Pompei: Így pusztult el egy virágzó város – Az utolsó nap kronológiája

Pompeii,,Naples,,Italy,-,04.26.2024,:,Famous,Ancient,City,Of
Shutterstock/ - Hsalis
Vezúv pompei láva
Pompei utolsó napja az emberi történelem egyik legdrámaibb eseménye volt. A vulkán kitörése egy virágzó közösség teljes megsemmisülését okozta, életüket, kultúrájukat csak a megdermedt hamu és lávarétegnek köszönhetően ismerjük.

Pompei városa az ókori Római Birodalom egyik legvirágzóbb települése volt, amelyet a Vezúv vulkán kitörése pusztított el i.sz. 79. augusztus 24-én. A kitörés során a város porral, lávával és mérgező gázokkal borult be, és több ezer ember vesztette életét. A tragédia lenyűgöző részleteit ma is tanulmányozhatjuk, mivel a hamu és láva megőrizte a város utolsó pillanatait. A jelenlegi ismeretek szerint valahogy így zajlott le Pompei utolsó napja a vulkánkitörés kronológiája alapján.

Drone,Photo,Pompei,Naples,Italy,Europe
Pompei 
Forrás: Shutterstock

Pompei: voltak előjelei a katasztrófának

Pompei lakosai valószínűleg nem voltak tudatában annak, hogy a Vezúv egy aktív vulkán. A környéken régóta előfordultak kisebb földrengések, amelyekhez a városlakók hozzászoktak, de nem tulajdonítottak nagy jelentőséget a rengéseknek. Az i.sz. 62-es nagy földrengés, amely komoly károkat okozott, ugyan figyelmeztetés lehetett volna, ám akkoriban nem hozták kapcsolatba a földmozgásokat a vulkáni aktivitással. 

Pompei utolsó napja - 79. augusztus 24.

1. Reggel és délelőtt- olyan napnak indult, mint a többi

A nap egy szokásos, meleg nyári reggelként indult Pompei számára. A helyiek elvégezték mindennapi teendőiket, kereskedők dolgoztak a piacokon, rabszolgák jártak el a gazdáik ügyeiben, a fürdők pedig megteltek emberekkel. Azonban a Vezúvban ekkor már hatalmas erők dolgoztak a föld mélyén, amely a nap folyamán drámai eseményekhez vezetett.

2. Kora délután: 12:00 - A kitörés kezdete

A vulkán aktivitása körülbelül délben, nagyjából 12:00 órakor kezdődött. A Vezúv tetején egy hatalmas robbanás történt, amely elképesztő mennyiségű vulkáni hamut és kőtörmeléket lőtt ki a magasba, elérve a 20 kilométeres magasságot. A római történetíró, Plinius, aki a Nápolyi-öböl másik oldalán szemtanúja volt a kitörésnek, később fekete fenyőfa formájához hasonlította a hatalmas füstoszlopot.

3. Délután 13:00-14:00: A hamueső kezdete

A kitörés első szakasza során a városra sűrű hamueső hullott. A hamu vastagon borította be Pompei utcáit és házait, a levegő szinte lélegezhetetlenné vált. A nap elhalványult, és a sötétség kezdett leereszkedni a városra, mintha már este lett volna. A menekülés első lehetőségei ekkor kínálkoztak volna, de sokan nem fogták fel a helyzet súlyosságát, reménykedve, hogy a kitörés hamarosan véget ér.

4. 15:00-16:00: A kitörés második fázisa

A vulkán aktivitása tovább fokozódott, és délután három óra körül a kitörés újabb, még hevesebb fázisba lépett. Több kilométer magasra emelkedtek a hamu- és gázfelhők, miközben a vulkánból forró piroklasztikus áramlások indultak el. Ezek a mérgező, forró gázokat, hamut és lávadarabokat tartalmazó áramlatok Pompei irányába haladtak. A város egyre nagyobb része vált elzárttá, az emberek ekkor szembesültek azzal, hogy talán ez életük utolsó napja, nincs menekvés a vulkán poklából.

5. Esti órák: 18:00-19:00: Az első piroklasztikus áramlás

Délután és kora este a piroklasztikus áramlások már elérték Pompei egyes részeit. Ezek a hihetetlenül forró gázok és vulkáni anyagok mindent elpusztítottak, ami az útjukba került, embereket, épületeket egyaránt. Akit nem ölt meg az áramlások hője és mérgező gázai, azt maga alá temette a vastag hamuréteg. Az emberek kétségbeesésükben bezárkóztak a házaikba. Talán ez volt a legnagyobb hiba, amit elkövethettek, hiszen a hamuréteg mindent maga alá temetett, így ha valaki mégis menekülni akart, annak már nem volt lehetősége kijutni. 

6. Éjszaka: 22:00 - A város pusztulása

A vulkán folyamatos aktivitása és a piroklasztikus áramlások újabb hullámai során Pompei szinte teljesen eltűnt. Az épületek összedőltek, a lakosok nagy része pedig elpusztult, vagy a házaikban, vagy az utcákon menekülve próbáltak túlélni. A forró hamu és a vulkáni törmelék rétegei alá temetve szinte az egész város lakossága életét vesztette. Egymásba kapaszkodó családok, ölelésben tűzhalált halt szerelmesek és a túlélésben reménykedők tömegei számára vált a város egyetlen hamu és lávasírrá. Az éjszaka folyamán a Vezúv újabb és újabb kitörésekkel fokozta a rombolást.

 

Másnap reggelre Pompei már csak egy néma hamu- és kőtörmelékmező volt. A várost több méter vastag réteg borította, teljesen eltüntetve a felszínről. Azok, akik túlélték a kitörés első fázisait, valószínűleg már mind megfulladtak, vagy halálra égtek az éjszaka folyamán.

Pompei öröksége

Pompei katasztrófája mélyen beleégett az emberiség történelmébe. A város romjai csak a 18. században kerültek újra a felszínre, amikor régészek felfedezték a romok alatt megőrzött épületeket, utcákat és a tragikus módon meghalt emberek maradványait. Pompei ma az ókori világ egyik legfontosabb régészeti helyszíne, amely páratlan betekintést nyújt az ókori római élet mindennapjaiba. A város pusztulása figyelmeztet arra, hogy a természeti katasztrófák milyen gyorsan és végzetesen változtathatják meg az emberi életet, és hogyan hagyhatnak maradandó nyomokat a történelemben

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.