Kiégéshez és depresszióhoz vezethet a legidősebb lány szindróma

testvérek, nővér, család, gyerekek
Shutterstock - fizkes
születési sorrend depresszió szorongás szülők testvérek
Mentálhigiénés szakértők úgy vélik, hogy a születési sorrend befolyással van a testvérek életére. A legkisebb, a középső(k) és a legidősebb is más-más kihívásokkal néz szembe az élete során.

Egy közelmúltbeli, a témával foglalkozó tanulmány kimutatta, hogy az elsőszülött lányok gyorsabban érnek, mint a testvérei, ami nem csupán az élethelyzetükből fakad, hanem abból is, hogy az édesanyák az első terhesség alatt nagyobb stressznek vannak kitéve, mint a későbbi várandósságok idején. 

Később, amikor megszületnek a testvérek is, a legidősebb testvér gyakran pótanyai szerepeket is ellát, úgynevezett helyettes szülő lesz, így egészen fiatalon megtapasztalja, hogy nem csak önmagáért, hanem másokért is felelős. 

A terapeuták szerint azonban a legtöbbük boldogságának pont ez áll az útjába: a túlzott felelősség.

Natalie Moore kaliforniai házasság- és családterapeuta szerint gyakori, hogy a legidősebb lányok túlzott felelősséget éreznek családjukért, beleértve a szüleiket is, már felnőttként is azzal szembesülnek, hogy nagy terhet ciplenek, általában ők szervezik meg a családi rendezvényeket, ők tartják fejben az évfordulókat stb. És ha ez még nem lenne elég, ugyanezt érzik már szülőként a saját családjukban is: maximalisták és perfekcionsták, úgy vélik, mindent az ellenőrzésük alatt kell tartaniuk, ráadásul úgy érzik, mivel nők, a társadalom is ezt várja tőlük. 

De miként függ össze ez a boldogsággal? 

„Amikor valaki több felelősséget vállal, mint amennyit elbír, hajlamosabb lesz arra, hogy túlterheltnek érezze magát” – nyilatkozta Moore. „Gyorsan kiéghetnek, közülük sokan a szoronganak vagy depressziósak lesznek. Ha valami nem az elképzelésük szerint alakul, bűntudattal küzdenek”  - idézi a szakembert a Huffpost.

3 lánytestvér
A legidősebb lánytestvér pótanya szerepet is elláthat, ami rányomja a bélyegét a személyiségére.
Forrás: Shutterstock/MNStudio

Moore szerint a legjobb, amit tehetnek, hogy segítséget kérnek: tudatosítják, mi az, ami az ő feladatuk és mi az, amit el kell engedniük a mentális egészségük érdekében, valamint meg kell tanulniuk kapcsolatot teremteniük a sok éven át elnyomott gyermeki énjükkel is. Támogathatják ebben fiatalabb testvérei is: például a feladatok egy részének átvállalásával.

Tehát a születési sorrend meghatározó lehet a későbbi életút alakulásában, de nem csak a legidősebb gyereknek, hanem a középsőnek is kihívásokkal kell megküzdenie. A középső gyerek már nem határozza meg alapvetően szülei mindennapjait. Nem forgatja fel fenekestől a világukat, kellő rutinnal tudják már kezelni a felmerülő problémákat - éppen ezért kicsivel kevesebb lelkesedő figyelem éri a másodikat. Úgy nő fel, hogy érezheti: semmiben nem nyújtotta ő az első élményeket a szülőknek, hiszen a nagyobb tesó már eljátszotta a főszerepet az első mosoly, az első lépések, az első szavak területén. A szülők szeretetteljes élménybeszámolói a középső után következő kicsiről pedig szintén gyakran okoznak fájdalmat a középsőnek, mert olyan könnyedén tudják lesöpörni az asztalról azt, amit a második - középső - produkált. A képlet pedig egyszerű számára: a nagynak különleges viszonya van - elsőszülött jogán - a felnőtteknél, a kicsi meg a kicsi, aki elbájolja környezetét. A középső gyerek szndrómáról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben. 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.