A jól időzített utazás és a tudatosan kiválasztott úti cél azonban jelentősen csökkentheti a panaszokat – sőt, akár teljesen tünetmentes pihenést is lehetővé tehet. Az alábbiakban összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelni, ha pollenallergiánk van, de nyaralni mennénk.
Az első és legfontosabb szempont, hogy a pollenkoncentráció régiónként eltér, függ az időjárási viszonyoktól, az adott növényzet összetételétől, valamint a tengerszint feletti magasságtól is. Mindez azt jelenti, hogy egyes területeken jóval kevesebb pollen található a levegőben, így ezek kimondottan kedvezőek lehetnek az allergiások számára.
Tengeri éghajlaton, például az Adria vagy az Égei-tenger partján sokkal alacsonyabb a pollenterhelés, főként a szelek és a sós páratartalom miatt, amelyek természetes módon tisztítják a levegőt. Ezért azok számára, akik például parlagfűre, nyírfa – vagy fűpollenre allergiásak, a tengerparti pihenés nemcsak pihentető, hanem egészségileg is kedvező lehet.
Magashegységekben, különösen 1500 méter felett – például az Alpokban vagy a Tátrában – a pollenkoncentráció szintén lényegesen alacsonyabb. A hegyi levegő szárazabb és tisztább, a hőmérséklet kiegyenlítettebb, és a növényzet is eltér az alföldi viszonyoktól. Így az allergiásoknak egy hegyi túra vagy csendes hegyi falvakban eltöltött nyaralás is enyhülést hozhat.
A pollenszezon általában március elejétől október végéig tart, de a csúcsidőszakok növényfajoktól függően változnak. A nyírfa és más fák jellemzően tavasszal (március–április), a pázsitfűfélék késő tavasszal és nyár elején (május–június), míg a parlagfű júliustól októberig szórja pollenjeit – ez utóbbi a legerősebben allergizáló és a legtöbb panaszt kiváltó növény.
Ez alapján az utazás időzítése kulcsfontosságú lehet.
• Aki parlagfűre allergiás, annak célszerű július–szeptember között olyan országba utazni, ahol ez a gyomnövény nem elterjedt vagy ahol már kora ősszel is csökken a pollenszint.
• Aki fapollenre érzékeny, annak ideális lehet május–júniusban utazni, amikor az adott allergén már nem virágzik, de a fűfélék még nem teljes erővel ontják a pollent.
Több országban – így például Ausztriában, Olaszországban vagy Horvátországban is – elérhetők hivatalos pollen-előrejelzések, amelyek naponta frissülnek. Érdemes ezekre utazás előtt is rákeresni, hogy elkerüljük az éppen aktuálisan problémás régiókat.
Még a legjobban megtervezett nyaralás során is előfordulhat, hogy allergiás tünetek jelentkeznek – ezért fontos, hogy a poggyászba kerüljön egy gondosan összeállított útipatika, amely gyors segítséget nyújthat, ha a helyzet úgy kívánja.
A legfontosabb készítmények:
• Antihisztamin tabletták: ezek az elsődleges szerek a tüsszögés, orrfolyás, könnyezés és viszketés csökkentésére. Recept nélkül is kaphatók, de érdemes az orvosunkkal egyeztetni az utazás előtt.
• Orrspray: sóoldatos változat a napi tisztításhoz, kortikoszteroid-tartalmú spray pedig gyulladáscsökkentésre és a tünetek enyhítésére – ez utóbbi viszont vényköteles, így szükséges előtte orvossal egyeztetni.
• Szemcsepp: az irritált, viszkető szemek gyors megnyugtatására szolgál, különösen fontos, ha tengerparton vagy szeles vidéken nyaralunk.
• Allergiás bőrreakciókra való krém: ha bőrviszketés vagy csalánkiütés jelentkezik, enyhítő kenőcs (pl. antihisztaminos vagy hűsítő hatású) jól jöhet.
• Mentolos vagy eukaliptuszos illóolaj: párologtatóba vagy zsebkendőre cseppentve is segíthet a légzés könnyítésében.
Ha komolyabb reakcióra vagy asztmatikus tünetekre is hajlamosak vagyunk, ne felejtsünk el magunkkal vinni:
• hörgőtágító inhalátort (ha szükséges),
• receptköteles szteroidkészítményt,
• és az orvosi igazolást a gyógyszerek szállításáról, ha repülővel utazunk.
Praktikus tanácsok allergiásoknak utazás közben:
• Válasszunk klimatizált szállást – a légkondicionáló szűrői kiszűrhetik a pollenek egy részét, és csukott ablak mellett aludni is könnyebb.
• Naponta zuhanyozzunk lefekvés előtt – a hajban és a bőrön megülő pollenek így nem kerülnek az ágyneműbe.
• Ne szárítsuk a ruhát szabad levegőn – a pollenek könnyen megtapadnak a textilen.
• Naponta mossuk át az orrunkat sós oldattal – így csökkenthetjük a szervezetbe jutó allergének mennyiségét.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Reventil patikában kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.