Bizarr: halála után akár papírnehezékként is használhatod a szeretted mellimplantátumait!

Világszerte emberek milliói élnek különféle mellimplantátumokkal, de mi történik ezekkel a testbe épített orvosi segédeszközökkel, amikor a tulajdonosuk meghal? Akár megható emlékként tekintesz rá, akár bizarr ötletnek tartod, vannak, akik a szeretett személy halála után szeretnék hazavinni a mellimplantátumait. Bár furcsán hangozhat, elméletileg ez lehetséges, de nem árt előre egyeztetni a krematóriummal. A halottkészítők ugyanis gyakran eltávolítják ezeket az eszközöket a hamvasztás előtt, mert a szilikon magas hő hatására megolvad, így ragacsos maradványokat hagyhatnak a gépben, ami komoly károkat okozhat a berendezésben. Az implantátumok többsége így megsemmisül a folyamat során, de léteznek kivételek: fémeszközöket, mint például csípőprotéziseket gyakran visszanyerik és újrahasznosítják vagy a családnak adják. A szilikon mellimplantátum esetén ez ritkább, de nem lehetetlen. Nézzük, mi történhet a mellimplantátumokkal, miután viselőjük meghal.
Ha valaki úgy dönt, megőrizné egy szerettének mellimplantátumait, elvileg megteheti. Ehhez azonban nem árt előre egyeztetni a temetkezési szolgáltatóval, hogy a hamvasztás előtt eltávolítsák és félretegyék őket. A szilikonimplantátumokat – ha nem kerül sor hamvasztásra – általában bent hagyják a testben.
Mivel inert anyagnak számítanak, nincs okuk kivenni őket, környezeti szempontból sem jelentenek komoly kockázatot. Így lehet, hogy pár száz év múlva a régészek furcsa, puha szilikonzsákokra bukkannak majd az ezredforduló sírjaiban.
Ha nemrég elveszítetted egy szerettedet, és a kívánságának megfelelően hamvasztás mellett döntöttél, előfordulhat, hogy a hamvasztási papírok kitöltésekor néhány fontos kérdésre kell válaszolnod. Ilyen lehet például, hogy volt-e beültetett csípő- vagy térdprotézise, esetleg pacemakere. Ez érthető, hiszen ezek az eszközök fémet tartalmaznak, amely megolvadhat, vagy akkumulátort, ami fel is robbanhat a magas hő hatására – ezért ezeket a hamvasztás előtt el kell távolítani. Egy másik kérdés arra vonatkozhat, hogy volt-e a szerettednek sóoldatos vagy szilikon mellimplantátuma?
A legtöbb esetben az implantátumok a testtel együtt kerülnek a krematóriumba, de ez nem mindig jó ötlet. A szilikon például magas hőmérsékleten megolvad, és „zselészerű anyagként” maradhat a gép alján – ahogy Caitlin Doughty, a Los Angeles-i halottkészítő is meséli népszerű YouTube-csatornáján, az Ask A Morticianon. Ez nemcsak kellemetlen, de a gépek karbantartását is megnehezíti.
Ha neked vagy egy szerettednek mellimplantátumai vannak, és hamvasztás előtti búcsúztatót terveztek, jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ezeket eltávolítják-e a boncolás során. Fontos tudni, hogy a halottkém nem távolítja el az implantátumokat – ezt a temetkezési vagy a hamvasztást végző szolgáltató végzi el, és általában csak közvetlenül a hamvasztás előtt. Ez azt jelenti, hogy a búcsúztatás idején az implantátumok még a helyükön maradnak.
Furcsán hangzik? Sharon Osbourne például korábban úgy nyilatkozott, hogy saját implantátumait férjének, Ozzy Osbourne-nak adja majd – papírnehezéknek. „Jobban mutatnak az ő íróasztalán, mint az én mellkasomon” – fogalmazott a Today Show-ban, utalva arra, mennyire megbánta a műtétet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.