Egy virálissá vált TikTok-videóban egy Z generációs munkavállaló, Jenna, döbbentette meg a közvéleményt azzal, hogy szerinte a munkanapnak délután 1-kor be kellene fejeződnie. Állítása szerint a legtöbb ember ebéd után már nem hatékony, és csak feleslegesen tölti az időt az irodában. A gondolat elsőre meghökkentőnek tűnhet, de a mögöttes okok sokkal mélyebbek, mint puszta lustaság.
A Z generáció másképp tekint a munkára, mint az előző nemzedékek. Számukra a munka nem mindenáron elérendő cél, hanem eszköz az önmegvalósítás, az anyagi biztonság és az életminőség egyensúlyának fenntartására. Jenna szerint négy-öt óra fókuszált munka reggel és a délelőtt során elegendő ahhoz, hogy az ember teljesítse a napi feladatait, míg a délután inkább az újratöltődés, pihenés vagy más kreatív tevékenységek ideje kellene, hogy legyen. Az érvelés mögött többek között az áll, hogy a hagyományos nyolcórás munkanap már régóta nem tükrözi a tényleges produktivitást. A Stanford Egyetem kutatásai szerint például a heti 40 órán túl dolgozó alkalmazottak hatékonysága drasztikusan csökken, és sok esetben a 4-6 órás munkanap ugyanazt a teljesítményt hozza, mint a teljes munkaidő. A Z generáció pedig pontosan ezt az észrevételt ültetné át a gyakorlatba.
A távmunka és a hibrid munkarend elterjedése még inkább megerősítette ezt a trendet. Sokan már nem irodai környezetben dolgoznak, hanem otthonról, rugalmas időbeosztásban. Így a munkát és a hatékonyságot nem órákban, hanem elvégzett feladatokban lehet mérni.
Jenna példája csak a jéghegy csúcsa: világszerte egyre több fiatal gondolja újra a munkához fűződő viszonyát, és keres olyan életmodellt, amelyben a munka az élet részévé válik, nem annak középpontjává.
Természetesen a hagyományos szektorokban, mint az egészségügy, közlekedés, szolgáltatás, ez a modell nem alkalmazható, de az irodai, kreatív vagy projektalapú munkáknál a rugalmasság egyre inkább elfogadottá válik. A munkáltatók is kezdik felismerni, hogy a kevesebb néha több: egy kipihent, motivált dolgozó többet teljesít kevesebb idő alatt, mint egy kiégett munkavállaló nyolc órán keresztül.
A Z generáció tehát nem lusta, csak mást ért produktivitás alatt. És ahogy ők lesznek egyre nagyobb arányban a munkaerőpiac aktív résztvevői, úgy a jövő munkamodellje is egyre inkább az ő igényeikhez fog igazodni. Talán egyszer tényleg eljön az idő, amikor a munkanap hivatalosan is ebéd után ér véget. És talán nem is lenne ez olyan rossz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.