Mindig elkésel? Nemcsak a kapcsolataid, az egészséged is rámehet!

stressz pszichológia hízás egészség tudatos élet protokoll késés emésztés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Biztosan van olyan ismerősöd, akivel húsz perccel korábbi időpontot kell megbeszélni ahhoz, hogy a kívánt időre megérkezzen, és minden munkahelyen vannak olyanok, akik többszöri figyelmeztetés ellenére is képtelenek időben megérkezni. Bár a késésnek elsősorban pszichológiai és szocializációs okai vannak, ha notórius rohanásban vagy, az a szervezetedre is hatással van. 

Ahogy a mondás tartja, "a pontosság a királyok udvariassága". A megbeszélt időben való megjelenésnek ma már a magánéletben nincs akkora jelentősége, mint az üzleti szférában, de pár percnél többet váratni magunkra a protokoll szerint semmiképpen sem vall jómodorra. Természetesen előfordul késés, de ha már látod, hogy megcsúsztál, mindenképpen illik szólni, hogy nem felejtetted el a találkát, sietsz.

Forrás: Thinkstock

"Sokan elfordultak tőlem"

"Iskolás korom óta mindig, mindenhonnan elkések. Akik kevés ideje ismernek, jót mosolyognak rajtam, de egy idő után sokan nem szívesen beszélnek meg újabb találkozót velem. Nálam az este hatból gyakran fél nyolc lesz, de a vonatokat is gyakran lekésem. Vannak, akik csak ritkábban keresnek emiatt, de az egyik barátnőm kerek perec kijelentette, hogy nem hajlandó egy perccel többet sem várni rám, mint amit megbeszéltünk. És így is tesz."

Vanda, 28, művészettörténész

Amíg az illemtan udvariatlanságnak, addig a pszichológia inkább üzenetértékű viselkedésnek tartja a késést. Szakemberek állítják, körülbelül 6 éves korra már kialakul az időérzék, amelyet a biológiai okokon túl a szocializáció is nagymértékben befolyásol.

A legtöbb késésre hajlamos ember azonban MINDIG biztos abban, hogy ezúttal pontosan odaér a találkára (és persze, hogy nem), közülük sokan akkor is jócskán a megbeszélt idő után esnek be, ha tudják, hogy az rossz fényt vet rájuk.

Van, akinek az állásába kerül

"26 évesen költöztem Budapestre. Több hónap munkakeresés után gyakornok lettem egy multicégnél. Bárhogy is igyekeztem, szinte soha nem értem be időben, valahogy mindig kellett még egy utolsó simítás a sminkemen, egy halaszthatatlan telefon, de volt, hogy a bérletemet felejtettem otthon a nagy kapkodásban... Többször is figyelmeztettek, majd amikor a cég több embert is elbocsátott, közöttük voltam én is. És igen, az indokok között a pontatlanságom szerepelt az első helyen. Nem állítom, hogy teljesen megváltoztam, de azóta jobban ügyelek a pontosságra. Na, jó, a randevúkra és baráti találkozókra még ma sem érek oda pontosan."

Szilvi, 36, újságíró

Romlik az életminőségünk

A kapcsolatokban és a szociális életben okozott károkon túl a folyamatos késés, a rohanás, helyesebben az abból fakadó stressz a szervezetben is nyomot hagy. Ha stresszhelyzetbe kerülsz, az agy vérellátása romlik, csökken a koncentrálóképesség, a pulzus szaporább lesz, az emésztés pedig lelassul. Ezek előbb-utóbb betegségek kialakulásához vezetnek, amelyek nagyban rontják az életminőséget, és a hangulatra is rányomják a bélyegüket. Összességében a stressz pszichés és fizikai betegségek, szorongás, irritáció és indokolatlan düh, alvásproblémák, depresszió, szív- és érrendszeri betegségek, gyomorfekély, reflux és emésztési zavarok melegágya, ráadásul teljesítményromláshoz vezet, és a társas kapcsolatok zavarát eredményezi.

Forrás: Thinkstock

Elhízunk

A folyamatos időzavar pedig az étkezés minőségének romlásához vezet: az, ha útközben bekapsz valamit, nem csupán nem higiénikus, hanem a gyomornak sem tesz jót. Ráadásul ilyenkor a szokásosnál kevésbé válogatja meg az ember, mit egyen, ami hosszabb távon felesleges zsírpárnákat eredményez. Charlotte Watts táplálkozás-szakértő szerint a stressz kövérré tehet bennünket, és ennek az okait 10 pontba szedte.

"Ma is szendvics"

"Minden reggel megfogadom, hogy fél órát az ebédre szánok. Ezzel ébredek: »Mától salátát eszem.« Jó, ha egy héten egyszer összejön. Tárgyalásról tárgyalásra rohanok, és többnyire nincs másra időm, mint hogy vezetés közben bekapjak egy szendvicset. Tudom, hogy ez nem egészséges, de folyton elbeszélgetem az időt, az ügyfelektől pedig nem késhetek túl sokat."

Adrienn, 40, ingatlanközvetítő

Szabálytalan és kellemetlen lesz a menzesz

A stresszhormon progeszteronból jön létre, a másik kulcsfontosságú női nemi hormonból, amely kiegyensúlyozza az ösztrogént. Amikor a teljes ösztrogénszint magasabb, mint a progeszteroné egy teljes menstruációs ciklus alatt, egyes nők stresszel összefüggő menstruációs tüneteket, például erős havi vérzést, rövidebb ciklust és a hangulattal összefüggő premenstruációs szindrómát tapasztalhatnak.

Forrás: Thinkstock

Ciki, de látható jelei is vannak

Ha folyton elkésel, nem csupán megbízhatatlannak tartanak, hanem a zaklatottságod is azonnal feltűnik. Az időzavart senki nem ússza meg stressztünetek nélkül, amelyek közül ezek a legszembetűnőbbek: izzadás, remegés, körömrágás, verejtékezés, kialvatlanság.

A stresszt persze senki nem tudja teljesen kiiktatni az életéből, ám a késésből fakadót jó időbeosztással csökkentheted. Már előző este érdemes átgondolnod, de még jobb, ha leírod, másnap mikor és hol kell lenned, és figyelj oda, hogy mindenhová a szükségesnél legalább 10 perccel korábban indulj el.

Te mennyire éled meg a mindennapokat? Tudatosan éled az életed? Töltsd ki tesztünket – kattints IDE!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.