Az északi férfiak harcot és szerelmet keresnek: ezek a kedvenc vikinges filmjeink és sorozataink

filmajánló vikinges filmek magazin viking Az Északi
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Május 19-től látható a hazai mozikban Az északi című misztikus történelmi film, amiben Alexander Skarsgård brutális viking harcosként keresi az igazságot, a bosszút és a megváltást. Az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált viking téma legkiemelkedőbb alkotásait gyűjtöttük ez alkalomból listánkra.

Vikingek (1958)

A vikinges téma még messze nem volt annyira népszerű, mint mostanában, sőt Hollywood inkább az ókorban játszódó kalandfilmeket forgatott akkor, amikor a Vikingek elkészült. Hasonló stílusban, mint a korabeli ún. kardos-szandálos filmek: szélesvásznú, Technicolor színekben pompázó szuperprodukció, kaland és szerelem, egzotikus történelmi környezet, a főszerepben pedig sztárok. Jelen esetben Kirk Douglas és Tony Curtis, akik viking féltestvérekként vetekednek a trónért és Janet Leigh kezéért.

Erik, a viking (1989)

Noha nem tartozik a hivatalos Monty Python-filmek közé, de a komikuscsapat oszlopos tagja, Terry Jones készítette ezt a vikinges vígjátékot, aminek humora és módszere nagyban hasonlít ahhoz, ahogy korábban mondjuk az Arthur-mondakört is feldolgozta a Gyalog galopp. Itt a főszerepben egy olyan viking harcos kalandjait követhetjük nyomon, aki nem csak a vezetői szerepre alkalmatlan, de még arra is rájön, hogy az erőszak és a rablás sem érdekli.

A 13. harcos (1999)

Egy arab a vikingek között? Meglepő, és még csak nem is a forgatókönyvírók fantáziájából kipattant ötlet: a 13. harcos sztorija valós történelmi eseményeken alapul. Ez a sztori pedig Antonio Banderast vezeti el büntetésben lévő arab követként a vad északiak közé, ahol aztán nemcsak csatlakozik hozzájuk, de a címben jelzett 13. harcosként egy ősi jóslatot is beteljesít.

Így neveld a sárkányodat (2010)

Az utóbbi bő évtized egyik legsikeresebb, két folytatást és tévés változatokat is kapó animációs franchise-a az Így neveld a sárkányodat, ami szintén egy mesebeli viking világban játszódik. Ebben a világban pedig mindenki nagy harcos szeretne lenni, aki megküzd a félelmetes sárkányokkal – mígnem egy fiú meg nem mutatja, hogy nem mindig a harc a megoldás, és nem is biztos, hogy olyan félelmetesek azok a sárkányok.

Thor: Sötét világ (2013)

A Marvel egyik leghíresebb szuperhőse, Thor valójában a viking mitológiából érkezett meg az amerikai képregények lapjaira, majd onnan a hollywoodi óriásprodukciók képkockáira. Az őt középpontba állító filmek közül pedig eddig a Sötét világ játszódott leginkább Thor saját világában, felvonultatva Odint, Lokit, Heimdallt és a többieket.

Vikingek (2013-2020)

A viking kultúra iránti újkeletű rajongás nagyon nagy mértékben ennek a tévésorozatnak köszönhető, ami igazi mocskos-véres-szexis módon mesélte el valóban élt régi északi harcosok némileg romanticizált élettörténeteit. A hat évad után befejeződött széria idén utódot is kapott: a Vikingek: Valhalla mintegy száz évvel játszódik az anyasorozat eseményei után.

Az északi (2022)

Történelem és mitológia keveredik a május 19-től a hazai mozikban is látható új vikinges filmben. Az északit az a Robert Eggers rendezte, aki A boszorkánnyal és A világítótoronnyal már bizonyította, hogy egészen egyedi, kompromisszummentes, lenyűgöző látásmóddal rendelkezik, ezt pedig ebben a filmben izlandi tájak és a minden eddiginél impozánsabb fizikai megjelenésű Alexander Skarsgård segítségével festi fel a mozivászonra.

A Kultúra rovat további cikkei:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.