Einstein boldogságreceptje: a mondat, ami megváltoztathatja az életed

Albert Einstein (1879-1955)
Roger-Viollet via AFP - Roger-Viollet via AFP
boldogság önfejlesztés siker
Albert Einstein főként a relativitáselmélet felfedezéséről híres, azonban Nobel-díjas tudóst nem csak a tér és idő szabályai foglalkoztatták. A boldogságról elgondolkodtató kijelentést tett.

Egyesek szerint Einstein gyakran foglalkozott a boldogság-keresés témájával. 1922-ben, egy évvel azután, hogy elnyerte a Nobel-díjat, Japánba utazott egy előadás sorozatra, ahol bármerre ment, mindenütt kíváncsi rajongók vették körül. Egyik nap borravaló helyett egy cetlit adott át egy szállodai alkalmazottnak, amelyen egy mondat volt olvasható a boldogságról.

BIO-EINSTEIN-HEADSHOT-PIPE
Egyesek szerint Einstein gyakran foglalkozott a boldogság-keresés témájával
Forrás: AFP

Einstein leghíresebb mondata a boldogságról

A londínernek átadott papírlapon a következő sorokat lehetett olvasni:

A csendes és szerény élet több boldogságot hoz, mint a siker utáni állandó hajszolás, amely állandó nyugtalansággal jár.

Ez a feljegyzés – más feljegyzésekkel együtt – 2017-ben 1,8 millió dollárért kelt el egy jeruzsálemi aukciósházban. A Psychology Today azt állítja, hogy a boldogságot nem egyetlen öröm határozza meg, hanem valójában jelentős mennyiségű kellemetlenséggel jár. A genetikai adottságok, az életkörülmények, az elért eredmények, a családi állapot, a társas kapcsolatok mind befolyásolhatják, hogy egy adott személy mennyire érzi magát boldognak, elégedettnek. Einstein azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a nyugodt és szerény élet több boldogságot hoz, mint az, ha folyton a sikert hajszoljuk. Valószínű, hogy ő már tisztában volt azzal is, hogy a siker mit sem ér, ha nem társul hozzá belső béke, harmónia és önelfogadás. 

Frank T. Andrew, a Knox College pszichológiaprofesszora szerint:

Nagyon keményen dolgozunk egy cél eléréséért, előre látva az ezzel járó boldogságot. Sajnos, egy rövid fixálás után gyorsan visszacsúszunk az alapszintre, a hétköznapi életmódunkba, és elkezdjük hajszolni a következő dolgot, amiről úgy gondoljuk, hogy szinte biztosan - és végérvényesen - boldoggá tesz minket.

A boldogság kérdése számos magyar pszichológust, mentálhigiénés szakembert, írót, művészt sarkall folyamatosan gondolkodásra – legtöbbjük hasonló következtetésre jutott, mint Einstein: a boldogság valójában sokkal egyszerűbb, szerényebb módon érhető el, mint azt sokan gondolják. 

Pál Feri atya így fogalmaz:

20231211_Pal_Feri_atya_eloadas_parkapcsolat_Hitoktatasi_fg_fmh (3)
A boldogság kulcsa ugyanis az alacsony elvárás, a kevesebbel való megelégedés
Forrás: Fehér Gábor/Fejér Megyei Hírlap

„Ha fölfokozott vágyaink vannak, akkor tudhatjuk: rengeteg kudarc fog bennünket érni. Ez szorongással tölthet el bennünket, és nem szívesen látjuk be, hogy kudarcra ítéltük magunkat. A boldogság kulcsa ugyanis az alacsony elvárás, a kevesebbel való megelégedés, a választási szabadságunk önmagunk általi tudatos korlátozása, a döntéseink melletti elköteleződés, a jelenlegi életünk megbecsülése, és a hála amiatt, ami már a minék.”

Müller Péter boldogságról alkotott elképzelései:

20231122_Müller Péter_MG_0008
A boldogságban nincs ragaszkodás, birtoklás, szomjúság
Forrás: Markovics Gábor

Vigyázz: a boldogság nem öröm! Az örömhöz sok minden kell: siker, szerencse, pénz, gondtalanság, vágyad, reményed, szerelmed, sóvárgásod beteljesülése. A boldogsághoz nem kell semmi. Ami van, az is fölösleges. Nincs benne ragaszkodás, birtoklás, szomjúság. Örökös hiány csak a boldogtalanságban van, de a boldogságban nem hiányzik semmi és senki. Ez a te mennyországod állapota. 

A kutatók szerint a siker és boldogság összefügg – egy 2005-ös vizsgálat szerint a személyes és szakmai sikerek boldogsághoz vezethetnek és a boldog emberek mindig új célokat keresnek az életben. Természetes, hogy a boldogság mindenki számára mást jelent; van, aki a külső körülményeitől teszi függővé, és van, aki belül keresgél: valószínű, hogy a kettő között van az igazság – illetve a belső világunk és a külső történések együttesen okoznak boldogságot, vagy elégedetlenséget. Einstein tanácsát, miszerint a siker hajszolása nem okoz hosszú távon boldog életet – érdemes fontolóra vennünk. A hála gyakorlása, a jelen pillanat ereje közelebb vezethet minket a harmonikus, boldog élethez. 

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.