Bár még csak május van, elmondható, hogy a pápaválasztás 2025 egyik, ha nem a legfontosabb eseménye volt. A fogadóirodák 27 százalék esélyt láttak arra, hogy Pietro Parolin lesz az új pápa. Csütörtök délig Pietro Parolin vezetett 45-55-re, ám a kétharmados többséghez 89 szavazat kellett volna (133 bíboros vett részt a konklávén). Parolin ezt követően lemondott Robert Prevost javára, aki az addigi szavazásokon 34-44 szavazatot kapott és akinek személyében már meg tudtak egyezni. Az amerikai bíboros XIV. Leó néven lett katolikus egyházfő.
Pietro Parolun Schiavonban született, Vicenza tartományban és egyházmegyében, Észak-Olaszországban. Apja egy vasbolt vezetője, anyja általános iskolai tanár, mindketten gyakorló katolikusok voltak. Mindössze tízéves volt, amikor édesapja autóbalesetben meghalt. Saját elmondása szerint a tragédia egy időre kibillentette a lelki egyensúlyából. Édesanyja 2024-ben, 96 éves korában halt meg. Gyászmiséjét a fia celebrálta.
Már egészen fiatalon a papi hivatás mellett döntött, tizennégy évesen belépett a vicenzai szemináriumba, ezzel megkezdődött Pietro Parolin oktatása. Miután 1980-ban, huszonöt évesen pappá szentelték, felettesei a római Gergely Egyetemre küldték kánonjogot tanulni. Ez idő alatt megkezdte a Vatikán diplomáciai szolgálatára való felkészülését. Miután befejezte a püspöki szinódusról szóló szakdolgozatát, 1986-ban, 31 évesen kezdte meg hivatalos diplomata munkáját a Vatikánban. Talán azért sem sikerült megszereznie a kétharmados többséget, mert hátránynak tartották a lelkipásztori tapasztalat hiányát, mondván, bár fiatalon a helyi plébánián táplálták hitét és ministránsként is szolgált, papi pályafutását inkább a vatikáni diplomáciának és adminisztrációnak, mintsem a plébániai szolgálatnak szentelte.
Bravúros diplomataként Mexikóban elérte, hogy 130 év után helyreálljanak a diplomáciai kapcsolatok a Szentszék és Mexikó között, és az egyház jogi elismerést kapjon az országban. A Kínai Népköztársaság és a Vatikán közötti tárgyalásokat is ő vezette — ennek eredménye a 2018-ban létrejött közös egyezménynek is, amely lehetővé teszi, hogy Kínában is legálisan működhessen a katolikus egyház. A megállapodását a mai napig viták övezik a Vatikánban.
Pietro Parolinnak kiváló nyelvérzéke van. Folyékonyan beszél olaszul, franciául és spanyolul, de az angolja is remek. Ennek diplomataként nagy hasznát vette a diplomáciai tárgyalásokon.
Pietro Parolin elismeri, hogy a papi cölibátus nem egy megváltoztathatatlan dogma, ugyanakkor a hagyomány és a folytonosság fontosságára hívja fel a figyelmet ebben kérdésben. Isten ajándékának tartja, és nem hisz abban, hogy ez lenne a helyes válasz a világ egyes részein fellépő paphiányra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.