Labubu-láz: Aranyos? Lehet. Ártalmatlan? Egy frászt!

TikTok trend figura
Mindenhol ott vannak. Vajon csak cuki divathullámról van szó, vagy valami sokkal sötétebbről? A Labubu figurák elárasztották a netet és ezzel az emberek pszichéjét is. A szakértők figyelmeztetnek a negatív következményekre…

Ha a TikTok eléd dobta a cuki kis Labubut, az ára se riaszt el, és már rendelnéd is meg AliExpressről – lassíts! Mielőtt beugranál a műanyagba öntött cukiságcsapdába, érdemes végigolvasnod, mit mondanak róla a pszichológusok és játékbiztonsági szakértők. Ez a gyűjthető, nyomi kinézetű (de valamiért mégis szívet facsaróan vonzó) kis figura, ami úgy néz ki, mintha a Szörnyecskék és a Moncsicsi törvénytelen szerelemgyereke lenne. 

PRODUCTION - 10 July 2025, China, Peking: Labubu plush figures are for sale in a Pop Mart brand store. Photo: Johannes Neudecker/dpa (Photo by Johannes Neudecker/picture alliance via Getty Images)
Labubu, mindenhol Labubu.
Forrás: picture alliance

A POP MART piacra dobta, és onnantól nem volt megállás – letarolta Kínát, a TikTokot, majd azon keresztül Európát, és nagyon hamar a kezeid között köthet ki, ha nem vigyázol. Merthogy egyre több szakértő emeli fel a hangját, mert a Labubu-hullám messze nem olyan ártatlan, mint amilyennek tűnik. Nem, nem attól kell tartanod, hogy életre kel és éjjel rád mászik (bár… ki tudja). A gond inkább az, amit a pszichológusok "digitális kötődési rendellenességnek" neveztek el.

A Labubu a gyermeked barátja vagy ellensége?

A kisgyerekek és kamaszok egyre erősebben kötődnek ezekhez a figurákhoz, és nemcsak gyűjtögetik őket, hanem érzelmi kapaszkodóként használják őket stressz, szorongás vagy épp magány ellen. Vagyis: Labubu lett az új plüssmackó, csak épp kétszer annyi szorongásba csomagolva. És nem, ez nem csak a „jaj, a mai gyerekek túl érzékenyek” típusú siránkozás. A szakértők szerint ez a típusú digitálisan fűtött ragaszkodás akár a valós kapcsolatok rovására is mehet – különösen olyan fiataloknál, akik már így is túl sok időt töltenek a képernyő előtt. Vagy azoknál, akik nem kapnak elég figyelmet máshonnan. 

A Labubu nem csak egy játék. Ez egy lelki vészcsengő műanyagba öntve. És mielőtt legyintenél, hogy „a mi időnkben is volt ez a jelenség, hogy a fél karunkat adtuk volna egy Moncsicsiért, aztán mégis ember lett belőlünk” – ne feledd, mi nem építettünk oltárt a macinak, nem beszélgettünk vele naponta, és nem neveztük a legjobb barátunknak. És akkor itt van még az internetes „szomorú, de cuki” világ is, a "sad girl eastatic". Egyes szülők képesek az egész gyerekszobát ebben a stílusban berendezni. Rózsaszín fények, díszpolc, mécsesek, és középen ül Labubu – mint egy kis házi szentély. A gyerek meg azt érzi: végre valaki, akire számíthat. Hát Isten hozott a magány szépen becsomagolt, giccses, de szomorú világában.

A másik gond: a kamu Labubu-járvány

A trend hatására a kereslet akkora lett, hogy a hamisítók már turbó fokozatra kapcsoltak. A piacon egyre több gagyi minőségű, silány Labubu másolat kering, amelyek nemcsak potenciálisan mérgező anyagokat tartalmazhatnak, de még az eredeti dizájn varázsát is kinyírják.

A hamis Labubuknak ugyanis nincs biztonsági (CE) tanúsítványa, ezért minőség-ellenőrzésen sem esnek át. Már volt rá példa, hogy a benne lévő anyagok szemirritációt vagy bőrkiütést okoztak kisgyermekeknél. Szóval lehet, hogy épp fele annyiba kerül a másolat, de ha az eredeti mellett döntesz, legalább nem egy cuki kinézetű vegyi fegyvert adsz a gyereked kezébe.

Mit tehetsz, ha már Labubu-lázban ég a család?

Ha már őrületbe hajlik a Labubu mánia, a gyereked fél napig hisztizik, hogy kell neki ilyen és már a pasid is beszállt, a következőket kell tenned:

  • Beszélj róla: kérdezd meg a gyereket, hogy miért szeretné annyira ezt a figurát. Beszélgess vele őszintén és elfogadóan, ítélkezés mentesen.
  • Limitáld a vásárlást: szabj határokat. Mond azt, hogy egy-két darab még oké, csak hogy ne unatkozzon egyedül a polcon.
  • Ellenőrizd a forrást: csak hivatalos forrásból vásárolj, különben előfordulhat, hogy egy kémiai tömegpusztító fegyvert adsz a gyermeked kezébe, nehogy aztán egy bőrgyógyászati, vagy egy endokrinológiai szakrendelésen kössetek ki.
  • Adj alternatívát: lehet az egy klasszikus társasjáték, kirándulás vagy csak egy esti beszélgetés – bármi, ami valódi kapcsolatot épít.

Labubu nem a Sátán, csak egy tünet

Egy aranyos, gyűjthető, posztolható kis tünemény, ami mögött egy ravasz marketingterv és egy meglehetősen érzékeny és manipulálható generáció áll. Csak arra figyelj, hogy te is dolgozz azon, hogy a gyerekeddel a valódi kapcsolat épüljön ki, mert egyszer azon kaphatod magad, hogy a gyereked többet beszél Labubuhoz, mint hozzád.
 

Ha már azt hitted vége: újabb hírek érkeztek Labubu fronton – Ezt senki nem látta jönniLopás, verekedés, rongálás, végtelen sorok – A Labubu mosolya megőrjítette a világotHa már azt hitted vége: újabb hírek érkeztek Labubu fronton – Ezt senki nem látta jönni

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.