Terhességi mérgezés! Ezekre figyelj várandósan: amit a terhességi toxémiáról tudni érdemes

Forrás: Shutterstock -
terhességi mérgezés terhességi toxémia terhesség magazin várandósság preeklampszia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A terhesség sajnos nem mindig csupa móka és kacagás. Számos esetben jár különféle kellemetlenségekkel, de ezeken túl néha olyan betegségek is kialakulhatnak a 9 hónap alatt, amelyek mind az anya, mind pedig a baba egészségét –rosszabb esetben akár az életét is - veszélyeztethetik. Ilyen a terhességi toxémia.

Hogyan alakul ki a terhességi toxémia

A terhességi toxémia vagy más néven preeklampszia pontos okai nem ismertek, de a szakemberek szerint a kialakulását elősegítheti, ha az anyának olyan alapbetegségei vannak, mint a magas vérnyomás, valamilyen vesebetegség, cukorbetegség vagy a keringéssel kapcsolatos egyéb problémák. De a dohányzás, a túlsúly, az ikerterhesség és a családban korábban már előforduló (testvérnél, édesanyánál) toxémia is növelheti az előfordulás esélyeit.

A tehességi mérgezés az anyára és a magzatra is negatívan hat:

a baba a méhlepény nem megfelelő működése miatt nem kap elegendő tápanyagot és oxigént,

amely gátolja a megfelelő fejlődést, míg az anya a legsúlyosabb esetekben akár rángógörcsöt (eklampszia) is kaphat vagy HELLP szindróma is felléphet nála.

A tehességi mérgezés az anyára és a magzatra is negatívan hat Forrás: Shutterstock


A terhességi toxémia főbb tünetei

Szerencsére a betegség a rendszeres védőnői, orvosi valamint laborvizsgálatoknak köszönhetően jól kiszűrhető, főleg ha a kismama fokozottan figyel az alábbi tünetekre:

Ödéma
A terhességi vizesedés teljesen normális jelenség a várandósság alatt, főleg ha a nap vége felé jelentkezik. Kórosnak akkor mondható, ha a vizenyő pihenés hatására sem enyhül vagy reggelre sem szűnik meg, illetve már testszerte jelentkezik és a mértéke feltűnően nagy.

Fehérjevizelés
Ha a terhességi laborvizsgálatok alatt nagyobb mennyiségű fehérje jelenik meg a kismama vizeletében, szintén fennállhat a preeklampszia veszélye. Ilyenkor általában egy új vizeletvizsgálatot rendel el az orvos, ám ha az érték továbbra is 300g/l felett van, akkor megalapozott a toxémia gyanúja.

Magas vérnyomás
A terhességi toxémia legjellemzőbb tünete a hypertonia, azaz a magas vérnyomás. Ha a kötelező vérnyomásméréskor a védőnő vagy az orvos 135/85 Hgmm fölötti értéket tapasztal, akkor számolni kell a toxémia lehetőségével.

A terhességi toxémia legjellemzőbb tünete a magas vérnyomás Forrás: Shutterstock


Súlyosabb esetekben a fő tünetek mellé társulhat:

  • fejfájás
  • izomrángás
  • láz
  • látásromlás
  • fülzúgás
  • nehézlégzés
  • hasi panaszok
  • hányinger/hányás
  • rángógörcs

A toxémia tünetei általában a 20. héttől jelentkeznek, s meg lehet különböztetni korai (34. hét előtti) és kései (34. hét utáni) preeklampsziát. A kismamáknak mindenképpen érdemes figyelniük arra, hogy a három fő tünet (magas vérnyomás, ödéma, fehérjevizelés) nem jelentkezik-e együttesen, de aki kifejezetten aggodalmas típus, annak szűrővizsgálat is a rendelkezésére áll, amellyel akár már 12. héttől nagy valószínűséggel kimutatható a toxémiára való hajlam.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.