virtuális világ teknősbéka közösségi oldal meghalt okostelefon gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Blackberry, iPod, iPhone, iPad, tábla PC, legtöbben csak győzünk kiigazodni a sok elektromos kütyü között. Bár sokat adnak életünköz, sokat el is vesznek belőle: míg az okostelefonok és társaik kitárják a világot, addig bezárják a kézzel fogható valóság kapuját. Ennek pedig veszélyes következményei lehetnek.

Gyerek vs. teknősbéka

A floridai Shellie Rose tizennégy- és kétéves fiaival a ház kertjében talált teknősbékát indult megcsodálni. Az állat annyira aranyos volt, hogy Shellie rögtön lefényképezte, majd a képet meg is osztotta a Twitteren, amit négy további üzenete követett.

Mindeközben a fiúk valahogy elcsatangoltak, és a kisebbik beleesett a medencébe, amiből nem tudott kimászni. Bátyja segélykérő telefonja már hiába érkezett a mentőkhöz, és az édesanya is hiába húzta ki a víz felszínén lebegő kisfiút a partra: a mentők kórházba szállították, de az életét már nem lehetett megmenteni. A bíróságon Shellie azzal védekezett, hogy azt hitte, a kicsire bátyja vigyáz, de ezt valahogy elfelejtette ellenőrizni. A fiúk csendben eloldalogtak, de ő oda sem figyelt - épp a nagyon aranyos teknőst twittelte barátainak.

Thinkstock
Thinkstock

Azok a fontos telefonok

Egy másik kétéves kisgyerek is vízbe pottyant Amerikában felvigyázója figyelmetlensége miatt, de ennek a kisfiúnak szerencséje volt. Szülei épp távol voltak, és a család egyik barátja felügyelt rá, aki bébiszitterkedés közben kapott egy SMS-t. A férfi percekig nézte a telefonját, miközben a kisfiú már a kerti medence lépcsőjén mászott lefelé. A mélyebb rész felé sodródott, s hiába csapkodta maga körül a vizet: sem fennmaradni nem tudott, sem a figyelmet felhívni magára. Óvóbácsija ugyanis a medence szélén állt, és továbbra is az okostelefonját nézegette - szerinte csak húsz másodpercig, de a biztonsági kamerák felvételeiből kiderült, hogy három percig állt a fuldokló kisfiú mellett, mire észrevette, mi történt, és a vízbe vetette magát. A férfinak szerencséje volt: hamar kapott segítséget, a picit újra tudták éleszteni, és maradandó károsodás nélkül úszta meg a kalandot.
De ennél figyelmetlenebb bébiszitter is akad az országban, aki annyira elmerült legújabb kütyüje nyomkodásában, hogy azt sem vette észre, játszóterező gondozottja fejéhez egy játék csapódott olyan erővel, hogy púp nőtt a fején, és hányi kezdett. A gyereken egy idegen apuka segített, miközben a bébiszitter nyolc hosszú percig ült a közeli padon, és még csak nem is hallotta, mi történik.

Tedd otthonosabbá lakásodat az ünnepekre! A legjobb dekortippek itt!



Eltereli a figyelmet

Az okostelefonokkal van baj, vagy felhasználóikkal? A Western Washington University professzora szerint ezek a multimédiás eszközök sokkal jobban elterelik az emberek, s köztük a gyerekekre vigyázók figyelmét, mint a rádió, a tévé, vagy egy élő szóban történő beszélgetés. Az ok egyelőre vitatott, de a tudósok szerint a kütyüikbe merült emberek látják ugyan, ha valami elsuhan a szemük előtt, de az inger nem jut el a tudatukig, így nem is képesek reagálni - akár az érkező vonatra vagy szembejövő gyalogosra sem. Nem véletlen, hogy egy amerikai kisvárosban már a gyalogosan közlekedőknek sem engedélyezett a telefonba feledkezés. Az internetező vagy telefonáló felhasználók ugyanis biztonságban érzik magukat: úgy érzik, csak egy pillanatra figyeltek másfelé, s nem is veszik észre, hogy hosszú percekre le van kötve figyelmük. Azok a gyerekek pedig, akik látják, hogy szülőjük vagy bébiszitterük épp egy telefont nyomkod, mellőzve érzik magukat, s gyorsan nekilátnak kalandot keresni - sokszor vesztükre.

Thinkstock
Thinkstock

Kütyüfüggő nemzedék: virtuális világba merülnek, és elfelejtik átélni azt, ami a valóságban történik

Míg a mai harmincasok-negyvenesek még átélték, milyen, amikor a vezetékes telefont kötik be házukba, addig a fiatalok már okostelefonjukkal kelnek és fekszenek. Az amerikai főiskolások fele ébredés után nem mosakodni megy, vagy a haját vakarja, hanem azonnal megnézi a telefonját, negyven százalékuk pedig bevallotta, hogy vezetés közben is e-maileket vagy képeket nézeget. Azokról nem is beszélve, akik egy fontos beszélgetés, meccs vagy randi közben is fényképeznek, és megosztják az élményeiket: miközben a virtuális világba merülnek, elfelejtik átélni azt, ami a valóságban történik, és már azon gondolkodnak, társaik vajon mit szólnak majd legújabb bejegyzésükhöz - erről nemrég egy találó paródia is készült, majd' kétmillió letöltéssel.

Életünk apró részleteiről néha már hamarabb tájékozódnak felületes ismerőseink a közösségi oldalakon, mint hogy felhívnánk a távoli nagyszülőket, családtagokat, vagy bárkit, aki nem tartja rajta ujját a világ virtuális pulzusán. Eközben pedig elszigetelődünk: az okostelefonok harminchatféle izgalmas funkciója arra is jó, hogy munkába vagy iskolába menet ne a külvilággal vagy barátainkkal törődjünk, hanem egy darab műanyagot és fémet nyomkodjunk. Így kétféle felületen vagyunk támadhatóak: kitesszük magunkat a virtuális világ veszélyeinek, ahol visszaélhetnek képeinkkel, adatainkkal, miközben a valódiéra sem figyelünk. Még gyerekvigyázás közben sem. Pedig vannak olyan helyzetek, mikor egyszerűen okosabbnak kell lennünk telefonunknál.

Láttad már? Benne vagyunk a tévében!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.