Mivel játsszon a gyerek?

Forrás: Thinkstock -
játék Libero2015 gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Annyiféle játék létezik már a piacon, hogy a Toy Story szereplői is csak csodálkoznának. Mit válasszunk, hogy a kicsi fejlődjön is játék közben?

Már egész kiskorban, csecsemőként elkezd megtanulni játszani a gyerek. Eleinte nem is kellenek hozzá eszközök, elég, ha a szülők játszanak vele. Nem szórakozásnak, hanem a világ megismerésének fogják fel a játékot.

2 éves kor alatt

A kicsik érzékszervei elkezdenek rohamosan fejlődni, a játékokat is így érdemes kiválasztani. A legjobb, ha a játékok a tapintásra, látásra, szaglásra, hallásra is hatnak. A babák órákig képesek egy-egy mozdulattal szórakoztatni magukat. A kéz és szem koordinációjának korai fejlesztése fontos, hiszen később ez fogja majd meghatározni, milyen gyorsan tanul meg írni.
A színes, mintás, érdekes formájú játékok erősen hatnak a gyerekek érzékszerveire, így tökéletes választás minden ilyen jellegű készségfejlesztő eszköz.

Forrás: Thinkstock

Life.hu tipp

Mikor a gyerek még kicsi, nincs szüksége sok játékra. Amit viszont vásárolunk neki, legyen jó minőségű, és arra is fontos figyelni, hogy nehogy olyan kis darabokból álljon, amit lenyelhet. A babák mindent a szájukba vesznek, ezért figyelj arra, hogy egyszerűen tisztítható játékai legyenek.

3-7 éves kor

Az óvodai időszak alatt egyre több csoportos és egyénileg játszható játékkal ismerkednek a kicsik. Ennyi idősen kialakul, hogy van-e ritmusérzéke, zenei érzéke, amelyek fejleszthetőek is. Érdemes gyerekek számára tervezett hangszerekkel próbálkozni.

3-4 éves korban nagyon szeretnek homokozni a gyerekek, és ez hasznos, hiszen formákat ismernek meg, kreativitásuk is fejlődik. A legjobb, ha egy kis nehézséget rejt a gyerek számára a tevékenység, ugyanis akkor nem reked meg egy szinten.

Az óvodások kedvelik a "szerepjátékokat", azaz, ha eljátszhatják, hogy már ők is felnőttek. Műanyag tányérokkal, sütővel, játékételekkel játszhatnak éttermeset, plüssállataikkal, babáikkal helyzeteket mutathatnak be. A plüssök által megszeretheti az állatokat, megtanulhatja, hogyan kell bánni velük.
Ebben a korban érdemes elkezdeni az egyszerűbb, lépegetős társasjátékok bemutatását, a memóriakártyákat. Fontos, hogy megismerjék a versenyhelyzeteket is, azaz hogy milyen egymással, egymás ellen játszani.

Így segítenek a társasjátékok

A társasjáték a szocializáció része. Segít kialakítani a gyermekek között a társas kapcsolatokat, megismerteti őket a társas hatékonysággal. A társasjáték pallérozza a gyermek személyiségét. Megtanítja a győzelem és a kudarc méltó viselésére, feldolgozására. A társasjátékkal a gyermek megtapasztalhatja a szabályokat, és megtanulhatja a szabálykövetést, mivel a társasjáték szabályok közt zajlik. A társasjáték hatással van a gyermek értelmi fejlődésére, fejleszti a gyerekek logikus gondolkodását, figyelmét, valamint a gyermek gazdagítja érzelemvilágát és kreativitását. Segíti a gyermekek nyelvi fejlődését a kommunikációs elemek használatával: egymásra figyelés, figyelem fenntartása, interakció, kérdés és válaszadás.

8-12 éves kor

Az iskoláskorú gyerekeknek már olyan játékokra van szüksége, amelyek hosszú távon is lekötik a figyelmüket. Elérkezik az ügyességi és stratégiai játékok ideje is.

A csoportos társasjátékozások alkalmával a tét mindig a győzelem, megtanulják, milyen beleélni magukat a társasozásba.

Még iskoláskorban is a legjobb játékok közé tartozik a legó, ugyanis építkezés közben fantáziáját is használhatja a gyerek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.