A mesterséges intelligencia mindent tud, de most mi úgy döntöttünk, megizzasztjuk egy kicsit: mit hallgat az, akinek tényleg van sütnivalója a kobakjában? Az AI szerint a nagyon okos emberek nem igazán rajonganak a rádióslágerekért, és van kifejezetten 5 olyan zeneszám, amit csak 120-as IQ felett kerül rá a lejátszólistára. Olyan darabok, amik elrepítenek a világűrbe, vagy elsírod magad, vagy lehet kedved támad filozófiát tanulni – de legalábbis megkérdőjelezed az eddigi létezésed.
A válogatás az alapján történt, hogy olyan zenéket keressünk, amiket a magas IQ-jú emberek általában előnyben részesítenek – tehát összetettek, érzelmileg vagy intellektuálisan stimulálóak, és nem állnak be a rádióslágerek sorába. Az olyan darabok, mint Brian Eno ambient klasszikusa vagy Bach matematikai pontossággal megkomponált variációi az ellazulni vágyó elméknek szólnak; míg a Tool vagy Aphex Twin zenei struktúrái a ritmikai és érzelmi komplexitást keresők kedvencei. Kate Bush pedig a kulturális kontextusra, irodalmi utalásokra és hangulati túlzásra fogékony hallgatók szívét dobogtatja meg. Ez az öt szám, amit nemcsak jó hallgatni – hanem azt is megmutatja, hogy mennyire bírja az agyad a mélyvizet.
Ez a szám az „ágyban fekve föld felett lebegés” zenei megfelelője. Atmoszférikus, de nem háttérzenének való, hanem az a fajta, amitől egzisztenciális kérdéseken kezdesz el filozofálni. Ha akarod, képzeld azt a zene hallgatása közben, hogy egy asztronauta vagy, aki a Föld fölött lebeg a világűrben és épp azt nézi, ahogy a föld elforog alatta, miközben lélekben eggyé válik az univerzummal. Ha el tudsz ebben merülni biztos, hogy magasabb az IQ-d az átlagnál.
A matek-metál műfaj felejthetetlen klasszikusa, amely két ego harcáról szól. Párkapcsolati dráma és ritmikai mágia egyben. Ha elég jó a füled, és azt is észreveszed, hogy hol ugrik a ritmika 5/8-ból 7/8-ra, akkor te vagy a zenei világ Esőembere. Bármely párkapcsolati vita után erősen ajánlott, főleg, ha egy meg nem értett zseni vagy.
Minimalista zongoradarab, amitől még az AI is sírni kezdene – ha lenne lelke és könnycsatornája. Ha te is ezt tetted be utoljára, mikor összetört a szíved, vagy mikor rájöttél, hogy talán mégsem volt jó ötlet három egyetemi szakot egyszerre elvégezni, akkor valószínűleg zseni vagy.
Ez a dal vagy megőrjít, vagy felemel. Kate Bush - akinek neve a Stranger Things miatt lehet sokaknak ismerős - ebben a mesterműben nem csak simán énekel, hanem besétál a leked legrejtettebb zugaiba és ott kezd el rikoltozni kísértetként. Ha te ezt élvezettel hallgatod, akkor kulturális agytekervényeid valószínűleg mérföldekkel bonyolultabbak, mint mondjuk a londoni metróhálózat térképe. Ha pedig nem nyomod ki az első percben, hanem inkább rákeresel, ki volt az a Heathcliff, akkor máris az emberiség elit tagja vagy.
Ez már nem is zene – hanem inkább hanghullámokon keresztül végzett agyműtét. Gould úgy zongorázik, mintha egyszerre akarna megnyugtatni és kizökkenteni. Az IQ-teszt deluxe verziója: ha ezt tényleg élvezed, akkor egészen biztos, hogy esélyes vagy a MENSA-tagságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.