Sokszor egy nyúlfarknyi poszt is elég: botrányok, amiket celebek okoztak az X-en

A Twitter - azaz mostmár X - nem csupán egy egyszerű mikroblog-platform – sokszor a rivalizálások, félreértések és botrányok forrása. Napra pontosan 19 éve csiripelhetnek rajta az emberek, akik közül időről időre páran - javarészt sztárok -, bizony néha elvetik a sulykot. A Twitter-botrányok pedig kiválóan megmutatják, hogy a közösségi média hatalma és veszélyei kéz a kézben járnak.
A Twitter 2006 márciusában indult San Franciscóban, mikor Jack Dorsey és csapata egy SMS-alapú, rövid, gyors üzenetküldő szolgáltatás ötletével állt elő. A név, "Twitter", madárcsicsergést vagy egymást követő gyors hangokat jelent, és Dorsey szerint tökéletesen illik a platform lényegéhez. Az első tweetet maga Dorsey küldte ki 2006. március 21-én, az üzenet így szólt: „just setting up my twttr” („csak beállítom a twttr-em”), ezzel kezdődött el az egyik legmeghatározóbb közösségi média platform története.
A kezdeti időszakban a Twitter legfontosabb sajátossága a 140 karakteres korlát volt, amely eredetileg az SMS-ek hosszához igazodott. Ez a limit kikényszerítette a gyors, lényegretörő kommunikációt, egyedi nyelvezetet és trendeket teremtve a platformon. Ám az évek során a Twitter folyamatosan fejlődött: 2017-től már lehetőség van a tweetek szerkesztésére, és a karakterlimitet is 280-ra emelték, ezzel egy kicsit tágítva a kommunikáció szabadságát és rugalmasságát.
Elon Musk 2022-es 44 milliárd dolláros felvásárlása után jelentős változások történtek a cégnél. A milliárdos üzletember egy személyben vezette a vállalatot, a vezetők többségét menesztette, és még 2024-ben átnevezte a Twittert „X”-re, új brandet és irányt adva ezzel a platformnak. Ez a váltás nemcsak névben, hanem a működés terén is változásokat hozott, új funkciókkal, de botrányokkal és kritikákkal is övezve Elon Musk irányítását. A platform így továbbra is az egyik legdinamikusabb, ugyanakkor legmegosztóbb közösségi média maradt.
A Twitter 19 év alatt egyszerű mikroblogból globális közösségi térré vált, ahol a hírességek és a hétköznapi felhasználók egyaránt megoszthatják gondolataikat, de ugyanúgy előidézhetnek botrányokat is a közösségi média nyilvánosságában.
Az évek során számos híresség került kellemetlen helyzetbe meggondolatlan vagy provokatív tweetjei miatt. Most összegyűjtöttünk pár olyan Twitter-botrányt, amelyek egyetlen bejegyzés miatt váltak emlékezetessé.
A színész nemcsak a képernyőn volt aktív, hanem a Twitteren is: 2009-ben ő lett az első felhasználó, aki átlépte az egymillió követőt. 2011-ben viszont saját példáján tanulta meg, milyen veszélyes lehet tájékozatlanul posztolni. Amikor Joe Paterno futballedzőt kirúgták a pennsylvaniai zaklatási botrány miatt, Kutcher így tweetelt: „Hogy lehet kirúgni Jo Pa-t? Ez sértés!” A tweetet hamarosan törölte, miután rájött, mi állt a háttérben, és bocsánatkérő bejegyzést tett közzé: "Nem posztolok többé, amíg nem találok megfelelő módot a fiókom kezelésére. Borzasztóan érzem magam a hiba miatt. Nem fog újra előfordulni" - idézi a sztárt a BBC News.
Alec Baldwin többször került bajba indulatos Twitter-megnyilvánulásai miatt - a forgatáson lelőtt operatőr tragédiáját követően is ámokfutásba kezdett a platformon. Az egyik legnagyobb port kavart esete az volt, amikor George Stark, a brit Daily Mail egyik újságírója azt állította, a színész felesége James Gandolfini temetés közben tweetelt. A színész sértő kifejezésekkel támadt vissza, szinte panaszáradatot indított a riport ellen a twitteren, például „mérgező kis királylánynak” nevezve. Később nyilvánosan bocsánatot kért, majd törölte fiókját.
2012-ben a popikon így tweetelt Bangkokba érkezésekor:
Leszálltam Bangkokban, bébi! Készen állok az 50.000 üvöltő thai szörnyecskére. El akarok veszni egy olcsó piacon és venni egy hamis Rolexet.
A rajongók azonban nem lelkesedtek: sokan vádolták a sztereotípiák erősítésével és kulturális érzéketlenséggel. Mint arról a Reuters is beszámolt, Lady Gaga nem kért bocsánatot a tweetért, amely a thaiföldi kereskedelmi minisztérium szerint aláássa a hamisítványok visszaszorítására tett erőfeszítéseiket.
2012-ben nemi erőszakkal kapcsolatos vádak után a zenész egy botrányos tweettel védekezett: „Ha valaki ki van ütve, akkor még csak tudatosan sincs veled, így ez beleegyezést jelent...” Majd hozzátette: „Akiket tényleg megerőszakoltak, azok emlékeznek!”
A közösség felháborodása nyomán az énekes később bocsánatot kért, kijelentve, hogy a tweetjei rendkívül felelőtlenek voltak. A nemi erőszak vádját végül ejtették bizonyíték hiányában, de az énekest bűnösnek találták kábítószerrel való visszaélésben, és három év próbaidőt kapott.
A reality-sztár több kínos tweetet is elkövetett karrierje során. Az egyik botrányt egy macskás fotója váltotta ki. A képen Kim a macskát a nyakánál fogva tartotta, amiért a PETA is azonnal támadásba lendült. A követők dühösen reagáltak, mire Kim azzal védekezett, hogy a cica gazdája is jelen volt, és rendben találta a dolgot. Az esetet követően Kim maga is macskatartóvá vált, ami arra engedett következtetni, hogy tanult az esetből.
A közösségi média nagy szabadságot ad, de ugyanekkora felelősséget is jelent. A Twitter (vagy most már X) világa pedig nem felejt – a posztolt szavak pedig hosszú árnyékot vethetnek a képernyőn túl is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.