Hétre ma várom a Nemzetinél… de melyiknél? Te tudod, melyik korban hol állt az ország elsőszámú színháza?

Budapest,,Hungary,-Nemzeti Színház
Shutterstock - belizar
épület Népszínház Blaha Lujza Nemzeti Színház
A története ugyanolyan fordulatos, mint magának Magyarországnak a történelme. Nehéz kezdetek, fényes sikerek és szomorú pillanatok övetik a Nemzeti Színház múltját, rengeteg átmeneti időszakkal, és néhány csodálatos épülettel, csodálatos alkotókkal. Tarts velünk a Nemzeti(k)be!

Az első Nemzeti Színház 1837-ben, azaz a magyar állam bő ezeréves történetéhez képest meglehetősen későn nyílt meg, és még ekkor is csupán a negyedik magyar kőszínház volt az országban Kolozsvár, Miskolc és Balatonfüred teátrumai után. Ez azért alakulhatott így, mert maga a magyar színjátszás sem tekint vissza olyan hosszú múltra, legalábbis intézményes formában. Persze különféle egyházi keretek között zajló előadások (mint a passió- és moralitásjátékok, vagy akár a betlehemezések) vagy iskoladrámák korábban is léteztek, ahogyan vásárokon is felléptek utazó komédiások, de színházépületet sokáig még nem emeltek sehol az országban. 

Nemzeti Színház
Az első Nemzeti Színház
Forrás: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

A Nemzeti Színház előtt: nem magyarul játszottak az első színházakban

Amikor pedig igen, ott először nem magyar nyelven játszottak. A városi, pláne fővárosi polgárság jelentős része német anyanyelvvel bírt, vagy az számított a műveltség nyelvének számukra, így Pest-Budán is már évtizedekkel a magyar Nemzeti előtt létezett egy 3200 fős, német nyelvű előadásokat bemutató színházépület. Az első magyar nyelvű színtársulatok a 18. század végén alakultak meg, és ekkor születtek meg a magyar drámairodalom első alkotásai is, többek között Bessenyei György és Csokonai Vitéz Mihály tollából. 

Az első Nemzeti Színház az Astorián

A reformkor nemzeti mozgalmai új lökést adtak a magyar színjátszásnak is (emlékezzünk csak Petőfi ifjúkori színészi pályájára), és felmerült az igény egy igazi Nemzeti Színházra is. Széchenyi István a Duna partjára javasolta helyezni az intézményt, Pest városa 1934-ben egy 600 négyszögöles telket is felajánlott erre a célra, de végül az áruforgalom zavartalansága és az árvízveszély miatt máshol épült meg az első Nemzeti. A Grassalkovich Antal adományozta telek az akkori város szélén, a Hatvani kapun kívül feküdt – itt található ma az Astoria. A telken lévő major lebontása után 1835-ben kezdődött el az építkezés, és 1837-ben nyitotta meg a kapuit az épület a Kerepesi (mai Rákóczi) úton. A reneszánsz stílusú, egyemeletes, dísztelen épületet Telepi György tervei nyomán Zitterbarth Mátyás építette. A nyitó estén Vörösmarty Mihálytól az Árpád ébredése című előjátékot adták elő, majd Eduard von Schenktől a Belizár című opera következett.

Rákóczi (Kerepesi) út 3., Nemzeti Színház
Az első Nemzeti Színház
Forrás: Wikipedia/Fortepan/Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Az intézmény először még a Pesti Magyar Színház nevet viselte, majd 1840-től az állam tulajdonába került át, és ekkortól lett belőle hivatalosan is Nemzeti Színház.

Az első igazgatója Bajza József volt, a színtársulatában pedig olyan művészek szerepeltek az évtizedek alatt, mint Blaha Lujza, Fedák Sári, Újházy Ede, vagy Ódry Árpád. A színházépületet 1875-ben átalakították klasszicista stílusúvá, építettek hozzá egy új homlokzatot és egy plusz emeletet, amiben helyet kapott a színház tanodája, valamint bérlakások is, aminek bevétele szintén a Nemzetit illette. 1883-ban az európai színházak között másodikként vezették be a villanyvilágítást a Nemzetiben, ami ugyanezen év szeptember 21-én Madách Imre Az ember tragédiája című klasszikusának ősbemutatójával együtt debütált a nézők előtt. A jeles esemény emlékére (persze inkább Madách, mint a villany miatt) ma is szeptember 21-én ünnepeljük minden évben a magyar dráma napját.

A Nemzeti Színház épülete a Kerepesi (Rákóczi) úton a 20. század első éveiben kezdett vészesen leromlott állapotba kerülni. 

1908 nyarára már odáig fajult a helyzet, hogy a tűzoltóság életveszélyesnek nyilvánította, és egyszerűen bezáratta. 1914-ben végleg le is bontották, és Múzeum körút-Rákóczi út sarkán álló telket évtizedekig a legváltozatosabb célokra használták (hadigarázs, parkoló, mozi, bódék álltak itt), míg aztán a rendszerváltozás után megépült rá a ma is látható modern irodaépület.

A második Nemzeti Színház a Blahán

Népszínház 
Népszínház (a későbbi Nemzeti Színház) a mai Blaha Lujza téren a Rákóczi (Kerepesi) út felől nézve. A felvétel 1875 körül készült
A második Nemzeti Színház a Blahán
Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára

Miután ki kellett költöznie a Nemzeti Színház társulatának a veszélyessé vált régi épületből, gyorsan új helyet kellett találni az előadásoknak. Végül nem költözött messzire az intézmény, a néhány száz méterre található Népszínház lett az új otthonuk. A Rákóczi út és a József körút sarkán, a mai Blaha Lujza téren álló épület már 1875 óta létezett, csak épp ott addig a „népszerű” műfajokat, a népszínműveket, bohózatokat adták elő a magyar színjátszás munkamegosztása jegyében – míg a Nemzetiben a komoly drámákat, az Operaházban pedig az operákat. 

A Népszínház díszes, méltóságteljes stílusú épülete ötszázzal több nézőt tudott befogadni, mint a korábbi Nemzeti.

A neves bécsi építész Ferdinand Fellner tervei nyomán épült, a megnyitóján maga Ferenc József is a tiszteletét tette. Érdekesség, hogy a kiszolgáló helyiségeinek egy része, és a színpadtechnikát működtető hidraulika nem a színház épületében kapott helyet, hanem egy Csokonai utcai épületben, amit a Nagykörút alatt alagút kötött össze a színházzal, és aminek udvarán egy Nemzetit kiszolgáló, 44 méteres víztorony is állt, sőt áll a mai napig. 

A Népszínházat először csak ideiglenes otthonnak szánták a Nemzeti számára, míg meg nem épül a saját, új épülete, de ez végül nem így alakult.

1908-ban még csak kilenc évre kötötték meg a bérleti szerződést, amiből végül közel hat évtized lett. A Nemzeti saját, új épületét a régi telken akarták először felépíteni, sőt a pályázatot is kiírták rá, de időközben kitört az első világháború, és ez keresztülhúzta a terveket. A Nemzeti Színház így maradt a Népszínházban, amit egy idő után már mindenki Nemzetinek hívott, a körülötte fekvő, korábban csak sima kereszteződésként létező közterület pedig 1920-ban kapta meg a Blaha Lujza nevet – amikor a névadó színésznő még bőven élt, sőt a tér egyik sarokházában lakott, így az erkélyről le tudott nézni a nevét viselő térre.

Az 1930-as években az Erzsébet térre tervezték felhúzni az új Nemzeti épületét, de ekkor meg a második világháború szólt közbe. 

Az 1944-es és 1956-os budapesti harcokban a központi helyen álló Nemzeti Színházat súlyos találatok érték. Többek között erre, valamint a metróépítésre is hivatkoztak akkor, amikor az 1960-as években felmerült a lebontásának gondolata. A Nemzeti ekkoriban élte egyik csúcskorszakát olyan művészekkel, mint Major Tamás, Gobbi Hilda, vagy Sinkovits Imre, így országszerte felhördülés fogadta a javaslatot. Sokan a kommunista állampárt ügyeskedésének tudták be a dolgot minden ellen, ami „nemzeti”, de az is tény, hogy statikai okok is indokolták a bontást. A környék laza talaja ugyanis korábban már majdnem okozott tragédiát: a kettes metró építéséhez fúrt próbaalagútba kis híján beleomlott az egész Rókus kórház és Uránia mozi is. Végül 1964. június 28-án tartották az utolsó előadást a Blahán található Nemzetiben, és az épületet 1965 márciusában robbantották fel.

Az ideiglenes Nemzetik

Az államhatalom rosszszándékára utalhat az is, hogy milyen mostohán alakult a Nemzeti Színház sorsa ezután. Ismét csak ideiglenes helyekre kellett költöznie a társulatnak, ezúttal azonban sokkal kevésbé méltó körülmények közé, és az új épület ígérete évtizedeken át ígéret is maradt. 

  • Thália Színház

Az 1964-es zárás után először a Nagymező utcába, a mai Thália Színházba költözött át a társulat, ahol két évig maradtak. 

  • Szecessziós épület

1966-tól a Hevesi Sándor téri, korábban szecessziós, erre az alkalomra modern kockává átépített színházépületbe költözött át a Nemzeti. 

Rejtő Jenő (Szövetség) utca - Wesselényi utca sarok, szemben a Hevesi Sándor téri Nemzeti Színház (később Magyar Színház).
1966-tól a Hevesi Sándor téri, korábban szecessziós, erre az alkalomra modern kockává átépített színházépületbe költözött át a Nemzeti
Forrás: Fortepan/Főfotó

Egészen a mostani Nemzeti Színház megépüléséig, 34 éven át maradt itt a társulat, végig hangsúlyozottan csak ideiglenesen, az épületre senki nem gondolt „Nemzeti”-ként

 – később pedig Pesti Magyar Színház néven folytatódott ott a teátrumi élet. 

Közben persze újra és újra felmerült egy új épület létrehozásának igénye. Még az 1960-as években kiírtak nemzetközi tervpályázatot is új épületre, ami a Városliget mellett, a Felvonulási téren (ma Ötvenhatosok tere) kapott volna helyet. Az építkezéshez fákat is kivágtak, de végül évtizedeken át nem történt semmi. Az 1980-s években már közgyűjtés is indult egy új Nemzetiért a színésznő Gobbi Hilda kezdeményezésére, ekkoriban az Erzsébet térre képzelték el a helyszínt.

A harmadik Nemzeti Színház a Duna-parton

Az Erzsébet tér nyerőnek is bizonyult, legalábbis a tervek szerint, és csak egy ideig. 1988-ban kihirdették az újabb nyertes pályázat helyszíneként, de jött a rendszerváltás, és egy darabig fel sem merülhetett új Nemzeti Színház a mozgalmas politikai viszonyok és a magyar költségvetés korabeli helyzete miatt. 

1997-ben született meg aztán az épület tervrajza, és 1998-ban már a színház alapkövét is letették az Erzsébet téren. Elkezdődött az építkezés, ami a korábbi buszpályaudvar helyén először egy óriási gödröt eredményezett. 

1998 őszén az új kormány leállította az építkezést, és új helyszín mellett döntött a Duna-parton, a korábbi ferencvárosi teherpályaudvar területén, amit korábban a budapesti világkiállítás egyik helyszínének is szántak. A döntés következtében az Erzsébet téren sokáig ott maradt a gödör, amiből idővel a Gödör lett – egy korszak emblematikus szórakozó- és találkozóhelye, ami ma már Akvárium néven működik tovább. 1999 márciusában Siklós Mária lett a Duna-parti új Nemzeti Színház épületének tervezője, a munkálatok 2000-ben indultak, és közel másfél évig tartottak. A Nemzeti Színháznak azóta is otthont adó épületet felavató előadást Az ember tragédiájával 2002. március 15-én tartották, Szikora János rendezésében. 

Nemzeti Színház
Forrás: Róka László/MTI

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.