Slow morning: a trend, amely tényleg helyre teszi a napod

Middle-aged,Woman,Relaxing,In,A,Chair,On,A,Balcony,With
Shutterstock/Copyright (c) 2023 mama_mia/Shutterstock. No use without permission. - mama_mia
lelassulás reggeli rutin mentális egészség
A mentális egészség kérdése napjainkban mindent visz, az önfejlesztés iránti igény óriási, ám a legtöbb divatos módszer rövid időn belül szalmalángként lobban el. Vajon a slow morning is arra a sorsra jut, mint a közösségi médiában terjedő társai, vagy valóban vannak tartós hatásai?

A közösségi médiában terjedő legújabb wellnesstrend, a slow morning, azaz a „lassú reggel” ellentéte mindennek, ami a mai korra jellemző. A gyors ébredés utáni futtábban felhörpintett kávé, majd egésznapos rohanás helyett a nyugodt napkezdetet hirdeti, azzal az ígérettel, hogy ettől stresszmentesebb, átgondoltabb, tartalmasabb lesz a napunk, és nem utolsó sorban hatékonyabbak, eredményesebbek leszünk a munkánkban. 

Aesthetic,Interior,Of,The,Bedroom,In,The,Rays,Of,The
A slow morning legfontosabb ismérve, hogy rólad szól
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2022 Creative Nina/Shutterstock

Mi fán terem a slow morning?

A legfontosabb ismérve, hogy rólad szól. Nem foglalkozik azzal, mi lesz a délelőtti értekezleten, hányra kell menni délután a gyerekért, mi legyen az aznapi vacsora. Robotpilóta üzemmód helyett éberség, figyelem, jelenlét, lassítás. A fókuszban te vagy, az érzéseid, érzelmeid és a pillanat. Nincs egyetlen elfogadott szabály sem, amitől lassú lesz a reggeled, nincsenek kötelező pontok, a saját rutinodat te alakítod ki, aszerint, hogy mennyi időd van reggelente. Mert azért legyünk őszinték: a legtöbbünknek kötött munkaidőben, sűrű beosztásban kell dolgoznia, nincs több órája reggelente a lassú napkezdésre. 

Ám a slow morningban az a jó, hogy nem a mindent vagy semmit elve mentén halad, kicsiben is el lehet kezdeni, tehát, ha egyelőre csak 10-15 percet tudsz a reggelből kivenni, első körben az is elég, és később növelni tudod a magadra fordított időt, mondjuk úgy, hogy fél órával korábban kelsz fel.

 

Így fogj hozzá a napi rutin kialakításához 

  1. Nem mondjuk, hogy kapcsold ki a telefonod, bár az lenne a legideálisabb, ám a világ sem éppen ideális, ezért inkább a repülőgép üzzemmódot javasoljuk. A lényeg, hogy ne zavarjanak meg hívásokkal, üzenetekkel, és te se állj neki munkahelyi e-mailek olvasgatásának, pláne ne válaszolgatásnak.
  2. Tiltsd le a közösségi média alkalmazások értesítéseit, legalább a hajnali órákra, így nem fogsz kísértésbe esni, hogy azt nézegesd, ki, mit posztolt, amíg te aludtál. 
  3. Végezz légzőgyakorlatokat, mint amilyen az úgynevezett dobozlégzés, a jógából ismert váltott orrlyukú légzés vagy más légzésszámláló technika.
  4. Óvatosan nyújtóztasd meg a tested, majd végezd el a napi jógarutinod, illetve a szokásos reggeli edzésedet (ha szoktál reggel mozogni).
  5. Próbáld ki a meditáció pár perces fajtáját — ne ijedj meg, nem kell lótuszülésben kínozni magad, a meditációnak számos fajtája létezik, akár sétálhatsz is, miközben kiüríted az elmédet.
  6. Írj hálanaplót vagy simán blogolj.
  7. Húzd fel a redőnyöket, tárd ki az ablakot, engedd be a napfényt, a friss levegőt, sőt, ha megteheted, menj ki a szabadba és szívd magadba a természetet.
  8. Tedd rendbe a környezetedet: ha rend van körülötted, a fejedben is rendbe kerülnek a gondolatok.
  9. Zuhanyzás közben hallgass nyugtató, csendes zenét.
  10. Készíts reggelit, ülj le és lassan fogyaszd el.

A lista szabadon bővíthető, a lényeg, hogy mindennek adj elég időt. 

 

Mit ne csinálj a lassú reggeleken

Tehát, a rutinodat te alakítod, ám van valami, amit jobb, ha kihagysz belőle. Ne ostorozd, ne kritizáld magad és általában is kerüld a negatív gondolatokat. Áramolj az élettel, hagyd az elméd szabadon cikázni, de tartsd szem előtt, hogy a slow morning érted van. Szeresd magad, kényeztesd magad, mert megérdemled. A lelassulás pedig meghozza a gyümölcsét: stresszmentesebb lesz a napod, jobb időbeosztással, nyugodtabban dolgozol és a szorongás is elkerül. 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.