Európai városok, ahol gyűlölik a turistákat: Miért telik be a pohár?

Venice,,Italy,-,October,16,,2019:,Crowd,Of,Tourists,In
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Bumble Dee/Shutterstock. No use without permission. - Bumble Dee
utazás turisták botrány
Hömpölygő tömeg, turisták mindenütt. A legnépszerűbb városok lakói egyre hevesebben tiltakoznak az ellen, hogy turisták lepjék el városukat, az egekbe verve az árakat és lakhatási problémákat okozva. Egyre több város korlátozza a turizmust, módszereikkel békéssé tennék lakóhelyeiket.

Európa évszázadok óta népszerű célpont a turisták körében, hiszen a kontinens lenyűgöző történelmi városai, kulturális öröksége és természeti szépségei évente milliókat vonzanak. Azonban a túlturizmus egyre súlyosabb problémát jelent számos európai városban, ahol a helyiek egyre nagyobb ellenszenvvel tekintenek a látogatókra. A túlzsúfolt utcák, az emelkedő árak, a lakhatási problémák és a környezeti terhelés olyan mértékűvé vált, hogy sok város szinte „turistaellenessé” vált. De melyek ezek a városok, és mi áll a helyiek ellenszenvének hátterében?

turisták tömege Velencében
Turisták Velencében
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2024 Bumble Dee/Shutterstock.  No use without permission.

 

Turisták tömege: így tiltakoznak a helyiek

1. Velence, Olaszország – A süllyedő város és a turisták áradata

Venice To Introduce Tourist Tax, Velence
Velence
Forrás: Getty Images

Velence az egyik legromantikusabb városként vált ismertté, de a turisták áradata szinte megfojtotta a várost. Évente több mint 20 millió látogató érkezik a lagúnák városába, amelynek alig 50 ezer állandó lakosa van. Az állandó zsúfoltság nemcsak a helyi lakosok életét nehezíti meg, hanem a város infrastruktúráját is súlyosan megterheli. A helyiek nehezen férnek hozzá az alapvető szolgáltatásokhoz, az emelkedő ingatlanárak miatt pedig sokan kénytelenek elhagyni a várost. Az egyre nagyobb ellenszenv miatt Velence városvezetése szigorú intézkedéseket vezetett be, például turisztikai adókat és korlátozásokat a nagy hajók kikötésére. Mindez azért, hogy megóvják a város törékeny ökoszisztémáját és kulturális örökségét.

 

2. Barcelona, Spanyolország – A mediterrán metropolisz a túlturizmus szorításában

Vibrant,Park,Güell,View,In,Barcelona,showcasing,Gaudí's,Mosaic,Work,And
Barcelona 
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2024 Tanveer Nadeem/Shutterstock.  No use without permission.

Barcelona szintén a túlturizmus egyik áldozata lett. A város híres építészeti csodái, mint a Sagrada Família vagy a Güell Park, évente több millió turistát vonzanak, ám ez egyre nagyobb feszültségeket okoz a helyi lakosság és a látogatók között. Az Airbnb-szállások elterjedése jelentősen növelte az ingatlanárakat, ami kiszorította a helyieket a belvárosból. Emellett a város központjában zajló folyamatos zsúfoltság, a turistabuszok és a zajszennyezés is sokakat felháborít. A város lakói tüntetéseken is kifejezték elégedetlenségüket, azzal a jelmondattal, hogy „Barcelona nem eladó”. A városvezetés szigorúbb szabályozásokat vezetett be a rövid távú bérbeadásra, és igyekeznek korlátozni a turistabuszok bejutását a történelmi belvárosba.

3. Dubrovnik, Horvátország – A Trónok harca csapdája

Dubrovnik,,Croatia,-,Sept.,9,,2023:,Dubrovnik's,Location,On,The
Dubrovnik 
Forrás: Shutterstock

Dubrovnik, amelyet sokan a „Trónok harca” sorozatból ismernek, az utóbbi években az egyik legkedveltebb turisztikai célponttá vált. Az óváros varázslatos középkori utcái évente több százezer turistát vonzanak, különösen a sorozat rajongóit. A város azonban nem bírja el ezt az elképesztő terhelést. Az utcák túlzsúfoltak, az árak az egekbe szöktek, és a helyiek szerint az élhető mindennapok szinte lehetetlenné váltak. A városvezetés ezért korlátozásokat vezetett be, például maximalizálták az egy időben beengedhető turisták számát, és szigorították a városba érkező tengerjáró hajók kikötési lehetőségeit.

4. Amszterdam, Hollandia – A buliturizmus hálójában

Amsterdam,,Netherlands.,Panorama,Of,Famous,Dancing,Houses,On,River,Amstel,
Forrás: Shutterstock

Amszterdam nemcsak a gyönyörű csatornáiról és múzeumairól híres, hanem a buliturizmusról is, amely jelentős problémákat okoz a városban. Az olcsó repülőjegyek és a könnyen elérhető szórakozási lehetőségek (például a marihuána kávézók és a piroslámpás negyed) miatt Amszterdam Európa egyik legnépszerűbb bulivárosává vált. Ez azonban egyre nagyobb terhelést jelent a helyi lakosok számára, akik már nem bírják a folyamatos zajt, a részeg turistákat és az utcákon eldobált szemetet. A városvezetés igyekszik változtatni a turizmus irányán, például a piroslámpás negyed átalakításával és a buliturizmus visszaszorításával. A turisták számára emellett különféle korlátozásokat is bevezettek, hogy megvédjék a város történelmi és kulturális értékeit.

 

5. Santorini, Görögország- mozdulni sem lehet

 

View,Of,Oia,Town,And,Aegean,Sea,In,Santorini,Island
Santorini
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2024 Putri Aurina/Shutterstock.  No use without permission.

Santorini ikonikus kék kupolás templomaival és lenyűgöző naplementéivel a turisták kedvelt helyévé vált. A kis sziget infrastruktúrája azonban nem alkalmas a naponta érkező nagyszámú látogató fogadására, különösen a nyári hónapokban. A hatóságok intézkedéseket hajtottak végre a szigeten kikötő tengerjáró hajók számának korlátozása érdekében, és tárgyalások folynak a beutazó turisták számának további korlátozásáról. Santorini lakosai remélik, hogy megtalálják az egyensúlyt a turizmus és az életminőségük megőrzése között.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.