Azbeszt a sminkben: figyelj oda, rákot okozhat a kozmetikumod

púder talkumtermék azbeszt rák
Az azbeszt a 20. században széles körben elterjedt anyag volt, amit építőanyagokban és ipari termékekben használtak. Az 1960-as évektől azonban egyre több kutatás igazolta, hogy kapcsolat áll fenn az azbeszttartalom és a mesothelioma nevű gyógyíthatatlan rákos megbetegedés között. A tiltások ellen az azbeszt ma is jelen lehet a talkumos kozmetikumokban, igaz, nem szándékosan kerül bele. Egy biztos: az azbeszt a sminkben káros az egészségre.

Egy 2024-es BBC-vizsgálat során nyolc talkumos kozmetikai terméket elemeztek transzmissziós mikroszkóppal, amelyből kiderült, hogy még mindig előfordulhat azbeszt a sminkben. Ez a felfedezés ismét rávilágít arra, hogy a talkum bányászatából és feldolgozásából származó termékek nem mindig megtalálhatók a drogériák polcain, így érdemes nagyon körültekintően választanunk. 

Az azbeszt a sminkben rákot okozhat
Az azbeszt a sminkben rákot okozhat
Forrás: Shutterstock

Azbeszt a sminkben: óvatosan a talkumos termékekkel

A talkum egy olyan ásvány, amelyet széles körben használnak a sminkekben nedvességelnyelő és csomósodásgátló tulajdonságai miatt. Azonban a talkum bányászata során gyakran fordul elő, hogy azbeszt ásványi lerakódásokkal keveredik. A két anyag mikroszkopikus szerkezete hasonló, ezért a szennyeződés kockázata jelentős, ha a bányászat során nem történt meg a megfelelő tisztítási folyamatokat. Az azbesztet tartalmazó részecskék belélegzése vagy a bőrrel való érintkezése hosszú távon súlyos következményekkel járhat. A tüdőbe jutott azbesztszálak évtizedeken keresztül jelen lehet a szövetekben, folyamatosan folyamatos irritációt okoznak és rák kialakulásához, mesotheliomához vagy más megbetegedésekhez  is vezethetnek. Az azbeszt káros hatásai nem azonnal, hanem gyakran csak 30-50 évvel a kitettség után jelentkeznek. A kozmetikai termékekkel kapcsolatos kockázatot tovább növeli, hogy a púderek por állagának köszönhetően a levegőbe kerülő mikroszkopikus részecskéket könnyen belélegezzük. Ha ezek azbesztet is tartalmaznak, a megbetegedés veszélye még nagyobb.

Hogyan védekezhetünk?

  • Olvassuk el az összetevők listáját : Bár a címkék nem mindig tükrözik az azbesztszennyeződést, érdemes olyat választani, amelyek nem tartalmaznak talkumot.
  • Nézz utána a terméknek : Fogyasztóként jogunk van tudni, hogy az általunk használt termékek biztonságosak-e. Keressük a márkák által végzett tesztekről és eredményekről szóló információkat.
  • Legyünk óvatosak a porállagú sminkekkel : Ha mégis talkum alapú kozmetikumot használunk, minimalizáljuk a belélegzés kockázatát, például szellőztessünk.
  • Mindig mossuk le a sminket: ha a sminkünk nem tartalmaz káros összetevőt, este akkor is mossuk le az arcunkról

Válasszunk biztonságosabb alternatívákat!

Ma már számos kozmetikai cég kínál olyan termékeket, amelyek helyett más, biztonságosabb alapanyagokat használnak. Például a rizsport, kukoricakeményítőt vagy szilikon alapú összetevőket gyakran alkalmazzák a talkum helyettesítésére, amelyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, de nem hordozzák magukban az azbesztszennyezés kockázatát. Az ökológiai tanúsítvánnyal rendelkező, természetes alapanyagokat tartalmazó kozmetikumok szintén jó választást jelenthetnek.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.