Tudósok felfedték: ez a munkabeosztás agykárosodást okoz - És nem a váltott műszak az

Shutterstock - PeopleImages.com - Yuri A
munkahely kutatás munkarend
Egy kávé kevés lesz, ha ezt olvasod. A legújabb kutatás szerint egy teljesen hétköznapi munkarend alattomosan támadja az agyunkat, idővel agykárosodást okozhat.

Mindig azt hitted, hogy az éjjeli műszak teszi tönkre az embert? Nos, a tudomány most egy másik tettest nevezett meg, ami nem is akármelyik szervünket támadja meg. A kutatás szerint, ez a munkarend súlyos agykárosodást okozhat. 

A tudósok megállapították, hogy ez a munkarend nagyban növeli az agykárosodás kockázatát.
A tudósok megállapították, hogy ez a munkarend nagyban növeli az agykárosodás kockázatát.
Forrás: Shutterstock

Na vajon melyik munkarend pusztítja az agyat csendben, ezzel agykárosodást okozva?

Ha azt hitted, hogy a váltott műszak a munka világának főgonosza, van egy rossz hírünk. A tudósok most egy másik időbeosztást neveztek meg fő bűnösként – és szinte minden irodista ismeri és utálja ezt: a korai kezdés – hosszú műszak – késői alvás triumvirátusát.

A University of York és a Cambridge Egyetem közös kutatása szerint azok, akik rendszeresen reggel 6 és 8 között kezdik a munkát, napi 10-12 órát dolgoznak, és este 11 után fekszenek, olyan agyi elváltozásokat mutatnak, mint a demencia korai stádiumában szenvedők.

A kutatásban több mint 7400 ember vett részt, és MRI-felvételekkel vizsgálták az agyuk szerkezetét. Az eredmények szerint ez a beosztás szürkeállomány-csökkenéssel járt együtt, főként a tanulásért, memóriáért és koncentrációért felelős agyterületeken. 

Miért baj ez?

Mert ez a munkarend az egyik leggyakoribb a világon. A „korán kezdünk, sokat melózunk, este meg még megnézünk egy sorozatot” stílus alapértelmezett lett, főleg a fehérgalléros, kávé-függő, e-mail-rengetegben fuldokló dolgozók körében.

Ráadásul, mivel a napfény ritkán jut be a légkondicionált irodákba, és az ember napi ritmusa teljesen felborul, az agy gyakorlatilag soha nem pihen meg rendesen. A kutatók szerint ez olyan, mintha a szervezet sosem „állítaná újra magát”, ami hosszú távon memóriazavarhoz, koncentrációs problémákhoz és gyorsabb agyi öregedéshez vezethet.

Mit lehet tenni?

A szakértők szerint a megoldás nem az, hogy mindenki digitális nomáddá válik és Balira költözik. Inkább az, hogy a munkaidőt a természetes bioritmushoz kellene igazítani, és többet kellene aludnunk.

És bár a kutatás nem azt mondja, hogy azonnal csomagolj össze és hagyd ott az állásodat, arra azért finoman utal, hogy ha hosszú távon szeretnéd használni az agyad, érdemes lenne kicsit visszavenni a tempóból.

Te vagy a „vesztes testvér”? Ilyen tulajdonságokkal rendelkezel, ha ezt gondolod magadrólA tudósok meghatározták azt az életkort, amikor ha elhízott vagy, már az is maradszMegkérdeztük az AI-t: ezek a legrondább női nevek a mesterséges intelligencia szerint

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.