légszennyezettség meddőség zajszennyezés
Egy új, Dániában végzett kutatás a férfiak meddőségét a levegőszennyezéssel, a nők terméketlenségét pedig a zajszennyezéssel köti össze. A kutatás a meddőség okaként a szennyezés különböző típusait jelöli meg, valamint a férfiak és nők közötti különbségeket is említi.

Az átlagosan öt éven keresztül légszennyezettségnek kitett férfiaknál nagyobb volt a meddőség kockázata, és a vizsgálat összefüggést talált a zajszennyezés és a 35 és 45 év közötti nők terméketlensége között. Korábban nem gondoltak még arra, hogy ilyesmi lehet a meddőség oka. De mit tudhatunk meg pontosan az új kutatásból?

meddőség, terhességi teszt, terhesség, meddőség oka
A meddőség oka lehet a lég- és szajszennyezettség is
Forrás: Shutterstock

A meddőség okai

A British Medical Journal orvosi folyóiratban szeptember 11-én közzétett új, országos szintű vizsgálat a 35 és 45 év közötti nők körében összefüggést talált a zajszennyezés és a meddőség között. Az összes dániai lakos adatai alapján a vizsgált populációba azok a 30 és 45 év közötti férfiak és nők tartoztak, akik 2000 és 2017 között együtt éltek vagy házasok voltak, és kevesebb mint két gyermeket neveltek. A kutatás résztvevőinek válogatásakor az is szempont volt, hogy vágyjanak gyermekre, törekedjenek a családalapításra. A végső vizsgálati populáció több mint 377 000 nőt és 526 000 férfit tartalmazott. Ebből a csoportból nagyjából 16 000 férfi és 22 600 nő kapott meddőségi diagnózist. Kizárták azokat a személyeket, akiknek korábban már volt meddőségi diagnózisa, vagy akiket műtéttel akadályozták meg a gyermekvállalást.

„Mivel számos nyugati országban csökkenő születési rátával kell szembenézni, és az anyák is egyre idősebbek az első gyermek születésekor, a termékenységet befolyásoló környezetszennyező anyagokkal kapcsolatos ismeretek kulcsfontosságúak” - mondták a tanulmány szerzői.

Meddőség és szennyezés

A tanulmány a dán lakosság közúti közlekedésből származó zaj- és részecskeszennyezésének (PM2,5), például az autók kipufogógázának és az erőművek füstjének való hosszú távú kitettségére összpontosított. Korábbi kutatások megállapították, hogy ez a fajta légszennyezés összefügg a spermiumok gyengébb minőségével, különösen mozgékonyságukkal és számukkal. 

„Ez a két szennyezés a városi környezetben a leggyakoribb, így számunkra logikusnak tűnt, hogy innen induljunk ki, és ezt a két fő szennyezőanyagot, és a mindennapi életünkre gyakorolt hatásaikat vizsgáljuk” - mondta Mette Sørensen, a tanulmány első szerzője, a Dán Rákellenes Társaság vezető kutatója az Euronews Healthnek. Hozzátette, hogy a zajszennyezésre összpontosítottak, mivel az köztudottan hatással van a stressz-szintre és az alvás minőségére, valamint más kórokra, például a szív- és érrendszeri betegségekre és a diabéteszre.

„A hipotézisünk az volt, hogy ha stresszesek vagyunk, ha megzavarják az alvásunkat, akkor az hatással lehet a termékenységre is” - mondta Sørensen.
A kutatók az anyakönyvi rendszer segítségével jutottak hozzá a dániai címekhez, majd matematikai modellekkel becsülték meg a részecskeszennyezést a környékbeli közúti- és vízi forgalom alapján, illetve akusztikai modellekkel a zajszennyezést.

Jövőbeni kutatásra van szükség

„Bár a kutatás dicséretes, bizonyos becslésekre és feltételezésekre volt szükség, például a közlekedés zajára és a szennyezettségi szintekre, és a tanulmány nem tudta figyelembe venni például a munkahelyi szennyezettséget” - mondta Alison Campbell, a Care Fertility tudományos főmunkatársa, az Egyesült Királyságban működő Kent Egyetem tiszteletbeli professzora egy nyilatkozatban.

„Bár a zajok hatását nem vizsgálták széles körben a termékenységgel kapcsolatban, vannak bizonyítékok arra, hogy összefüggés van a hangok okozta stressz és az alvászavarok között, ez pedig már hatással lehet a termékenységre” - tette hozzá Campbell. „Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a légszennyezés hatással van a spermiumok minőségére, a női termékenységre gyakorolt hatásával kapcsolatos bizonyítékok vegyesek. Ez rávilágít arra, hogy további kutatásokra van szükség ezen a területen."

Sørensen elmondta, hogy az egyik legérdekesebb megállításuk az, hogy nincs olyan alsó küszöbérték, amelynél ezek a szennyező anyagok nem károsak a lakosságra.

Mivel a kutatásuk megfigyeléses jellegű volt, így nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést a szennyezés és a meddőség között. De ha ezek a megfigyelések a jövőbeni vizsgálatokban megerősítést nyernek, akkor egyértelművé válik, hogy a lég- és zajszennyezettség csökkentésére irányuló politikai intézkedések fontos eszközei lehetnek a születésszámok növelésének.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.