Az már biztos, hogy néhány napot csúszik Kapu Tibor visszatérése a Földre. Elterjedt az a hír, hogy a magyar űrhajós és Dragon űrkapszula július 10-én csütörtökön vált volna le a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), azonban a Csendes-óceán kedvezőtlen időjárása, és a külső körülmények ezt nem is tették volna lehetővé. A jelenlegi információink szerint legkorábban július 14-én hétfőn indulhatnak. Peggy Whitson, Shubhanshu Shukla, Sławosz Uznański-Wiśniewski és Kapu Tibor küldetésének legnehezebb része azonban csak most következik. A Földre való visszatérés ugyanis sokkal nehezebb és kockázatosabb lesz, mint Kapu Tibor kilövése volt.
Kapu Tibor hazatérése azzal fog kezdődni, hogy a legénység tagjai lezárják a kapszula és az űrállomás közötti zsilipet, majd a saját hajtóműveik segítségével eltávolodnak az ISS-től. Ezután órákon át sodródni fognak az űrben a Dragon űrkapszulával, miközben manővereznek, hogy a kijelölt csendes-óceáni leszállóhely felé navigálják a járművet. Ilyenkor semmilyen segítségre nem számíthatnak, csak a saját tudásukra. Ezután ledobja magáról a kapszula a napelemeket és a szervizmodult, ezek pedig elégnek az atmoszférában. Ezután következik a legkritikusabb rész, a deorbitálás, ami a Föld körüli pályáról való letérést jelenti. Ezután az űrhajósokkal teli kapszula belép a Föld légkörébe, és zuhanni kezd a kijelölt célállomás felé - számolt be róla a The Week.
A NASA tájékoztatása szerint a visszatérő űrkapszulák hővédőpajzzsal és ejtőernyővel vannak felszerelve, hogy minél biztonságosabban érkezhessenek meg a Föld légkörébe, később pedig a Csendes-óceánba. A kapszulákat szándékosan a lehető legkisebbre tervezték, hogy kicsi legyen az aerodinamikai felhajtóerejük. Emellett rendkívül erősnek kell lennie ezeknek a szerkezeteknek, hogy ellenálljanak annak az elképesztő erőhatásnak, ami zuhanás közben éri őket. A kapszulák felszíne például 1480-1900 Celsius-fokra is felmelegedhet repülés közben.
A SpaceJunkie Űrutazás Youtube-csatornájának csapata végigkövette Tibiék küldetését és élőben fogják közvetíteni a Dragon űrkapszula hazatérését is. A legutóbbi videójukban pedig beszámoltak róla, hogy miért csúszik napokat Kapu Tiborék hazatérése.
A válasz a magas béta szög: július 7-e óta az évnek abban a érdekes időszakában vagyunk, amikor a Nemzetközi Űrállomás egy igen érdekes jelenség középpontjába kerül. Az űrállomás jelenleg csaknem teljesen egybeesik a Föld nappalt és éjszakát elválasztó határvonalával.
- kezdte beszámolóját a csapat szakértője. Majd hozzátette:
Az ISS-ről nézve jelenleg soha nem megy le a Nap. Emiatt pedig az egész űrállomás és a dokkolt űrhajók is felmelegszenek, és nehezebb kezelni ezeknek a hőháztartását. A visszatéréshez pedig manőverezésre van szükség, így az űrhajó túlmelegedése megboríthatja az energiaegyensúlyt, ami ilyenkor kritikusabb mint máskor. Ezért létezik egy hivatalos NASA szabály: a magas béta szög alatt nem térnek vissza, csak és kizárólag akkor ha vészhelyzet van. Ilyenkor sokkal magasabb a kockázat, techikailag nem lehetetlen, csak felesleges veszélynek tennék ki magukat az űrhajósok
- derült ki a videóból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.