Minden, amit a medvehagymáról tudni érdemes

Forrás: Shutterstock -
medvehagyma jótékony hatás magazin egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A medvehagyma a tavasz egyik legnagyszerűbb és legnépszerűbb alapanyaga, ami amellett, hogy rendkívül finom és sokféleképpen felhasználható, nagyon egészséges is. Többféle betegségre, panaszra gyógyírként szolgál.

A medvehagyma a tavasz első hírnöke, amit a virágzása előtt szoktak leszedni, frissen a legjobb felhasználni, mert így fejti ki igazán a jótékony hatásait.

Tél végén bújnak elő az első medvehagymalevelek, április környékén pedig már tömegével megtalálhatjuk őket.

Az illata erősen fokhagyma illatú. A nevét a barna medvéről kapta, mivel a medvék egyik kedvenc eledele, akik téli álmukból felébredve lépten-nyomon ezt kutatják. Hazánkban főként a Mecsekben fordul elő, de a Zselicben és a Bakonyban is fellelhető.

A medvehagyma erősen fokhagyma illatú Forrás: Shutterstock,

Szedésekor fontos az óvatosság, mivel

a medvehagyma könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal vagy az őszi kikericcsel, amelyek levelei emberi fogyasztásra alkalmatlanok.

A medvehagyma és a másik két növény közötti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatú, míg a másik két növény esetében ez nem mondható el.

A medvehagymával gyakorlatilag bármit ízesíthetünk, amit amúgy fokhagymával is ízesítenénk. A legtöbben salátában használják, de a medvehagymás pogácsa vagy kifli is rendkívül népszerű.

A levelek nagyjából 3-4 napig állnak el, napi 8-10 levélnél nem éri meg naponta többet fogyasztani, mert irritálhatja a gyomrot és megterhelheti az emésztőrendszert. A tartósítása nem egyszerű, lefagyasztva nem őrzi meg a teljes frissességét, sokan emiatt pestót készítenek belőle, vagy leszárítják és levesekbe vagy szószokba keverik.

A medvehagymának nagyon sok áldásos hatása van, a levelei gyógynövényboltokban is megtalálhatóak.

A gyomor és a bélrendszer jó barátja, baktériumölő hatásának köszönhetően tisztítja a bélrendszert, javítja az étvágyat is. Krónikus hasmenés és szorulás ellen is segít.

Hasonló hatással van a vérnyomásra, mint a fokhagyma, így elmondhatjuk, hogy nem csak a nevük egyezik. Aki magas vérnyomással küzd, bátran ajánlott a szedése, mivel csökkenti azt, emellett pedig javítja a végtagok keringését is. Rendszeres fogyasztásával csökkenthető a koleszterintszint és elkerülhetőek a szív-és érrendszeri betegségek.

A medvehagymának nagyon sok áldásos hatása van Forrás: Shutterstock

Vértisztító hatása mellett erősíti az immunrendszert is, mivel magas a C-vitamin tartalma.

Gombás fertőzések ellen is rendkívül hatékony, legfőképpen borogatásként szokták használni.

Azonban, akinek érzékeny a bőre, csak óvatosan használja, mivel az alkalmazása során bőrgyulladás, bőrkiütés jelentkezhet.

A népi orvoslás a medvehagymát felső légúti megbetegedések megelőzésére, a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére is alkalmazza.

Továbbá enyhíti a szédülést, a fejfájást, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését.

Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése nem ajánlott, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat. Műtétek előtt a megnövekedett vérzéshajlam miatt nem javasolt a medvehagyma fogyasztása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.