Megírattuk a 2025-ös történelemérettségit az AI-jal – Az eredmény meglepőbb, mint gondolnád!

Shutterstock - Stock-Asso
érettségi történelem érettségi AI
Az AI megpróbálta – de sikerült is neki? Kiderül, hogy átment-e a 2025-ös töriérettségin. Te jobban teljesítenél nála?

Május elején nemcsak a végzős diákok izzadtak a padban a történelemérettségin – hanem a mesterséges intelligencia is. Legalábbis képletesen. Kíváncsiak voltunk, mire menne egy AI, ha történelemből kellene érettségiznie: átcsusszanna egy hármast érő teljesítménnyel? Netán kitűnő lenne? Vagy simán megbukna, mint egy fáradt, péntek délutáni biosztémazárót író kilencedikes?

Az AI megoldotta a történelem érettségit. Szerinted hogy sikerült neki?
Az AI megoldotta a történelemérettségit. Szerinted hogy sikerült neki? 
Forrás: Shutterstock

Az érettségi, ahol ha nem tanultál, annyi

A 2025-ös történelemérettségi középszinten idén is hozta a megszokott formát: a rövid, konkrét válaszokat igénylő feladatok után jöttek a hosszabb, elemző esszék. Már a matekkal megpróbáltuk, de most a törtit is megcsináltattuk a mesterséges intelligenciával. A megoldásokat nem nézhette meg előtte – és kifejezetten kértük, hogy ne puskázzon. Aztán, amikor már megírtattuk az egész dolgozatot, jött a feketeleves: az összehasonlítás a hivatalos megoldókulccsal.

Így teljesített az AI a rövid válaszoknál – Stabil alapok, de néha mellényúlás

A rövidebb kérdésekre adott válaszai egész jól sikerültek. Az antik építészet, a középkori társadalom és az iszlám vallás alapjai például nem okoztak gondot. A magyar történelem legfőbb évszámai szintén rendben voltak – köszönhetően annak, hogy ezek olyan adatok, amelyek nagy biztonsággal visszakereshetők és megtanulhatók.

Ahol viszont már kevésbé egyértelmű volt a válasz: pl. amikor egy forrás értelmezéséhez kellett logikus következtetést levonni, ott becsúsztak pontatlanságok. Például egy grafikont ugyan le tudott írni, de a hozzá kapcsolódó történelmi kontextusban nem mindig találta el a vizsgáztató által elvárt irányt.

Az esszék – És ahol elszabadult a történelem

Na, itt jöttek a problémák. Az esszék ugyanis nemcsak ismeretet kérnek, hanem érvelést, rendszerezést, súlyozást. A hidegháborúról például hosszan tud  beszélni, de ha az esszékérdés konkrétan a Truman-doktrína hatásait kérdezi, akkor bizony előfordul, hogy inkább mesél arról, hogyan érezte magát Európa a vasfüggöny két oldalán – ahelyett, hogy a konkrét pontokra válaszolna.

A magyar rendszerváltásról írt szövege korrekt volt, de túlságosan általános. Ilyenkor derül ki, mennyire emberi dolog is a „vizsgadrukk”: az ember ösztönösen igyekszik belőni, mit akar hallani a javító tanár. Egy AI viszont – ha nem tanították neki kifejezetten – nem érzékeli a finom hangsúlyokat. És ez bizony pontvesztést jelent.

A végeredmény: 60/100 – Se nem dicsőség, se nem bukás

A megoldókulccsal való összevetés után 60 pontot sikerült begyűjtenie a 100-ból. Ez egy stabil közepes. Ez persze azt is jelenti, hogy a mesterséges intelligencia jelenlegi tudásszintje bőven elég arra, hogy átlépjen a történelemérettségi minimumán, de arra még nem, hogy kitűnő dolgozatot írjon. Ahol tényleges történelmi gondolkodásra, forrásértelmezésre és elemzésre volt szükség – ott még döcögött a dolog.

Kvíz: átmennél az angolérettségin? — Ha ezekre az alapkérdésekre nem tudod a választ, akkor nem biztosAgyserkentő ételek: ezt edd, hogy jobban menjen a tanulás!Érettségi horoszkóp: ennek a 4 csillagjegyeknek jósolnak sikeres vizsgát a csillagok

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.