Toldi, Egri csillagok, János vitéz: amikor a kötelező olvasmányok filmvászonra költöznek

kötelező olvasmány Toldi magazin Egri csillagok János vitéz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Október 20-ától látható a mozikban a Toldi – A mozifilm, ami a magyar irodalom egyik örök remekművét, Arany János elbeszélő költeményét dolgozza fel mozgóképes formában. A Toldival legtöbben az iskolában találkoznak, és ahogy a Toldiból, a kötelező olvasmányok nagy részéből szintén készült filmváltozat.

Lúdas Matyi (1949, 1977)

Fazekas Mihály klasszikus verses elbeszélésének filmes feldolgozása egyben az első színes magyar mozifilm is, így a filmtörténeti jelentősége is nyilvánvaló, minden egyéb értéke mellett, melyekből számos akad. Az alapmű meséjének ereje, játékossága és szellemessége megmaradt a kor magyar szuperprodukciójában, amiben a kor olyan magyar szupersztárjai játszottak, mint Ruttkai Éva, Kiss Manyi, Somlay Artúr és Görbe János. A címszerepben pedig a tragikusan fiatalon elhunyt színésznagyság, Soós Imre a rá oly jellemző ellenállhatatlan energiával leckézteti meg háromszor a szegényeken hatalmaskodó, nagypocakos, dölyfös uraságot. Az alapműből pedig később még egy mozifilmes feldolgozás született: egy mesésre vett rajzfilm a hetvenes években.

A kőszívű ember fiai (1965)

Az 1960-as évek kedvezett az irodalmi alapanyagból készülő nagyszabású történelmi filmeknek idehaza, Jókai Mór műve pedig klasszikus regényben és klasszikus lett mozivásznon is. De hát kell-e jobb filmes sztori annál, mint hogy három, hatalompárti családban nevelkedett fiútestvér hogyan áll a szabadságharc mellé, miközben egymást keresztező sorsukat szerető és elveszejtő nőszemélyek, jégmezőn támadó farkasok, párbaj és mártíromság alakítják? Várkonyi Zoltán igazi kosztümös-romantikus kalandfilmet rendezett a regényből, nemzetközi színvonalon.

Egri csillagok (1968)

Valószínűleg minden idők leghíresebb és legkedveltebb magyar történelmi filmje is egy olyan regényből született, amit kötelező iskolai olvasmányként mindenki ismer. Gárdonyi Géza regénye így nemcsak a könyvek lapjain, de a már említett Várkonyi Zoltán rendezésében is az össznemzeti emlékezet része – egyben a bizonyíték arra, hogy nálunk is készülhet igényes, látványos, szórakoztató történelmi mozifilm.

Isten hozta, őrnagy úr! (1969)

Ha van olyan mű, amin keresztül a diákok megtanulhatják a groteszk fogalmát, vagy épp annak legkiemelkedőbb hazai művelője, Örkény István munkásságát, az a Tóték című kisregény, amiből remek filmváltozat is készült. Az olyan színészóriások, mint Latinovits Zoltán és Sinkovits Imre remeklését hozó szatíra kiváló szórakozás is egyben, a kissé flúgos őrnagy és az őt mindenben kiszolgálni akaró család története pedig nem mentes az aktualitásoktól sem.

János vitéz (1973)

Ha már Arany klasszikus elbeszélő költeményének filmes adaptációja a cikkünk apropója, akkor kapjon helyet a nagy költőbarát, Petőfi egyik művének moziváltozata is – már csak azért is, mert ezt is Jankovics Marcell álmodta vászonra. A magyar animációs film legendás alkotója a rá jellemző, egészen egyedi, többféle stílusból ötvözött, mégis egységes formanyelven mesélte el Petőfi klasszikus költeményét. Ráadásul a film még humorban sem szűkölködik, az önálló életre kelő, nemritkán erotikus szimbólumként is funkcionáló népművészeti motívumok pedig különösen emlékezetesek.

Sorstalanság (2005)

Kertész Imre Nobel-díjas regénye igazi klasszikus, és a holokausztról szóló beszéd megújítója a maga nyers, neutrális, a természetességükkel sokkoló mondataival. A könyvből kiemelt státuszú, óriási díszlettel és Ennio Morricone zenéjével készült mozifilm. Az operatőrként korábban világklasszis Koltai Lajos rendezése esztétizáló utat választott, és gyönyörűen fényképezett, a cselekményt felmondó filmet készített.

Toldi (2022)

A magyar irodalom egyik legszebb alkotása, örökérvényű remekműve a magyar animáció valaha élt egyik legnagyobb alkotójától. Ahogyan kötelező olvasmány a Toldi az iskolában, úgy kötelező néznivaló a Toldi a filmvásznakon is: a nemrégiben elhunyt Jankovics Marcell eredetileg tévésorozat formájában álmodta újra Arany János elbeszélő költeményét, de most itt a moziváltozat is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.