Akár az első babádat várod, akár a sokadik terhességedet éled át, az alvás biztosan neked is kihívást jelenthet. Várandós kismamaként nemcsak kényelmesen elhelyezkedni nehéz, de a terhességgel járó egyéb dolgok is megnehezíthetik a pihentető alvást. Az alvás nemcsak a te egészségedet, de a kicsiét is szolgálja, ugyanakkor folyton azon aggódsz, hogy nem ártasz-e a magzatodnak, ha véletlenül épp találsz egy kényelmes pózt. Ha terhes vagy, és nehezen alszol el, mutatjuk, melyik az a kismama alvási pozíció, amely neked és a gyerekednek is kényelmes és egészséges.
A pihentető alvás a terhesség alatt életbe vágó, ehhez viszont egészséges alvási környezetet kell kialakítani. Egy hűvös, sötét, csendes szoba jó kezdet lehet, a várandós anyukáknak azonban érdemes néhány további hálószobai átalakítást is megfontolniuk. Íme néhány ötlet!
A hason fekvés terhesen kizárt, ezt magyarázni sem kell. A pocakban ott a baba, ki akarnak teljes testsúlyával ránehezedni?! Egyértelmű, hogy nem a hason fekvés a legideálisabb alvási póz annak, aki gyereket vár. De akkor melyik oldalon feküdj terhesen?
A háton alvás egy ideig megengedett, de a szakértők arra a kérdésre, hogy mikortól nem szabad háton feküdni terhesség alatt, többnyire azt a választ adják, hogy a terhes nők a harmadik trimeszterben, azaz a terhesség 28. hete után semmiképpen ne aludjanak a hátukon fekve, sőt, általában azt javasolják, hogy az első trimeszter után leginkább oldalt fekve aludjon a kismama.
Ez azért van, mert a háton alvás összenyomhatja a főbb ereket, például az alsó üreges vénát és az aortát. Ez csökkenti a véráramlást és ezzel az oxigénellátást a szív és a méh felé. Mivel a baba nem kap annyi oxigént és tápanyagot, amennyire szüksége lenne, megnő a halvaszületés kockázatát. Ha a kismama a terhesség késői szakaszában hanyatt fekszik, a baba aktivitása észrevehetően csökken. A pulzusszám mintázatában is változások jelentkeznek, ami az oxigénszint csökkenésének tudható be.
Míg bizonyos alvási pozíciók nem, mások kifejezetten javasoltak terhesség alatt.
A baloldalon alvást általában a legjobb alvási pozíciónak tartják terhesség alatt. Javítja az anya és a baba vérkeringését is. Ez azért van, mert a bal oldalon alvás megakadályozza, hogy a méh a testünk jobb oldalon található májnak nyomódjon. A vérkeringés fokozásával megfelelő mennyiségű vér és tápanyag jut a méhlepénybe, így táplálva a babát.
A terhesség második trimeszterében érdemes elkezdeni az oldalfekvést. Ha a bal oldalon alvás kényelmetlenné válik, próbáld ki az „SOS” pozíciót. Ebben a pozícióban a bal oldaladon alszol, behajlított térdekkel. Helyezz kismama párnát a térdeid közé, ezzel még kényelmesebb lesz az alvás. Az SOS pozíció segít csökkenteni a derékra nehezedő nyomást, így nagy hassal is kényelmesebbé teszi az alvást.
Sok nő tapasztal gyomorégést vagy alvási apnoét terhesség alatt. Ilyen esetekben a felsőtest párnákkal való megtámasztása segíthet csökkenteni az emésztési zavarokat és javítani a légzést. Tegyél egy párnát a hátad középső vagy felső része alá, vagy használj ék alakú párnát.
Összességében, a kifejezetten nem ajánlott alvási pozíciók helyett bátran kísérletezz különböző pozíciókkal, és találd meg, amelyik neked a legkényelmesebb. Ha ez a bal oldaladon van, akkor aludj úgy, de akkor sincs semmi gond, ha egy dönthető székben, fotelben találod meg az alvás legpihentetőbb módját. És ne feledd: a terhesség alatt nincs olyan, hogy túl sok párna!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.