Mit egyél a terhesség alatt, hogy támogasd a babád agyának fejlődését?

Shutterstock - Dasha Petrenko
várandósság magzatvédelem tudatos táplálkozás
A kisbaba agya már a várandósság legelején elkezd fejlődni – és minden falat, amit megeszel, hozzájárul ehhez a csodás folyamathoz. A jó hír, hogy nem kell bonyolult étrendeket követned egész terhesség alatt – néhány tudatos, szeretetteljes döntéssel rengeteget tehetsz azért, hogy kisbabád agya egészségesen fejlődjön már a pocakodban. Összegyűjtöttük, mik azok az ételek és szokások, amelyek valóban számítanak – és amiket könnyen beépíthetsz a mindennapjaidba.

A baba agyának fejlődése már nagyon korán – a terhesség harmadik hetében – elindul, és onnantól szinte megállíthatatlanul halad előre: minden percben százezernél is több új idegsejt születik. Ez a folyamat hihetetlen mennyiségű energiát igényel, amit a te szervezeted biztosít. Az, hogy mit eszel, mit iszol, hogyan pihensz, mind-mind hatással van arra, hogy a baba agya mennyire tud harmonikusan fejlődni. Nézzük meg együtt, mivel tudod a legjobban támogatni őt ebben az időszakban.

A baba agyának fejlődése már a terhesség harmadik hetében elindul
A baba agyának fejlődése már a terhesség harmadik hetében elindul
Forrás: Shutterstock

Így támogathatod kisbabád agyának fejlődését a terhesség alatt

1. Szedj magzatvédő vitamint!

Nem véletlen, hogy a várandós vitaminok ekkora figyelmet kapnak – valóban nagyon fontosak. A bennük lévő folsav, B12-vitamin, D-vitamin és cink mind segítenek abban, hogy a baba idegrendszere egészségesen fejlődjön, már az első hetekben is. Ha nehezen bírod a tablettát – például émelyít vagy nagy a kapszula –, próbáld étkezés közben bevenni. Ha így sem megy, nyugodtan kérj tanácsot az orvosodtól egy kímélőbb változatról – van választék bőven, csak meg kell találni, ami neked a legjobb.

2. Fogyassz színpompás, vitaminban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket!

A színes zöldségek és gyümölcsök nemcsak a tányérodon mutatnak jól. A bennük lévő antioxidánsok védik a baba idegrendszerét, és támogatják az agysejtek közötti kapcsolatok kialakulását. Spenót, áfonya, brokkoli, paradicsom, papaya – minél színesebb az étrended, annál gazdagabb tápanyagban.

Egyetlen fontos szabály: mindig mosd meg őket alaposan, még a héjas gyümölcsöket is.

3. Gondoskodj az omega-3 zsírsavakról!

Az omega-3 zsírsavak, különösen a DHA, szó szerint beépülnek a baba agyába. Leginkább zsíros halakban találhatók meg – ilyen például a lazac, a makréla vagy a hering. Ha nem rajongsz a halért, próbáld ki a chia magot, a lenmagot vagy kérdezd meg az orvosod, javasol-e omega-3 étrend-kiegészítőt.

omega-3
 Gondoskodj az omega-3 zsírsavakról
Forrás: Shutterstock

4. Fogyassz halat, de okosan!

A hal értékes fehérjeforrás és tele van jótékony zsírsavakkal – viszont nem minden halfajta egyformán biztonságos. A nagytestű tengeri halak – mint a kardhal vagy a makréla – túl sok higanyt tartalmazhatnak, ami árthat a fejlődő idegrendszernek. Inkább válaszd a lazacot, a harcsát, a tőkehalat vagy a garnélát, és hetente 2-3 alkalomnál ne fogyassz többet belőlük.

5. Figyelj a fehérjebevitelre!

A terhesség alatt megnő a szervezeted fehérjeigénye, hiszen a baba szervei, sejtjei ebből épülnek fel. A sovány húsok, tojás, tejtermékek, hüvelyesek, olajos magvak mind nagyszerű fehérjeforrások. Ha reggel nem kívánod az ételt, egy joghurtos smoothie vagy egy marék dió is remek kezdés lehet.

Shot of beautiful young pregnant woman eating yogurt while sitting on the bed at home.
A terhesség alatt megnő a szervezeted fehérjeigénye, hiszen a baba szervei, sejtjei ebből épülnek fel
Forrás: Shutterstock

6. Ne feledkezz meg a vasról – És támogasd laktoferrinnel a felszívódást!

A vas elengedhetetlen a baba egészséges fejlődéséhez, hiszen oxigént szállít a szervezetben – nélküle az agy sem tud megfelelően működni. A terhesség alatt a vasigényed megduplázódik, így nem ritka, hogy kismamaként vaspótlásra van szükséged. Ha kevés a vas a szervezetedben, az a baba oxigénellátását is befolyásolhatja, és akár fejlődési lemaradáshoz is vezethet.

Itt jön képbe a laktoferrin – ez egy természetes fehérje, amely segíti a vas felszívódását, miközben kíméletesebb a gyomorhoz, mint a hagyományos vastabletták. Ráadásul a bélflórát is támogatja, és kevésbé okoz székrekedést, ami sok kismamánál problémát jelenthet.

A természetes vasforrásokról se feledkezz meg: sovány vörös húsok, spenót, lencse, csicseriborsó, zabpehely, tökmag – ezek is sokat segítenek a vasraktáraid feltöltésében.

7.  Tartsd egyensúlyban a testsúlyod!

A várandósság alatti súlygyarapodás természetes – sőt, szükséges. De a túlzott hízás növelheti a koraszülés kockázatát, ami a baba későbbi fejlődését is befolyásolhatja. A cél nem az, hogy kevesebbet egyél, hanem az, hogy egészségesebben: tápanyagban gazdagon, feldolgozatlan ételekből, rendszeresen.

Group of pregnant women practicing yoga in gym
Mozogj rendszeresen – már egy laza séta is serkenti a keringést és oxigénnel látja el a babát
Forrás: Shutterstock

8. Figyelj a kolin-bevitelre!

A kolin egy kevésbé ismert, mégis nagyon fontos tápanyag a baba agyának fejlődése szempontjából. Segít az idegsejtek felépítésében, támogatja az agyi kapcsolatok kialakulását, sőt, még a memóriát befolyásoló területeket is erősíti – már a pocakban. Emellett a kolin részt vesz a gerincvelő záródásának folyamatában is, akárcsak a folsav, így már a terhesség legelejétől fontos szerepe van.

A legjobb kolinforrások közé tartozik a tojássárgája, a marhamáj, a hal, a szója, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák. Mivel sok magzatvédő vitamin nem tartalmaz elegendő kolint, érdemes átnézned a címkét, vagy megkérdezni az orvosodat, szükséged lehet-e kiegészítőre is.

További hasznos tanácsok

  • Igyál elegendő vizet – a hidratált test jobban működik, a baba szervezete is hálás lesz érte.
  • Pihenj sokat – a rendszeres mély alvás segíti a hormonrendszered és a baba fejlődését is.
  • Ne hajtsd túl magad – a túl sok stressz kihat a magzatra is, próbálj lassítani.
  • Kapcsolj ki időnként – egy kis digitális szünet jót tesz a testednek-lelkednek.
  • Mozogj rendszeresen – már egy laza séta is serkenti a keringést és oxigénnel látja el a babát.
  • Ne maradj egyedül a kérdéseiddel – kérdezz bátran orvost, védőnőt, dietetikust.

A kisbabád fejlődése nem a tökéletességen múlik, hanem az odafigyelésen. Minden egyes szeretettel meghozott döntés – egy jól megválasztott étel, egy kis pihenés, egy kedves gondolat – számít. Bízz magadban, figyelj a testedre, és élvezd ezt a különleges időszakot. A legfontosabb, amit adhatsz: te magad vagy.

6 szakértői tipp a terhességi striák megelőzéséreEz történik az agyaddal, ha teherbe esel – A tudósok is megdöbbentek!Orgazmus, pózok, időzítés: tényleg számítanak a teherbeesésnél?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.