Megfejtették Van Gogh festmény titkát: meglepő dolog derült ki a művészről

űr, galaxis, univerzum
Shutterstock - Gegham Davtyan
kutatás Csillagos éj Vincent van Gogh fizika
Vincent van Gogh híres festménye, a Csillagos éj ecsetvonásai és színei feltűnő hasonlóságot mutatnak a Föld légkörének rejtett turbulenciájával. Ez tudósok szerint arra utal, hogy az ikonikus művész, Van Gogh meglepően részletesen ismerte a természeti folyamatokat.

Egy új kutatás szerint Vincent van Gogh híres festménye, a Csillagos éj több, mint aminek látszik. A festmény ecsetvonásainak és színeinek elemzése szerint a turbulens, örvénylő égbolt számos közös vonást mutat a valós légkörben zajló láthatatlan áramlástani folyamatokkal. Van Gogh a képet 1889 júniusában festette, amikor éppen egy dél-franciaországi elmegyógyintézetben élt, ahol egy mentális összeomlásból épült fel, amely körülbelül hat hónappal korábban bal fülének öncsonkításával járt. 

Voncent van Gogh - Csillagos éj, festmény
Vincent van Gogh: Csillagos éj
Forrás: Wikimedia

Az olaj-vászonra festett remekmű a festő szobájának ablakából a kavargó égbolt látványát mutatja be, amelyhez az előtérben egy képzeletbeli falu is csatlakozik. A Csillagos éj a részletgazdag ecsetvonásairól és az élénk színárnyalatok használatáról híres. A festmény nemrégiben felkeltette a kínai kutatók figyelmét, akik felismertek némi hasonlóságot a spirális alakzatok és a folyadékok és gázok mozgásának tanulmányozásával foglalkozó áramlástanban megfigyelhető minták között. Ez inspirálta őket a festmény részletesebb tanulmányozására.

Vincent van Gogh ismerte volna a fizika törvényeit?

A Physics of Fluids című szeptember 17-én megjelent új tanulmányban a kutatók a festményeken használt ecsetvonások és színek apró részleteit elemezték, és megállapították, hogy ezek mindegyike nagy hasonlóságot mutat a légkörben lévő gázok „rejtett turbulenciájával”.

„Ez a természeti jelenségek mély és intuitív megértéséről árulkodik” — mondta a tanulmány társszerzője, Yongxiang Huang, a kínai Xiamen Egyetem áramlástani szakértője és oceanográfusa a közleményében. „Van Gogh pontos ábrázolása a turbulenciáról talán a felhők és a légkör mozgásának tanulmányozásából, vagy egy veleszületett érzékből származik, hogy hogyan lehet megragadni az ég dinamikáját.”

A kutatók alaposan elemezték a festményen az égbolton található 14 „örvényt”. Összességében ezek az alakzatok általában a Kolmogorov-törvény által megjósolt mintákat követték — ez egy fizikai szabály, amely leírja, hogy a légköri gázok hogyan mozognak különböző léptékekben a tehetetlenségi energiától függően. A festményen ezt a tehetetlenségi energiát a sárgák intenzitása képviseli a festményen — írták a kutatók.

Amikor a kutatók közelebbről megvizsgálták az örvényeket, azt is megállapították, hogy az egyes ecsetvonások távolsága és súlya összhangban van a Batchelor-féle skálázással, amely leírja, hogy milyen kicsi örvények és cseppek lehetnek, mielőtt szétoszlanak egy turbulens folyadékban.

Kolmogorov és Batchelor azonban évtizedekkel a művész halála után dolgozta ki törvényeit. Tehát Van Gogh biztosan nem a folyadék dinamikai ismereteket használta, hanem valószínűleg az égbolt vagy más, a természetben előforduló spirálok általános megfigyeléseiből merített ihletet. Hasonlóképpen, az energia és a sárga szín közötti kapcsolat szinte biztosan véletlen egybeesés — jegyezték meg a szerzők.


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.