Felriadsz éjszaka? Keress fel egy orvost, súlyos betegség jele lehet

Shutterstock - Pixel-Shot
magnézium alvászavar hajnal ébredés
Hogyha rendszeresen felébredünk hajnali kettőkor, nem árt résen lenni. Ugyanis a gyakori hajnali ébredés komoly betegség tünete lehet.

Természetes, hogy az ember néha felkel az éjszaka közepén. Azonban amikor rendszeresen hajnali kettő körül riadunk föl, az már nem tréfadolog. A rendszerszerű hajnali ébredés súlyos betegséget jelezhet, amivel orvoshoz kell fordulni.

Hajnali ébredés súlyos betegség jele lehet.
Hajnali ébredés súlyos betegség és tápanyaghiány jele lehet.
Forrás: Shutterstoc

Miért riadunk fel hajnali kettőkor?

Annak, hogy az ember miért nem alussza végig egyhuzamban az éjszakát, több oka is lehet: leggyakrabban egy zajforrás riaszt fel, de az is elképzelhető, hogy rossz a cirkadián ritmusunk, kimelegedtünk. A hajnali ébredés lelki okai lehetnek a magas stressz, depresszió.

Egy táplálkozási szakértő, Dr. Eric Berg azonban rávilágított, hogy a hajnali ébredést tápanyaghiány is okozhatja, ami nem más, mint a magnézium.

Magnéziumhiány tünetei, amikről nem tudtál

Szervezetünk egy érzékeny szerkezet, bármilyen ásványianyag- vagy nyomelemhiány súlyos tüneteket okoz. Magnézium az izomműködés, az idegrendszer, és a szív működéséért felel, emellett szabályozza a stressz- és kortizolhormont.

Magnéziumhiány tünetei első körben az izomgörcsök, rángás, fáradság, illetve az alvászavarok.

Hogyan vezet a magnézium hiánya hajnali ébredéshez?

Ha nem jut megfelelő mennyiségű magnéziumhoz a szervezetünk, akkor felborul a stressz- és kortizolhormon szintje, ami kulcsfontosságú az alvás-ébrenlét egyensúly fenntartásában. Normál esetben a kortizol legalacsonyabb szintje hajnali 2-kor, a legmagasabb szintje pedig reggel 8 körül van.

A magnéziumdeficit azonban felborítja ezt az érzékeny egyensúlyt, így az ember hajnalban lesz aktív, míg reggel nyolckor teljesen kimerült lesz.

A tartós magnéziumhiány pedig rendellenes szívműködést, anyagcserezavarokat okoz, amikkel törődni kell, tehát ha rendszeresen felriad valaki hajnalban, feltétlen keressen fel egy orvost. Ahhoz viszont hogy megállapítsuk, valóban magnéziumhiány miatt kelünk fel éjjel, vérképet szükséges csináltatni. A hajnali kelést alacsony vércukorszint is okozhatja, ami cukoranyagcsere-zavarra utalhat.

Ételekkel a nyugodt alvásért

A táplálkozási szakértő alvászavar esetén a magnéziumtartalmú étrend-kiegészítők szedését javasolja. Dietetikusok ajánlása alapján a szükséges vitaminok és ásványi anyagok azonban ideális esetben kiegyensúlyozott és változatos étkezés útján kerülnek a szervezetbe.

Magnéziumban gazdag ételek a sötét levelű leveles zöldségek, finomítatlan gabonafélék, olajos magvak.

Mindig hajnali 3-kor ébredsz fel? - A szakemberek szerint ez az okaTudtad? Ilyen hatással van az óraátállítás az egészségünkreEzt tedd a nyelved alá éjszaka, és úgy alszol majd, mint a bunda

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.