Jó barátnő, fél egészség! Miért? - Terézanyu írása

Terézanyu Rácz Zsuzsa barátság
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy jó barátnő aranyat ér. Ezt tudjuk. Mert kinek mondanád el a magánéleti nyűgjeidet, vagy kivel ülnél le egy fárasztó nap után a délutáni kávéhabos traccspartira? Rácz Zsuzsa írása arról, hogy miért életbevágó ápolni a baráti kapcsolatokat - nő létedre is!  

barátnőim

elhagyásos történetét

Éjjel kettőkor pedig befutott a másik barátnőnk, csak azért, hogy velem, velünk legyen a bajban. Végül talán két hónapig éltem menekültként a barátnőm lakásában - épp rendes munkám sem volt -, és a napjaim fénypontját a közös reggelik, kávézások és az esti barackbefőtt-evések jelentették. A barátnőm ugyanis azt kívánta várandósként.

Nem ez volt az első helyzet, és nem is az utolsó, amikor úgy tartottak a barátnőim, mint védőháló a kötéltáncost, és persze volt, hogy én tartottam őket. Bridget Jones óta tudjuk, hogy a nagyvárosi léttel együtt jár az, hogy a távol élő családtagok hiányában a barátok lépnek elő családtagokká.

Mivel ez az életszakasz egyre hosszabb, jó sokáig élhetünk együtt a barátainkkal úgy, mint egy nagy, laza, vidám családban. Annál nagyobb a váltás, amikor az összenőtt baráti hármas-négyesfogatokból az egyik, majd a másik egyszer csak családossá válik. Vízválasztónak én a gyermekáldást érzem.

Thinkstock
Thinkstock

Sosem felejtem azt a nyarat, amikor a két barátnőm egyszerre vált családossá, az egyiküknek megszületett a kisfia, a másik pedig végre nem egyedül nevelte a lányát: akármennyire örültem is az ő boldogságuknak, soha életemben nem voltam még olyan olyan kétségbeesetten magányos, mint akkor.

Törés volt, ami elkerülhetetlenül együtt járt az életformánk drasztikus változásával. Ma már - magam is gyerekesként - pontosan értem, hogy miért telnek el akár napok, sőt hetek anélkül, hogy váltani tudnánk néhány értelmes szót olyan megjegyzések nélkül, hogy "Azonnal mássz le a polcról!" vagy "Vedd ki azt a szádból! Fúj!"

És azt is értem, hogy hogyan telhetnek el akár hónapok is anélkül, hogy személyesen tudnánk találkozni, de attól még nem érzem kisebb veszteségnek a baráti összejöveteleket. (Akkor sem, ha áldásnak érzem a családomat, mert a család nem helyettesíti a baráti kapcsolatokat, hanem a kettő kiegészíti egymást - szerintem.)

Az életformával együtt gyakran a barátságok is átalakulnak. Családosként hatalmasat változik az ember élet- és értékszemlélete, hiszen a gyereke, a férje kerül az első helyre, és ez mindenre kihat. Csakhogy egyedül nem megy. A barátság ugyanúgy létszükséglet, mint az alvás, evés, ivás, a szeretés, mégis nagyon sokan nélkülözik: a felmérések szerint a rendszerváltás óta folymatosan csökken az emberek baráti kapcsolatainak száma, ezzel együtt a bizalmunk is csökken az embertársaink iránt.

A legkiszolgáltatottabbak a vidéken (elsősorban kistelepüléseken) élő, középfokú vagy alacsonyabb végzettséggel rendelkező gyerekes anyák, leginkább ők maradnak magukra. De nem sokkal jobb a városi, általában értelmiségi nők helyzete sem: az ő baráti kapcsolataikban is gyakran törést okoz az anyasággal járó életformaváltás. Szociológiai tény az is, hogy a nők kapcsolatrendszere szertefoszlik, míg a férfiaké általában megmarad.

Thinkstock
Thinkstock

Hova tűnnek a női kapcsolatok? Miért tudják a férfiak megőrizni a sajátjukat az apaszerepükkel együtt? Az általában magától értetődő, hogy a férfi apaként is elmegy a megszokott társaságával sörözni, focizni, biliárdozni, és ez "jár neki" - a közvélekedés szerint is. Nincs ezzel baj, ha mindez "járna" a nőknek is, de számukra egyáltalán nem magától értetődő, hogy fenntartsák a kapcsolati rendszerüket, mert valami fontosabb mindig közbejön.

Pedig a barátságok életbevágóak: azok a nők, akik stabil és kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkeznek, sokkal könnyebben boldogulnak, legyen szó akár egy jó gyerekorvos kereséséről, munkahelyváltásról, vagy "egyszerű" lelki támogatásról. Akinek van kihez fordulnia - a párján kívül is, mert nem lehet mindent az ő vállára tenni - az jó eséllyel sikeresebb, egészségesebb. Sőt! Tovább él!

Egy amerikai kutatás szerint ugyanis a nők - a férfiakkal ellentétben - a stresszt úgy tudják a leghatékonyabban oldani, ha beszélni tudnak róla a barátiakkal. Nem csupán megkönnyebbülnek, ha értő fülekre találnak, hanem egyenesen a stressz leküzdésére szolgáló, nyugtató hormont kezd termelni a szervezetük.

Thinkstock
Thinkstock

A nők a kezdeti ódzkodás után gyors tempóban hódítják meg a cyberteret, ami az egyik legfontosabb színhellyé válik: a világhálónak női arca van. A nők rájöttek, hogy az internet hatalmas segítség a baráti kapcsolataik fenntartásában: ha nincs is idő személyes találkozóra, a közösségi site-okon egy-egy megjegyzés, üzenet, annak a tudata, hogy nem maradok magamra, adhat annyi támogatást, amivel már ki lehet húzni egy összejövetelig, vagy éppen el lehet kezdeni egy új barátság építését.

Egy felmérés szerint a nők azért is szeretik az internetes kapcsolattartást, mert egyenesen, gyorsan és lényegre törően lehet kommunikálni, és ami a legmeglepőbb eredménye a kutatásnak: kedvesen.

A nők az egymásnak szánt, akár egymondatos üzeneteikbe is sok pozitív érzelmet fektetnek, és ezek meg is térülnek. Én ennek nagyon örülök.

Az egyiptomiak forradalmat csináltak a Facebook segítségével: úgy tűnik, a nők világszerte most kezdik felismerni, hogy érzelmi forradalmat is lehet csinálni, közösségeket lehet életben tartani az internet segítségével, és ez létfontosságú a jólétünkhöz.


Tippünk: www.terezanyu.hu
Itt barátkozhatsz Terézanyuval!








Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.