Albert Einstein is erre a módszerre esküdött – Valóságos zsenivé válhatsz, ha így alszol

The Image Bank RF - Karen Moskowitz
vizsgaidőszak kreativitás agyműködés tanulás alvás
Mi a közös a legnagyobb elmékben és művészekben, mint Albert Einstein vagy Salvador Dalí? Azon kívül, hogy a legkreatívabb egyéniségekként vonultak be a történelembe? Mindannyian szunyókáltak napközben. Most biztosan zavartan nézel, hogy mégis, mi köze lehet ennek a hatékony tanuláshoz és a kreativitás kibontakoztatásához. De csak figyelj, elhoztuk neked a zsenik legnagyobb fegyverét, a szunyókálás tudományát, amivel könnyedebben meg tudod tanulni a vizsgatételeket, és a kreativitásod is szárnyalni fog!

Egy kutatás megállapította, hogy a legtöbbünknél a szunyókálás során egy rövid, éleslátással és kreativitással teli pihenés bontakozik ki. A kutatók szerint ebben a fázisban, amit N1-nek hívnak, gyakran újszerű vagy innovatív ötleteket generálunk. A délutáni alvás tehát nemcsak abból a szempontból hasznos tevékenység, ha fáradt vagy, hanem abban is kiváló  társad lehet, ha éppen ötlethiányban szenvedsz, de szükséged van a megoldásra, valamint a tanulásban is hatékony segítő eszköz. Fokozza a szellemi frissességet, ami aktív agyműködést eredményez, és előhívja a kreatív gondolkodást is.

A szunyókálás segít a tanulásban és szárnyal tőle  a kreativitás is
A szunyókálás segít a tanulásban és szárnyal tőle  a kreativitás is
Forrás:  Getty Images

A szunyókálás tudománya

A Párizsi Agykutató Intézet által végzett tanulmányban a 103 résztvevő mindegyikének matematikai feladatokat adtak fel. Eddig elég rémisztően fest a helyzet, igaz? A feladatmegoldások képtelensége miatt jó pár frusztrált személy volt jelen a kutatáson, számukra egy 20 perces pihenőidőt kínáltak, majd egy rövid szunyókálásra invitálták őket. A szünet után nem úszták meg a feladatot a résztvevők, újra eléjük tették a feladványokat.

 Az eredmények pedig azt támasztják alá, hogy azok, akik az N1 állapotba kerültek, közel háromszor nagyobb valószínűséggel oldották meg a matematikai feladatokat, mint azok a társaik, akik nem voltak hajlandóak aludni egy keveset.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a legtöbb embernek van egy „kreatív ablaka”, mielőtt mély álomba szenderülne.

A hipnagóg élmény (a tudat átmeneti állapota az N1 — az ébrenlét és az alvás között) néhány olyan álmot jelent, ami nagy felfedezéseket inspirált. Számos tudós és alkotóművész előtt jelentek meg az N1 szakaszában a későbbi nagy felfedezéseik, műveik körvonalai.

Hogyan építheted be a szunyókálás tudományát a napirendedbe?

Későbbi kutatások során azt is felfedezték, hogy az ébrenlét és az álmosság közötti időszak különösen termékeny sáv a kreativitás számára. 

A vizsgálatok eredménye azt mutatta, hogy amikor az alvás N1 szakaszában arra kérnek minket, hogy álmodjunk egy adott témáról, sokkal kreatívabban fogunk teljesíteni utána az előzetesen kiadott témával kapcsolatban.

Tehát amikor a vizsgáidra készülsz gőzerővel, nem véletlenül mondják azt, hogy fontos az alvás. Na de azt kevesen tudják, hogy milyen formában lehet az előnyünkre fordítani, hogy még briliánsabban tudjon szikrázni az agyunk, ha oda kerülünk az éles tesztlapok elé.

Az alvás és a tanulás szövetsége

Amikor kidolgozod a tételeidet a legmaximálisabbra csiszolva, állj meg néha 45 percre, akár egy órára is. Kezdj bele más tevékenységekbe is, ezzel egy kicsit kizökkented az agyadat a monotonitásból, — így lesz ideje feldolgozni az információkat, elraktározni a tanultakat oda, ahonnan majd elő fogod tudni húzni. Jót tehet ilyenkor egy laza séta vagy egy kellemes zuhany — bármi, csak emelkedj fel egy picit a füzetlapok felől.

Ezek után élesíthetjük az alvást két módon:

  • Otthon

Napközben, ha otthon vagy, van lehetőséged arra, hogy a tanulás közben beiktass egy kis szundit. Rögtön a tanultak után hajtsd álomra a fejedet, hogy még a frissen az emlékezetedben maradt tételekkel tudj eljutni az N1 fázis állapotába. Ha felébredtél, sokkal könnyebben át fogod látni azt, ami eddig csak kusza elmélet halmaznak tűnt.

  • Miután hazaértél

Természetesen nem szokatlan eset, ha valaki nem otthon tartózkodik egész nap. Erre is van hatékony módszer, hogyan kamatoztathatod az alvást. Vedd elő a tételeidet, amennyiszer csak  tudod — ez teljesen tőled függ. Majd mikor eljött az idő, hogy nyugovóra térj, közvetlenül előtte olvasd át még egyszer a vizsgatételeket, és utána húzd magadra a meleg takarót. Meglásd, az agyad aktiválni fogja a megoldókulcsot.

Az alvás valóban egy olyan dolog, ami mindennapos tevékenységnek számít, de kevesen ismerik azt az oldalát, ami nem a misztikus részleteit tárja fel, hanem abban segít, hogy minél hatékonyabban működj az életben.

5 alvást segítő tea: ezek a gyógynövények nemcsak finomak, de támogatják a természetes melatonintermelést isAgyserkentő ételek: ezt edd, hogy jobban menjen a tanulás! Stephen Hawking félelmetes választ adott, amikor az AI jövőjéről kérdezték: szörnyű jövő várhat ránk

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.