Vajktól, az új kenyéren át, egészen az állami ünnepig – Ez augusztus 20-a története

Forrás: Shutterstock -
I. István állami ünnep Szent István magazin augusztus 20.
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egész napos baráti és családi programok, állami rendezvények, tűzijáték... a koronavírus-járvány miatt idén sajnos ezek java részét el kell engednünk. Ám ez a helyzet nem teszi kevésbé fontossá augusztus 20-át. Te vajon tudod-e, hogy pontosan mit és mióta ünneplünk ezen a napon?

Vajktól a szentségig

Az utolsó magyar fejedelem és az első magyar király Vajkként született, az István nevet megkeresztelkedése után vette fel. Őt tartják a keresztény magyar állam megalapítójának. Kevesen tudják, de I. István hazánk fővédőszentje is. 1038. augusztus 15-én halt meg, Székesfehérváron, a maga által építettet bazilikában temették el. Szentté avatása is itt történt, 1083. augusztus 20-án. Ekkor felnyitották a sírját, de jobb kezét nem találták. A legenda szerint I. László király volt az, aki végül 1084. május 30-án rátalált Szent István természetes úton mumifikálódott jobbjára, amelyet a királyi gyűrű alapján azonosítottak. Megalapította a szentjobbi apátságot – ami ma Románia területén található -, ahol évszázadokon át őrizték a Szent jobbot. A török hódoltság idején először Magyarországon belül próbálták biztonságos helyre vinni, végül külföldre menekítették, és majd 200 évre nyoma veszett.

Kevesen tudják, de I. István hazánk fővédőszentje is Forrás: Shutterstock

Végül magyar főurak akadtak a nyomára, és Mária Terézia volt az, aki hosszas diplomáciai tárgyalások révén, 1771-ben haza hozatta Budára.

Államalapítás és új kenyér

Augusztus 20-át hosszú ideig egyházi ünnepként tartották számon, majd csökkentették ezek számát, és így szép lassan egyszerűen megfeledkeztünk Szent István napjáról. Végül, a már említett Mária Terézia emelte Szent István napját nemzeti ünneppé. Onnantól kezdve a keresztyén magyar állam alapítására emlékeztek augusztus 20-án, és minden évben, ezen a napon körbevitték a városon a Szent jobbot.

Szent Jobb-körmenet Forrás: Bielik István - Origo

Talán nem meglepő, hogy a magyarság összetartásának is érezhető ünnepet, az 1848-as szabadságharc leverését követően betiltották, és csak az 1867-es kiegyezés után kapta vissza „jogait". 1891-ben, Ferenc József volt az, aki munkaszüneti nappá tette.

1945-ben először lefokozták egyházi ünneppé, majd a kommunista-rendszerben átalakították: először az új kenyeret, majd az alkotmányt ünnepeltették augusztus 20-án az emberekkel, végül 1950-ben a Népköztársaság ünnepe lett.

Szent István napja a mai formáját végül 1991-ben nyerte el, amikor az Országgyűlés állami ünneppé nyilvánította.

Az Országgyűlés 1991-ben nyilvánította állami ünneppé Szent István napját Fotó: Csudai Sándor - Origo

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.