Mit tehetünk a kiszáradt fű ellen? Ezeket a tippeket kövesd a zöld gyepért

pázsit tippek kiszáradt
Mindenkinek, akinek kertje van az az álma, hogy a gyönyörű, szép zöld gyep várja odakint. Azonban minél nagyobb a forróság, ez annál nehezebben kivitelezhető, ráadásul nemcsak ezt a nehzésget kell leküzdenünk. Mit tehetünk a kiszáradt fű ellen? Íme, néhány tipp.

A hívogató, zöldellő gyep a kert éke, de nem olyan könnyű ilyen időjárási körülmények között kivitelezni. Ráadásul nemcsak ezzel a problémával kell szembenéznünk, ha tökéletes pázsitot szeretnénk. Íme, néhány tipp a kiszáradt fű ellen, amiket bátran bevethetünk.

Ezek a kiszáradt fű ellenszerei
Ezek a kiszáradt fű ellenszerei
Forrás: Shutterstock

Mi a kiszáradt fű ellenszere? Íme, néhány hatékony tipp!

  • Óriási forróság

A tartós 30 °C feletti időjárás nem csak minket visel meg, hanem környezetünket is. Ráadásul az idei nyár kifejezetten száraznak mondható, ami növényeinknek egyáltalán nem tett jót. A meleg évszakban a fű hajlamos a kiszáradásra, emellett az időjárás mellett viszont csak nagyon kevés gyep maradt teljesen egészséges. Figyeljünk oda pár alap dologra, amivel növelhetjük az fű élettartamát, illetve enyhíthetjük a kiégés veszélyét. 

  • Kora reggel vagy késő este

A locsolás elengedhetetlen része a kert ápolásának és karbantartásának, de nem mindegy mikor locsolunk! A legideálisabb időpont a hajnali órák, 5-6 óra magasságban vagy a naplemente utáni időszak. Ugyanis, ha a legnagyobb UV-sugárzásban öntözünk, akkor a napsugarak sokkal erőteljesebben égetik a füvet. 

  • Legyen napi rutin

Az erős és zöld gyep érdekében fontos a rendszeres napi öntözés. Akár reggel és este is megtehetjük, de a lényeg, hogy váljon állandó rutinná, különösen ebben a forróságban. Akár telefonunkon is beállíthatunk időzítőt, hogy biztosan ne feledkezzünk meg róla. 

  • Ne essünk át a ló túloldalára

Szükséges a rendszeres locsolás, de az sem jó, ha túlzásba esünk. A túllocsolás gombásodáshoz és elrothadáshoz is vezethet. Addig öntözzünk, amíg a talaj képes azt beszívni és nem keletkeznek apró tócsák. 

  • Egy gyors teszt

Ha azt látjuk, hogy füvünk sárgul, akkor erőteljes lehet a gyanúnk, hogy nem kap elegendő vizet, de ritkább esetben lehet szó gombásodásról is. Egy gyorsteszttel könnyedén meg tudjuk állapítani, hogy gyepünk vízhiányban szenved-e. Nincs másra szükségünk, csak a lábunkra. Lépjünk rá a sárguló részre és nézzük miként reagálnak a szálra: amennyiben lassan vagy egyáltalán nem egyenesednek ki, akkor bizony vízhiányról van szó. Locsolja többször, nagyobb mennyiségben. 

Kiszáradt fű: a sárga foltok többnyire vízhiányt jelentenek
Kiszáradt fű: a sárga foltok többnyire vízhiányt jelentenek
Forrás: Shutterstock
  • Figyeljünk az árnyékra

Azt is meg kell figyelnünk, hogy bizonyos területek milyen mértékben kapnak árnyékot. Az árnyékosabb területeknek kevesebb vízre van szükségük, mert kevesebb nedvességet párologtatnak. Az öntözéskor az állandóan napos részekre fordítsunk nagyobb figyelmet. 

  • Eső előtt nyírjuk le

A füvet érdemes eső előtt lenyírni. Nézzük meg az időjárás jelentést, és ha van némi esély a záporra, akkor erre az időpontra időzítsük a fűnyírást. A frissen vágott szálak szerkezete megnyílik, a vizet könnyebben be tudják szívni. Ezen kívül a megbontott talajba is hatékonyabban kerül be a nedvesség. 

  • A kiégett fű megmentője

A pétisó tápanyagtartalma rendkívül magas, óriási dózisban kerülnek azok az anyagok a gyepbe, amik akár újraéleszthetik. Ezzel az anyaggal viszont vigyáznunk kell, érvényes a „kevesebb néha több” aranyszabály. Ha túl sokat szórunk szét belőle, akkor pont az ellenkező hatást érhetjük el: a fű teljesen kiég. Fontos, hogy a pétisót teljesen be kell locsolni a földbe. Érdemes a vihar előtt használni vagy tényleg alaposan öntözni utána. Mindenképpen az esti órákban használja, hogy a gyepnek legyen elegendő ideje beszívni. 

  • Kiváló találmány

A mulcsozó fűnyíró nagyban megkönnyíti a dolgunkat. Ez az eszköz a tartályba kerülő levágott füvet még kisebb darabokra aprítja, amit használat közben szétterít a talajon. Így a levágott szálak komposztálódnak és úgynevezett zöldtrágya lesz belőle. Rengeteg tápanyag van benne, illetve fölösleges szemét sem keletkezik. 

  • A már jól ismert tápanyag

A marhatrágya a családi kertekben is használatos „csodaszer”. Rengeteg tápanyag van benne, ami mind a földnek, mind a gyepnek kiváló. Szaga viszont orrcsavaró. Trágyázáskor ne felejtse el bezárni a ház ablakait, ugyanis a szúrós illatot nagyon nehéz kiűzni a lakásból. Pont ezért használatakor húzzon kesztyűt is, mert a bőrön is megtapadnak a kellemetlen szagok. A marhatrágyát gondosan dolgozza el a földön egy gereblye vagy speciális trágyázó talicskával. Utolsó lépésként pedig öntözzön, hogy a tápanyag bekerüljön a földbe. 

  • Távolítsa el a kis foltokat

Amennyiben a kiégés kis foltban keletkezett, akkor nyugodtan távolítsuk el az elhalt részt. Ássuk ki a megbarnult vagy kisárgult fűcsomókat, majd a talajt is lazítsuk meg egy kis ásó vagy gereblye segítségével. Az elhalt részek ugyanis feleslegesen veszik el a vizet az élőktől. Szórjon fűmagot a fellazított talajba és nevelgesse az új szálakat. 

  • Sajnos ritkítani kell

Amennyiben vízhiány van a településen vagy a talaj nem elég nedves, akkor az öntözéssel sem biztos, hogy pótolni tudja a szükséges vízmennyiséget. Ilyenkor a legnagyobb szívfájdalom mellett is szükség lehet a kert növényvilágának ritkítására. Ha egy kisebb kertben több hatalmas fa van, akkor ezek például elszívhatják a fű elől a nedvességet. Az egészséges növények érdekében legyen inkább kevesebb, de nagy vagy sok apró virág a kertben. 

  • Kiváló berendezés

Az öntözőrendszerek kiválóan karbantartják a kertet, ráadásul nekünk a locsolással egyáltalán nem kell foglalkoznunk. Áruk viszont sajnos nem olcsó. Többfajta rendszer létezik funkciótól függően. Egy kisebb kerthez a legalapabb is tökéletes. Először azonban érdemes felméretni a kertet egy szakemberrel, aki tud nekünk javasolni a szükségleteink alapján. A pedig szintén fontos, hogy a beprogramozásban is segítenek, így nekünk szinte semmi dolgunk nem lesz. Ráadásul a legideálisabb időpontokban tudjuk vele locsoltatni a kertet, nem kell felkelnünk a hajnali órákban. 

  • Hasznos alternatíva 

Amennyiben nincs lehetőségünk az öntözőrendszer telepítésére, a piacon találunk egyéb kiváló alternatívát is. Az interneten vagy a boltokban is kaphatunk slagra erősíthető locsolót, amit kihelyezhetünk a kertbe és permetezi a füvet, növényeket. Ennél az eszköznél viszont arra kell figyelnünk, hogy a vízsugara nem biztos, hogy elegendő távolságba elér. Ebben az esetben sem kell megijedni, csak mozgassuk őket úgy, hogy az egész telket belocsolják. 

  • A kiskedvenc „területe”

A kutyák vizelete igen magas nitrogéntartalmú, ami úgy hat a fűre, mintha túlzott mennyiségű pétisót vagy trágyát használnánk. Egy szóval: kiég. Ha a fűben több, de apró kiégett foltot találunk, akkor erős lehet a gyanúnk, hogy házőrzőnk jelölte meg a terepet. Próbáljuk meg rászoktatni, hogy egy helyen végezze a dolgát. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.