50 éve mutatták be az első egész estés magyar rajzfilmet - 12 érdekesség a János vitézről

magyar magazin János vitéz rajzfilm
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Már a megszületése is egy évfordulónak köszönhető, a Beatles is hatott rá, Delhusa Gjon énekelte a betétdalait, és igazi sikerkorszakot indított el. 50 éve mutatták be a János vitézt, az alábbi érdekességeket pedig talán te sem tudtad róla eddig.

1
A János vitéz megszületése meghatározó jelentőségű az egész magyar filmtörténelem számára, ugyanis ez lett az első egész estés hazai animáció mozifilm. Korábban csak rövidebb rajzfilmek készültek Magyarországon, de a János vitéz után igazi sikerkorszak kezdődött ezen a téren.

2
Nem véletlenül épp 1973-ban született meg a film: ekkor ünnepelték ugyanis az alapanyagául szolgál elbeszélő költemény szerzője, Petőfi Sándor születésének 150. évfordulóját.

3
A Beatles is hatott a János vitézre az alkotói szerint: 1968-ban mutatták be a Sárga tengeralattjáró című brit rajzfilmet, ami a híres együttes dalainak felvonultatása mellett forradalmat jelentett az animációival. A Sárga tengeralattjáró pop-art és szecesszió ihlette képi világához a János vitézben a magyar népművészet motívumkincse is társult.

4
A János vitéz elsőszámú alkotója az akkor mindössze 34 éves Jankovics Marcell volt, aki nem csak rendezte a filmet, de a forgatókönyvben is közreműködött társíróként. Jankovics később a magyar animáció egyik legmeghatározóbb alakja lett olyan alkotásokkal, mint a Fehérlófia, Az ember tragédiája, a Toldi, vagy a Magyar népmesék-sorozat.

5
Cserhalmi György adta a főhős Kukorica Jancsi hangját a filmben, Iluska pedig Nagy Anikó révén szólalt meg. De közreműködtek szinkronhangként olyan további színésznagyságok is a filmben, mint Pártos Erzsi, Bárdy György, Körmendi János, Kútvölgy Erzsébet, vagy Bessenyei Ferenc.

6
A János vitéz gyártási munkálatai a Pannónia Filmstúdióban zajlottak, ami épp ekkoriban lépett arra az útra, aminek révén a világ egyik meghatározó animációs műhelye lett belőle. A film elkészítése közel két éven át tartott.

7
A film zenéjét Gyulai Gaál István szerezte, a dalszöveget a híres Romhányi József jegyezte. A betétdalokat a Bergendy együttes és Delhusa Gjon adták elő.

8
A János vitéz díszbemutatóját 1973. május 1-én tartották, a hazai mozik pedig 1973. május 3-tól kezdték el vetíteni.

9
Az első magyar animációs mozifilm elképesztően sikeres lett a nézők körében. A mozipénztáraknál több mint másfél millióan váltottak rá jegyet, ami manapság már elképzelhetetlenül magas szám egy mozifilm esetében.

10
A neves amerikai animációs stúdió Hanna-Barbera 1973-ban megvásárolta a János vitéz amerikai forgalmazási jogait. Újravágva és amerikai zenével tervezték megjelentetni, de végül egyáltalán nem küldték a nézők elé. A nyugati blokkból csak Olaszországországban mutatták be a filmet a maga idejében, Kínában viszont hatalmas sikernek bizonyult, 400 millió nézővel.

11
A János vitéz kópiáit néhány éve felújították, és digitális változatban újra a mozikba került 2019 őszén. 2021-ban pedig több nyugati országban, így Amerikában is a nézők elé kerülhetett.

12
A János vitéz megtekinthető a hazai streamingszolgáltató, a Filmio kínálatában erre a linkre kattintva.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.