Kellemes otthonok: világos terek és megfelelő szigetelés műanyag ablakokkal

Forrás: https://unsplash.com/@_zachreiner_ -
PR cikk
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sok tényezőtől függ, hogy jól érezzük-e magunkat az otthonunkban. Azonban két nagyon fontos összetevőre mindenképp szükségünk van: megfelelően bevilágított terekre és jó hőszigetelésre. Lássuk, hogyan fogjunk hozzá egy komfortos, napos és kiválóan hőszigetelt otthon megteremtéséhez! A tájolás és a megfelelő hőszigetelés mellett rendkívül fontos, hogy kiválóan szigetelő nyílászárókat válasszunk az épületbe.

A megfelelő tájolás

A lakás különböző helyiségei más és más funkciót látnak el, a kamrába például nem kell, hogy nagy mennyiségű fény áradjon, a nappaliba viszont pont a nap fényére, energiájára lesz szükségünk. Vagyis ahhoz, hogy ott süssön a nap, ahol nekünk kell, a tájolással (és a megfelelő méretű, minőségű) ablakokkal, teraszajtókkal gondoskodhatunk.

A tájolás megtervezésén rengeteg múlik. A tájolástól függ, hogy mennyire lesz használható az épület, milyen élettani, pszichés és érzékelési hatások érik a lakókat. És energetikai szempontból is sok múlik rajta, ettől (is) függ, hogy mennyire lesz gazdaságos, környezettudatos az épületünk üzemeltetése.

A napenergia hasznosítása nagyjából egyidős az építészettel, a nap fény- és hőenergiáját igyekeztek kiaknázni már az ókori görögök vagy a kínaiak is. A passzív módszerrel mind a mai napig az üvegházhatás elvét alkalmazzuk, vagyis az épületet úgy tájoljuk, hogy a lehető legnagyobb felületen érje a napsütés, és a megfelelően kiválasztott építőanyag (pl. műanyag vagy üveg) segítségével a fóliasátorhoz hasonlóan csapdába ejtjük a hőenergiát.

Forrás: https://unsplash.com/@_zachreiner_

A benapozottság aránya

Van egy bűvszó az építészetben, ez pedig a benapozottság. De mit jelent ez pontosan? A korábbi szabályok alapján az újépítésű lakások esetében legalább egy lakószobának benapozottnak kell lennie. Benapozottnak az a helyiség tekinthető, amit február 15-én legalább 1 órán keresztül süti a napfény. Viszont egy nagyobb társasházi lakásépítésnél ezt a módszert nem lehet százszázalékosan megvalósítani. A jogszabály szerint az előírástól akkor lehet eltérni, ha az élet és egészség védelmével, a biztonságos használhatósággal kapcsolatos érdekeket nem sérti a megoldás, továbbá nem teremt veszélyhelyzetet és a szomszédos önálló rendeltetési egységhez fűződő használati jogokat nem korlátozza. Jellemzően a földszinten vagy az alacsonyabb emeleteken található lakások rendelkeznek rosszabb benapozottsággal, még akkor is, ha déli irányba néznek.

Van még egy másik szabály, amit figyelembe kell venni, ez pedig a falfelület és a bevilágító felület aránya. Az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) előírja, hogy legalább 1:8-hoz legyen a bevilágító felület (vagyis az ablak, teraszajtó stb.) aránya a szoba alapterületéhez képest azokban a helyiségekben, ahol huzamosabb ideig tartózkodunk. Ez négyzetméterre lefordítva azt jelenti, hogy ha van egy 20 négyzetméteres nappalink, akkor legalább 2,5 m2-nyi ablakra van szükségünk. Ha megtehetjük, ennél azért érdemes nagyobb bevilágító felületben gondolkozni.

És mi a helyzet a hőszigeteléssel?

Ahogy fent is írtuk, a megfelelő tájolással és a nagyméretű ablakokkal jó adag hőenergiát csapdázhatunk be télen. Természetesen a nyári időszakban, főleg kánikula idején árnyékolással kell megóvnunk a lakóteret a túlzott felmelegedéstől. Figyeljünk arra, hogy csak a külső árnyékolás véd meg minket a belső hőtől, a benti sötétítő függöny csak a fényt zárja ki, a meleg az üvegen keresztül átjut és becsapdázódik csakúgy, mint télen.

Hogyan lehet javítani az ablak hőszigetelő tulajdonságán?

Meg kell vizsgálnunk, hol távozik a legtöbb hő az épületből és ennek fényében eltervezni az átépítés folyamatát. Ha rossz a nyílászáró, próbálkozhatunk a házi szigeteléssel, átmenetileg jó megoldás lehet a purfix szigetelőcsík, viszont 1-2 éven belül elhasználódik, így hosszútávon nem oldja meg a szigetelési problémánkat. Ha a felmérés során kiderül, hogy a nyílászáróinkkal van a baj, érdemes cserében gondolkozni! Ám nem mindegy, hogy milyen ablakot választunk!

Az épület állapotához válasszunk nyílászárót!

Ha gyengébb besorolású (F, G, H, I) épülettel van dolgunk, hiába építjük be a drága, hermetikusan záró ablakokat, ajtókat, hiszen a födémen, a falakon vagy a padlón keresztül elveszítjük a drága hőenergiát, ráadásul komoly penészesedési problémákkal is szembesülhetünk. Ebben az esetben a nyílászárócserével együtt a szigetelésről is gondoskodnunk kell!

Amennyiben a rezsiköltség, a komfort és a környezetvédelem szempontjait is figyelembe vesszük, a nyílászárók egyik legfontosabb tulajdonsága a hőszigetelés. Jó minőségű műanyag nyílászáróban hihetetlen széles választékkal találkozunk. Ne essünk abba a csapdába, hogy mindjárt a legmasszívabb, legjobb hőszigetelési tulajdonságokkal bíró üveg mellett döntünk. Előtte mérjük fel, hogy milyen energetikai besorolása és statikai állapota van az épületnek, ahová be akarjuk építeni a nyílászárókat.

Ha van egy jó statikai állapotú, kiváló energetikai besorolású, akár passzív házunk, akkor érdemes a drágább, maximális hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkező, masszív nyílászáró mellett dönteni.

Ha kell, szigeteljünk!

Az otthonunk akkor lesz igazán komfortos, ha a világos terek, jól szigetelő műanyag ablakok mellett a homlokzat és a födém is le van szigetelve. A megfelelő vastagságú ás szakszerűen felhelyezett szigetelésen nem érdemes spórolni, mivel egy hiányos homlokzati szigetelésű házon ugyanúgy átfütyül a szél, bármilyen jók is a nyílászárók. A másik probléma a szigeteletlen, vagy trehányul szigetelt házaknál, hogy hőhidak alakulnak ki, amelyek remek terepet nyújtanak a falak vizesedésének, penészedésének.

Mindig az épület komplexitásában gondolkozzunk, mert jól megtervezett tájolással, kiváló műanyag ablakokkal és nyílászárókkal, alapos szigeteléssel nem nyúlhatunk mellé. Tényleg komfortos és energiahatékony épületben lakhatunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.