Élet telefonfüggőség nélkül: így csökkentsd a képernyőidőt és a telefonhasználatot

okostelefon,függőség,mobiltelefon
Shutterstock - DavideAngelini
telefonfüggőség képernyőidő görgetési kényszer digitális detox
Sorban állsz az szupermarketben, van két perced, el kéne ütni valahogy. A telefonhasználat olyan automatikus, hogy még fel sem fogtad, de a mobiltelefon már a kezedeben van, és görgeted a TikTokot vagy az Instát, ezzel is növelve a képernyőidőt. Ez a telefonfüggőség. Rád férne egy digitális detox.

Szakemberek szerint a telefonhasználat sokaknál annyira automatikus, hogy már késztetésről sem lehet beszélni. A képernyőidő észrevétlenül nő, a mobiltelefon, okos eszköz sokszor azt se tudjuk, hogy került a kezünkbe, szinte már hozzá nőtt. A telefonfüggőség magától nem lesz jobb, sőt, ezért fontos lenne, hogy aki észreveszi magán a telefonfüggőség jeleit, azt, hogy az okostelefon rabja, tudatosan iktasson be telefonmentes időszakokat, tervezze meg az úgynevezett digitális detoxot, a mentális egészsége érdekében. 

okostelefon, telefonfüggőség
A telefonfüggőség jele, ha az ember már késztetés nélkül, automatikusan veszi a kezébe a telefont, anélkül, hogy tudatosulna benne, mit csinál
Forrás: Shutterstock

A kutatások szerint rengeteg ember szenved technológiai függőségtől. Maxi Heitmayer, a London School of Economics and Political Science ember-számítógép interakciót kutató oktató munkatársa egy 2022-es kis kísérletben azt találta, hogy az emberek mindössze 11 százaléka vette elő a telefonját azért, hogy telefonos értesítésekre válaszoljon, a másik  89 százaléka anélkül ellenőrizték a telefonjukat, hogy az jelzett volna bármit, vagy átgondolták volna, miért teszik ezt.

Miért okoz telefonfüggőséget az okostelefon?

A szakember úgy gondolja, hogy annyira hozzászoktunk az állandó stimulációhoz, hogy kényelmetlenül érezzük magunkat, ha nem csinálunk semmit, akár csak néhány másodpercre is. A telefonok olyan jól enyhítik ezt a kellemetlen érzést, hogy Shiri Melumad, a Pennsylvaniai Egyetem Wharton Schooljának docense „felnőtt cumi” néven emlegeti őket. Melumad szerint, ahogy egy gyerek is magával cipel egy játékot vagy egy takarót, hogy biztonságban érezze magát, a felnőttek a telefonjuk állandó jelenlétéből merítenek vigaszt. Van, aki szándékosan támaszkodik a digitális cumijára — például amikor egyedül van egy buliban, és kínosan érzi magát —, vagy egyszerűen csak azért, mert megszokta, hogy mindig van valami, amivel lefoglalhatja magát. A szociális média mindig nyújt valami izgalmat, esetleg új ismeretséget, vitalehetőséget, ám a folyamatos görgetési kényszer TikTok függőséghez és Instagram függőséghez vezethet. 

A szakemberek azt mondják, az agyunk arra van beprogramozva, hogy olyan jutalmakat keressen, mint a tudás, a szórakozás és a társas kapcsolatok, amelyek mind sokkal nehezebben voltak elérhetőek az okostelefonok megjelenése előtt. Most, hogy már vannak, a telefonjaink lényegében 24/7-ben „mindent-ehetsz-büféként” szolgálnak az agyunknak, az agyunk pedig nem tehet mást, mint hogy zabál. Miközben egyes tanulmányok rámutatnak, hogy az esztelen görgetés és általában az okostelefon-használat valójában fokozhatja az unalmat. 

Hogyan csökkentsük a telefonfüggőséget?

Ha le akarsz szokni az állandó telefon-ellenőrzésről, akkor tudatosan kell dolgoznod rajta. Minél inkább arra edzetted az agyadat, hogy elvárja az állandó figyelemelterelést, a görgetési kényszer kezelése annál nehezebb lesz. De nem lehetetlen!

Ennek a folyamatnak része — ahogy azt valószínűleg sejtetted —, a telefonhasználat csökkentése. Számos tanulmány megállapította, hogy már az is elég, ha a telefon a közeledben van, még ha nem is zümmög vagy világít fel egy értesítés, hogy elterelje a figyelmedet, és újra és újra megnézd.

Szakemberek szerint nem feltétlenül az a célravezető, ha hirtelen, egyik pillanatról a másikra dobod el az okoseszközt, sőt, egyes kutatások szerint ez a fajta hirtelen digitális detox szorongást válthat ki. Kezdd úgy, hogy bizonyos időszakokra maradj csak telefon nélkül, például amikor egy fontos projekten dolgozol, vagy amikor minden figyelmét a barátodnak vagy a párodnak szeretnél szentelni. Idővel, ahogy hozzászoksz a készülék nélküli élethez, talán könnyebb lesz ellenállni a folyamatos csekkolás iránti késztetésnek, és még az is előfordulhat, hogy egyre gyakrabban akarod hátrahagyni a telefonodat. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.