Amikor csak a csoki, a fagyi és a csipsz segít – Te is érzelmi evő vagy?

Forrás: giphy.com -
egészségtelen stresszevő stressz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A stresszevés az, amikor az érzéseinkre adott reakcióként fogyasztunk élelmiszereket, különösen olyankor, amikor valójában nem is vagyunk éhesek. Az érzelmi evésnek is nevezett jelenség során nem a testünk, hanem az érzelmeink diktálják, mikor és mennyit együnk.

Egyes stresszevők olyankor falnak, amikor szomorúak, vagy össze vannak zavarodva, míg mások számára az evés jó módszer lehet arra, hogy elkerüljék a problémákat, vagy az ezek megoldásához szükséges lépések megtételét.

Forrás: giphy.com

Mégis miért eszünk, amikor stressz ér bennünket? Azért, mert az étel a többségünknek vigaszt nyújt, és sajnos a legegészségtelenebb ételek nyújtják általában a legnagyobb vigaszt.

Semmi gond nem lenne, ha érzelmi viharaink idején zöldségeket rágcsálnánk. Sajnos azonban a sokak által kedvelt magas zsír- és kalóriatartalmú ételektől érezzük csak jobban magunkat.

Minél hizlalóbb, édesebb vagy sósabb az étel, látszólag annál inkább javítja a hangulatunkat. Kijelenthetjük, hogy azok az emberek, akik igennel válaszolnak az alábbi kérdések bármelyikére, érzelmi evőnek minősülnek:

  • Szoktál úgy enni, hogy észre sem veszed, hogy eszel?
  • Gyakran érzel bűntudatot vagy szégyent evés után?
  • Gyakran eszel egyedül vagy furcsa helyeken, például a parkoló autódban a saját házad előtt?
  • Kellemetlen élmények, például veszekedések után szoktál úgy enni, hogy nem is vagy éhes?
  • Szoktál egy bizonyos étel után sóvárogni, amikor zaklatott vagy? Például mindig csokoládét kívánsz, amikor lehangolt vagy?
  • Szoktál vágyat érezni az evésre olyan külső ingerekre reagálva, mint például a tévéreklámok?
  • Szoktál azért enni, mert úgy érzed, nincs semmi más, amit tehetnél?
  • Az evéstől jobban érzed magad, amikor lehangolt vagy, kevésbé tudsz összpontosítani a feladataidra, vagy aggaszt valami?
Forrás: giphy.com

Több módszer is van arra, hogy kontrolláljuk az érzelmi evést, és pozitívabb dologgá változtassuk a stresszt. Mindháromhoz meg kell azonban vizsgálnunk és meg kell változtatnunk a szokásainkat. Az biztosan nem segít a stresszevés kontrollálásában, ha csak várunk és reménykedünk, hogy magától megváltozik. Azonnal aktív lépéseket kell tenni az érzelmi evés leküzdése érdekében, és új, egészséges szokásokat kell keresni a stresszkezeléshez. Ha tehát valaki örökre véget szeretne vetni a stresszevésnek, nem mindig elég apró praktikákat alkalmazni, valódi elkötelezettségre van szükség, ami tényleg komoly változást eredményez.

Forrás: giphy.com

A három módszer a következő:

  • Derítsük fel a stressz forrását.
  • Keressünk új lehetőségeket a stresszoldásra, például keressük meg a hozzánk legközelebb álló sportot, és gyakoroljuk hetente többször is.
  • Kérjünk segítséget az érzelmi stressz kezelésére.

10 pozitív hatás, amit a rendszeres sport hoz az életedbe

A jó közérzet, a pozitív gondolkodásmód, a stressz levezetése mind olyan dolog, ami a rendszeres sporttal elérhető. De a heti rendszerességgel végzett testmozgás még ennél is többet ad. Íme, 10 pozitív hatás, ami biztosan rávesz a sportolásra!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.