Így vedd rá a gyereket, hogy csipsz helyett az egészségeset szeresse

kisgyerek táplálkozás egészség étkezés zöldség gyümölcs
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sok gyerek szájából hangzik el időről időre a mondat, hogy nem szereti  a spenótot, a brokkolit vagy éppen a zöldbabot, amit elé tesznek. Bezzeg, ha csokitortát kínálsz nekik, sosem fanyalognak. Felelős anyaként azonban nem járhatsz mindig az apróságok kedvében egészségtelen és hizlaló ételekkel.

Világszerte egyre nagyobb problémát okoz a gyermekkori elhízás. Szakértők szerint a kicsik túl sok zsírosat és édeset esznek, friss gyümölcsből és zöldségből pedig túl keveset. Ennek oka többek között az is, hogy sok szülőnek nincs ideje mindennap egészségeset főzni, majd energiája azt belediktálni az ellenálló apró szájacskákba. A friss házi kosztot így egyre gyakrabban váltják fel a készételek.
A gyermekkori súlyproblémáknál ráadásul súlyosabb gondokat is okozhat a helytelen táplálkozás, például cukorbetegséget, a duci gyerekekből pedig nagyobb valószínűséggel lesz magas vérnyomású, érelmeszesedéses vagy szívbeteg felnőtt. Éppen ezért nagyon fontos, hogy megtanuld rávenni az egészséges, tápláló ételek evésére.

Thinkstock
Thinkstock

Mutass példát!

Kiről vennének példát a kicsik, ha nem az anyukájukról? Ha szeretnéd egészséges táplálkozási szokásokra nevelni a gyermekedet, azokat a szokásokat neked is magadénak kell érezned. Hiszen hogyan várhatnád el egy apróságtól, hogy sovány húst és zöldsalátát ebédeljen, ha te hamburgeren vagy pizzán élsz. Ellenben, ha te is csupa könnyű, de laktató ételt fogyasztasz, a gyermekednek meg sem fordul majd a fejében, hogy másképp egyen. Az egészséges fogásokat pedig még finomabbá teszi, ha kellemes, meghitt és vidám hangulatban fogynak el a családi asztalról.

Fejleszd az ízlését!

Az aromák szeretete tanulható folyamat, amiben a szülők ízlésének óriási szerepe van. A kisbaba már a várandósság idején többféle ízzel találkozik, ezért nem mindegy, hogy mit eszel. Majd miután megszületett, tovább folytatja az ismerkedést, kézbe veszi, megszagolja és megkóstolja az elé kínált ételeket. Használd ki a gyermekkori kíváncsiságát, és próbáljatok ki minden egészséges és tápláló finomságot, sokat segíthetsz, hogy megtalálja a minden szempontból fogára való falatokat. Ráadásul, aki gyermekként szeret új ízeket kipróbálni, az felnőttként is nyitott lesz az érdekességek és újdonságok felé.

Thinkstock
Thinkstock

Irány a piac!

Egy kisgyereknek minden érdekes, ha megfelelően tálalják - és itt nem csak az ételekre gondolunk. Ha nem szereti a gyümölcsöket vagy a zöldségeket, néhány egyszerű trükkel megszeretettheted vele ezeket. Például vásároljatok be együtt, és ha lehet, ne a szupermarketek egyikében, hanem a piacon. Engedd, hogy ő válassza ki, mit kóstolna meg szívesen.

Ha a bőség zavara inkább elbizonytalanítja, akkor kezdjétek az ismerkedést például egy almáskertben vagy barackosban. A "szedd magad" akciók tökéletesek erre a célra, mert amit együtt szedtetek, sokkal szívesebben megeszi, mint amit csak úgy elé raksz. De ennél is tovább mehetsz, ha van lehetőséged kertészkedni. Kert híján egy nagyobb virágládába is ültethettek paprikát, paradicsomot vagy bármilyen zöldséget, ha pedig együtt nevelgetitek a növényeket, az ízük is teljesen más lesz.

Nemszeretem zöldségek

A kisgyerekek valahogy ösztönösen tartózkodóak egyes zöldségekkel és a belőlük készített ételekkel szemben. Pedig a friss gyümölcsök és főzelékfélék rengeteg nélkülözhetetlen rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Kóstoltass a gyermekeddel éppen ezért nyers zöldségeket is, paprikát, sárgarépát, salátát, karalábét vagy uborkát, az apróságok imádnak majszolni! Pláne, ha nemcsak egyszerűen felszeleteled, hanem vicces-cakkos formájúra vágod ezeket, vagy szép színes összeállítássá variálod. De kínálgathatod frissen facsart gyümölcs-zöldséglé koktéllal is uzsonnára vagy tízóraira.

Thinkstock
Thinkstock

Szabályok és kompromisszumok

Ne felejtsd el, ha valamit soha nem engedsz, az annál érdekesebb! Ha a csipsz és a csokoládé örökös tiltólistán szerepel, az lesz az apróság szíve-vágya, mert a tiltott gyümölcs mindig édes, pláne a cukorka. Éppen ezért ne száműzz semmit végleg az étrendjéből, amit szeret, köss kompromisszumot. Mértékkel - mondjuk hetente egyszer - sem az édesség, sem a rágcsálnivalók, sem a készételek nem tesznek kárt. Pláne, ha tudatosan válogatsz közülük. Tejcsoki helyett például vegyél feketét, csipsz helyett pattogtassatok kukoricát, a félkész ételek között pedig találsz olyanokat is, amelyek nincsenek tele tartósítószerekkel, ízfokozókkal vagy mesterséges színezékekkel. Mindez csak odafigyelés és fantázia kérdése.

Főzz otthon - és vond be a gyereket is!

Anyu főztjénél nincsen jobb, pláne ha a gyerekek a kukták. Már egy óvodás is sokat segíthet a konyhában, például tépkedhet salátát vagy összekeverheti az öntetet. Hamburgert, pizzát vagy sült krumplit is készíthettek otthon együtt. A házi kosztnak számtalan előnye van a készételekkel ellentétben: te készíted az általad kiválasztott alapanyagokból, ráadásul olcsóbb és finomabb is. Ugyanez vonatkozik a joghurtokra, müzlikre vagy gyümölcslevekre is, ha otthon készíted, nem a boltban veszed, sokkal kevesebb cukor kerül bele, nem beszélve a mesterséges aromákról. 2004-ben tesztelték a kifejezetten gyermekeknek készült, különböző mesefigurás ételeket, és kiderült, hogy a 40-ből mindössze 5 ajánlható jó szívvel a kicsiknek.

Étvágy és ízlés

Egy anyánál senki nem ismeri jobban a gyermeke ízlését és étvágyát. Ez utóbbit is kalkuláld bele az étrendtervezésbe. Vannak kicsik, akik kicsivel is beérik, és vannak, akiknek szinte csillapíthatatlan az étvágyuk. Pontosan ezért nem mindegy, hogy mit esznek. Ha a gyermeked éppen csak csipeget, akkor gondosan oda kell figyelned arra, hogy az a pár falat tápláló és egészséges legyen, hogy a szervezete megkapjon minden fontos vitamint és ásványi anyagot. Ha az apróság szinte állandóan habzsolna, akkor az elhízás elkerülésére kell koncentrálnod, olyan ételeket kínálj neki, ami könnyen emészthető, nem hizlal, de minél hosszabban eltelíti a pocakját. Mindkét esetben inkább ötször kevesebbet tálalj neki, mint háromszor többet, ez az egészséges étkezés egyik alapszabálya.

Thinkstock
Thinkstock


Mesés falatok

Ha a gyermeked nem szereti a rántott halat, a Kalózok kedvencéért biztosan odalesz. Ha a gombát nem kóstolja meg szívesen, készíts belőle színes rizottót vagy omlettet és tálald a Kincskeresők eledeleként. Gyümölcsökből, zöldségekből pedig szinte bármilyen figurát kihozhatsz, ha formára vágod, mazsolából szemet, kókuszreszelékből vagy vékonyra szelt mandulából hajat, orrot vagy szájat biggyeszthetsz. Mindent megetethetsz egy kisgyerekkel, ha megfelelően tálalod, vicces nevet adsz neki, kidíszíted, esetleg egy kis történetet találsz ki hozzá. Hiszen mi lenne ehetőbb egy apróság számára, mint néhány mesés falat? A vidám teríték és dekoráció még a legválogatósabb gyerek étvágyát is meghozza.

Éljenek az újdonságok!

Ha már tisztában vagy a gyermeked ízlésével, tudod, hogy mit szeret, és mi az, amivel kár próbálkoznod, akkor se add fel a kísérletezést, hiszen a boltok polcain újabb és újabb érdekességek jelennek meg. A még ismeretlen egzotikus gyümölcsök tárháza például szinte végtelen, lehet, hogy a fura formájú, de színes és illatos termések egyike valódi kincs a kicsid számára. Így érdemes mindent megkóstolnotok, amivel korábban még nem próbálkoztatok. Még akkor is, ha egy-egy alkalommal csalódás ér benneteket. Ugyanez vonatkozik a főzésre is: amikor csak időd engedi, lépj túl a megszokotton! Új recepteket kipróbálni, ismeretlen fűszerekkel és hozzávalókkal kísérletezni időigényes és talán kockázatos is, de nem tudhatod, hogy melyik kreációd válik a család új kedvencévé.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.