A bőrrák nem csak egyféle lehet, három fő típusát különböztetjük meg: az egyik a bazálsejtes karcinóma, ami a leggyakoribb és leglassabban terjedő forma, ritkán ad áttétet. A másik a laphámsejtes karcinóma, ami gyorsabban növekedhet, és áttétet is képezhet, a melanóma pedig a legveszélyesebb, mivel gyorsan terjedhet a szervezetben, de korai stádiumban az is jól gyógyítható.
Az egyik legfontosabb figyelmeztető jel, ha egy meglévő anyajegy színe, mérete, alakja megváltozik, viszketni vagy vérezni kezd. Újonnan kialakuló, furcsa megjelenésű bőrelváltozás esetén is érdemes gyanakodni.
Ismered az úgynevezett ABCDE szabályt? Mutatjuk, mik azok a jelek, amikor érdemes mielőbb orvoshoz fordulni
A – Asymmetry (aszimmetria): az anyajegy nem szimmetrikus.
B – Border (szegély): szabálytalan, elmosódott.
C – Color (szín): több színt is tartalmazhat – barna, fekete, piros, kékes is lehet benne
D – Diameter (átmérő): nagyobb, mint 6 mm.
E – Evolving (változás): ha bármelyik tulajdonsága változik, legyen az méret, forma vagy tüneteket okoz
Ha egy seb vagy horzsolás hetek múlva sem gyógyul be, netán kifakadt, vérzik vagy pörkösödik, mindenképpen mutassuk meg szakembernek.
A laphámsejtes karcinóma gyakori jele az ilyen típusú folt, ami érzékeny lehet, néha vérzik is, és fokozatosan növekedhet.
A bazálsejtes karcinóma gyakran így jelentkezik – kiemelkedő, fénylő növedék formájában, amely idővel kifekélyesedhet.
Egy anyajegy, ami hirtelen viszketni kezd, fájdalmas lesz vagy égő érzést kelt, szintén intő jel lehet.
Az első és legfontosabb: ne várjunk! Bármilyen furcsa vagy szokatlan bőrelváltozást tapasztalunk, forduljunk mielőbb bőrgyógyászhoz. A szakember dermatoszkóppal alaposan megvizsgálja az elváltozást, és ha szükséges, szövetmintát vetet belőle. Ne féljünk a beavatkozástól, egy apró kimetszés életet menthet, ugyanis a bőrrák korai stádiumban szinte mindig gyógyítható, késlekedés esetén azonban a gyógyulási esélyek romlanak.
A bőrrák megelőzésének legjobb módja a rendszeres bőrgyógyászati szűrés. Akkor is ajánlott évente egyszer elmenni, ha nincs panaszunk – különösen, ha világos a bőrünk, sok anyajegyünk van vagy a családban már előfordult bőrrák. Az anyajegyek időszakos ellenőrzése segíthet még időben kiszűrni a veszélyes elváltozásokat.
A nap káros UV-sugárzása a bőrrák egyik legnagyobb rizikófaktora, ezért a megfelelő fényvédelem alapvető. A tévhittel ellentétben nem csak nyáron szükséges a fényvédő használata. Télen, erős napsütés esetén legalább 30-as faktorszámú fényvédő krémet, nyáron 50-eset érdemes felkennünk. Ha nagyon meleg van és izzadunk, figyeljünk oda arra, hogy 2-3 óránként újra kenjük. A fényvédelem mellett azonban fontos az is, hogy kerüljük a tűző napot 11 és 15 óra között, ha mégis a szabadban vagyunk, viseljünk kalapot, hosszú ujjú ruhát, napszemüveget. A szoláriumhasználat pedig kifejezetten kerülendő: ami fiatalon tetszetős barnaságot okoz, később ráncossá teszi a bőrünket és a bőrrák kialakulásának esélyét is növeli.
A Generali a nyári időszakban is igyekszik felhívni a figyelmet a vitaminok pótlására és a megfelelő napvédelemre: bizonyos feltételek mellett az új szerződések mellé az ajándék egy Egészségcsomag, amelynek tartalma 1-1 doboz C-vitamin, gyermek multivitamin, felnőtt multivitamin és SPF 50+ napvédő készítmény, körülbelül 25.000 Ft értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.