti megoldás lesz.

– Egy idő után az új helyen is felvesszük majd a régi szokásainkat, visszatérünk a régi életmódunkhoz, és ha nem jöttünk rá, mi okozta a migrént, a költözés után bármikor újra kialakulhat.

Csak átmeneti javulást hozhat a migrénben, ha külföldre költözünk Forrás: Shutterstock

A migrén hosszú távon okozhat egészségügyi problémát? Daganatos betegségeket?

– Daganatot semmiképpen, és nem ismert más, hosszú távú egészségkárosító hatása sem. Kétségtelen, hogy nagyon megkeseríti a beteg életét, de emiatt más egészségügyi baja nem lesz. Habár voltak vizsgálatok, amelyek kimutatták, hogy azoknál a migrénes nőknél, akik dohányoztak, nagyobb eséllyel alakult ki agyi érkatasztrófa, azaz sztrók. De ez nem jelenti azt, hogy a migrénből egyenesen következik a sztrók, kellett hozzá a dohányzás, tehát egy károsító behatás.

A fejfájás népbetegség? Csak a mostani korok emberének gyűlik meg vele a baja?

– Az biztos, hogy a mostani életmódunk jelentősen ront a helyzeten. Szinte állandóan zárt térben vagyunk, kevés időt töltünk a szabadban, a levegőn, a természetes fényben. Sokan ablaktalan irodában dolgoznak, a mesterséges megvilágítás, a monitorok, mobilkijelzők fénye felborítja a bioritmust. Önmagában az ülő életmód is kiválthatja a fejfájást, gondoljunk csak bele, mennyit fáj a nyakunk, a derekunk vagy a hátunk amiatt, hogy egész nap egy asztal előtt görnyedünk. Ez mind felerősíti a fejfájások gyakoriságát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.