Támad az influenza? Így védd meg magad!

Forrás: Thinkstock -
Kropkó Péter értorna futás sport influenza
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szervezetet nem megvédeni kell az élettől, mert akkor ellustul, hanem támogatni a durva behatások ellen. A Life.hu megmutatja, hogyan!

Az időjárás szélsőségesebbé vált – egy nap alatt zuhan-emelkedik a hőmérséklet akár 15-20 fokot is – ám ezeket a hirtelen hőmérséklet-változásokat a mai ember egyre kevésbé viseli el. Megbetegszik, balesetet szenved. Hirtelen betörő hidegfrontoknál jól megfigyelhető, mennyire megnő a baleseti sebészetek forgalma, illetve milyen sokan kezdenek köhögni, tüsszögni - ugyanis a nyálkahártya kihűlése következtében a leromlott védelmi rendszeren sokkal könnyebben jutnak át a vírusok a szervezetbe.

Forrás: Thinkstock

Lehet, hogy a szervezetnek szüksége van arra, hogy ne csak a 21 fokosra beállított lakás-autó-iroda között mozogjunk? Igen! A szabad levegőn tartózkodás nem csak a kutyásoknak és sportolóknak használ télen-nyáron. Sőt, bármily meglepő: még a zárt terekből a bejáratok elé száműzött bagósok is kevésbé hajlamosak a megfázásra, mint korábban. Bizony, hiszen ha nem is egészségesen, de ők is edzik a hőterhelés-toleranciájukat azzal, hogy kimennek a hidegbe.

A modern embernek kevés eszköze van a meleg és a hideg kivédésére, közülük a legfontosabbak talán a ruházkodás, fűtés és a légkondicionálás. Csakhogy ez elkényelmesít: a valódi megoldás a vérkeringésünk edzése lenne, hogy a hidegben ne csökkenjen a tizedére!

Hogyan készüljünk rá?

1. Fontos, hogy kezünk-lábunk ne fázzon, mert a test perifériáiról indul a kihűlés.
2. Legfontosabb a torok, orr- és arcüregek melegen tartása. Sál, sapka a hidegben kötelező!
3. Óvjuk a vesénket is: tartsuk melegen és szárazon!

Hogyan pörgessük fel a vérkeringésünket?

1. Értornával! A sport önmagában is ilyen gyakorlat, ahol a változó belső és külső hőmérsékletet a bőrfelületnek kell megfelelően kezelnie - összehúzódás, kitágulás, izzadás.
2. A szauna talán a legismertebb az értornák közül.
3. Forró zuhany után hűlő/hideg vizes szakasz – kevésbé ismert, pedig minden fürdőszobában rendelkezésünkre áll!
Forrás: Thinkstock

Mi a haszna az értornának?

1. Csökkenti a visszér kialakulásának kockázatát.
2. Ha megfelelő szinten pörög a vérkeringésünk, az télen fűt, nyáron viszont hűt: a végtagjaidon akár 8 fokot is hűlhetsz nagy melegben.

Augusztusban elhoztak hozzám futóedzésre egy vékonyka, asztmás fiút. Kérték, hadd eddzen a csapatunkkal mindenféle időjárási körülmények között. Gondolták, ha jön a hideg, úgyis leállnak az edzéssel - hiszen a fiú addig a téli időszakban minden évben betegeskedett. Nos, immáron február van, és még az ónos esőben is együtt csúszkáltunk. De nemcsak hogy nem fázott meg a bajnok, de az asztmasprayt is lerakta!

A szervezetet nem megvédeni kell az élettől, mert akkor ellustul, hanem támogatni kell a durva behatások ellen. A visszaszoktatásnál mindig ügyeljünk a fokozatosságra. Jó egészséget az influenza-szezonhoz!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.