Szerelemfüggőség, a párkapcsolatok romantikus gyilkosa

Megjelent a párkapcsolati függőség egy új formája, amelyet a szerelemfüggőség kifejezés ír le a legkifejezőbben. A tudományosan emofíliának nevezett jelenség ugyan még nem került fel a mentális betegségek listájára, ám kifejezetten veszélyes lehet. Vajon hogyan lehetünk függők egy érzelemtől?
A rapidrandik, illetve online társkeresők világában nehéz kiszűrni egy szerelemfüggőt, ám közel sem lehetetlen. Itt nem feltétlenül a párkapcsolatok mennyisége, szerelmi partnerek váltogatásának gyakorisága a meghatározó, inkább a párkapcsolat minősége.
Amikor valaki túl könnyen vagy túl gyorsan esik szerelembe, és már azelőtt érezni véli Ámor mámorító nyilát, mielőtt megismerné a másikat, az a szerelemfüggőség jele.
Összetett pszichológiai képlet ez, egyfajta érzelmi függőség, amikor jóformán az első randin „igazinak” kiáltják ki a másikat. Már azelőtt érzelmi kötődést éreznek, hogy a másik fél bizonyítaná, hogy méltó a figyelemre, de fontos tünet a partner hibáinak figyelmen kívül hagyása is.
A szerelemfüggőség – korábbi nevén érzelmi promiszkuitás – legnagyobb veszélye, hogy az érintettek könnyen belesodródhatnak mérgező kapcsolatokba, miközben fokozottan ki vannak téve a verbális vagy akár fizikai bántalmazásnak is. Az emofíliával küzdő személyek – akik túl gyorsan és intenzíven kötődnek – különösen sérülékenyek lehetnek, például könnyebben kerülhetnek nárcisztikus partnerek befolyása alá, és a szakításokat is jóval megterhelőbben élik meg, mint mások. Kapcsolataik jóval rövidebbek, vagy épp a szükségesnél hosszabbra nyúlhatnak, mivel a szakítást mindenáron el akarják kerülni.
Könnyű volna a Tinder, Hinge, Bumble, illetve hasonszőrű társkeresőket hibáztatni, ám ezek csak részei a problémahalmaznak, inkább tekinthetők katalizátornak. Bár a kiváltó okairól csak elméletek vannak, a szerelemfüggőséget elsősorban a dopamin-, illetve szerotoninegyensúly felborulásának tulajdonítják. A felborult hormonegyensúly következtében a szerelem mámorító érzésével próbálja az agy az igényeit kielégíteni. Az emofília, vagy kapcsolatfüggőség gyakoriságát nehéz megállapítani, mivel egy spektrumzavarról van szó, ráadásul könnyen összetéveszthető más pszichés problémákkal.
Számos megküzdési stratégia létezik az emofília leküzdésére: a leghatékonyabb a pszichoterápia, amely esetleges traumákat is feltárhat, de önmagunkat is tréningezhetjük. Alapos önismerettel, gyakorlatokkal megismerhetjük magunkat, félelmeinket, így fény derülhet a szerelemfüggőség okaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.