Hogyan tartható távol a gyermek az erőszakos apától?

kiskorú távoltartás válás családon belüli erőszak büntetőjog bántalmazás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Milyen jogi eszközökkel élhet az az édesanya, aki meg szeretné óvni a gyermekét a családot rettegésben tartó, az anyát és a gyermeket bántalmazó apától? Mit tehet akkor, ha éppen válik, és milyen lehetőségei vannak abban az esetben, ha még nem indította el a válópert? Olvasónk levelére dr. Horváth Emese válaszol.

"Tisztelt Ügyvédnő!

2011. május 30-án keresettel éltem férjemmel szemben a helyi városi bíróságon házasság felbontása iránt, azóta rendszeresek lettek a családi veszekedések és bántalmazások, gyermekem mindezeknek elszenvedője, azonban az ingatlan közös tulajdont képez. Mit tehetek ebben az esetben? Milyen eszközök állnak a rendelkezésemre, hogy távol tartsam a gyerekemet az erőszaktól?"

Thinkstock
Thinkstock



Kedves Olvasó!

Amennyiben a házasság felbontása során már per van folyamatban, a bíróságtól kérheti ideiglenes intézkedésként a gyermek Önnél történő elhelyezését, valamint a kizárólagos lakáshasználat jogát. Ez biztosítaná Önnek, hogy gyermekével zavartalanul az ingatlanban tartózkodni tudjon. Ezen jogintézményt a Polgári Perrendtartás 158.§-a szabályozza.

A bíróság kérelemre ideiglenes intézkedéssel elrendelheti a kereseti kérelemben, illetve az ideiglenes intézkedés iránti kérelemben foglaltak teljesítését, ha ez közvetlenül fenyegető kár elhárítása vagy a jogvitára okot adó állapot változatlan fenntartása, illetve a kérelmező különös méltánylást érdemlő jogvédelme érdekében szükséges, és az intézkedéssel okozott hátrány nem haladja meg az intézkedéssel elérhető előnyöket.

A bíróság az ideiglenes intézkedés elrendelését biztosítékadáshoz kötheti.

A kérelmet megalapozó tényeket valószínűsíteni kell. Az ideiglenes intézkedés már a tárgyalás előtt is elrendelhető - azonban az ideiglenes intézkedés a keresetlevél benyújtása előtt nem kérhető - házassági bontóperekben ideiglenes intézkedést a gyermekelhelyezéssel kapcsolatosan szoktak a felek indítványozni. Az ideiglenes intézkedés az ítélet jogerőre emelkedésével veszti hatályát.

Az ideiglenes intézkedés polgárjogi természetű jogintézmény, és célravezető abban az esetben, ha a felek között már per van folyamatban.

Azonban amennyiben még nincs beadva a kereset a bíróságra a házasság felbontása iránt, vagy esetlegesen a felek nem akarnak, vagy nem mernek elválni, további lehetőségeket biztosít számunkra a jog, ilyen a távoltartás jogintézménye. A távoltartást csak hozzátartozóval szemben lehet kérni.

A közeli hozzátartozó fogalma alá a magyar Polgári Törvénykönyv 685. §-a szerint jelenleg a következő hozzátartozók tartoznak: a házastárs, a bejegyzett élettárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér.

A hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló 2009. évi LXXII. törvény 16.§ (1) bekezdése alapján a megelőző távoltartást a bíróság akkor rendeli el, ha az eset összes körülményéből, így különösen a bántalmazó és a bántalmazott által előadott tényekből, a hozzátartozók közötti erőszakra utaló jelekből, a bántalmazó és a bántalmazott magatartásából és viszonyából a hozzátartozók közötti erőszak elkövetésére megalapozottan lehet következtetni. A megelőző távoltartást a bíróság legfeljebb harminc napra rendelheti el.

A bíróság a hivatalból kezdeményezett eljárásban - ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a rendőrségen az esetet be kell jelentenie, és a bíróság a felek személyes meghallgatása után nemperes eljárásban végzést hoz, melyben elrendeli a bántalmazott és bántalmazó között a végzés közlésétől számított 15 nap időtartamra megelőző távoltartást.

A bántalmazó köteles továbbá tartózkodni attól, hogy a bántalmazottal közvetlenül vagy közvetve érintkezésbe lépjen. Ebben az esetben a bántalmazó köteles távoltartani magát a bántalmazott életvitelszerű tartózkodására szolgáló ingatlantól.

A bíróság megállapítja, hogy a távoltartás időtartama alatta a bántalmazó feletti szülői felügyeleti joga és a velük való kapcsolattartási joga szünetel, azonban ez a bántalmazó más jogszabály vagy szerződés szerinti kötelezettség alapján fennálló tartási kötelezettségeit nem érinti, figyelmezteti a bántalmazót, hogy a megelőző távoltartó határozatban írt kötelezettségek megszegése esetén szabálysértést valósít meg.

Ez a cselekménye ugyanis a bántalmazónak megvalósítja a távoltartó határozat szabályainak megszegése szabálysértési tényállást, mely szerint aki a külön törvényben meghatározott ideiglenes megelőző távoltartó határozatban vagy a megelőző távoltartó határozatban meghatározott szabályokat megszegi, elzárással vagy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

A megelőző távoltartás átmenetileg korlátozza a bántalmazó tartózkodási szabadságát, a tartózkodási hely szabad megválasztásának jogát. Tehát abban az esetben, ha azonnali jogvédelemre van szüksége Önnek és gyermekének, ez a jogintézmény hatásosan biztosítja azt, hogy a találkozások elkerülhetőek legyenek.

A családon belüli erőszak témakörében említést érdemel a kiskorú veszélyeztetése mint büntetőjogi törvényi tényállás, melyet a hatályos büntető törvénykönyvünk tartalmaz. Eszerint a kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy, aki e feladatából folyó kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését veszélyezteti, bűntettet követ el, és 1 évtől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Kiskorú veszélyeztetését valósítja meg az a kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy, aki e feladatából folyó kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését veszélyezteti.

A bűncselekmény elkövetési magatartása a nevelésre, felügyeletre vagy gondozásra vonatkozó kötelezettségek súlyos megszegése. A nevelés a kiskorú testi, értelmi és erkölcsi fejlődésére irányuló pedagógiai tevékenység. A felügyelet a kiskorú életének, tevékenységének rendszeres figyelemmel kísérése, ellenőrzése. A gondozás a kiskorú szükségleteinek - a fizikai, testi szükségleteknek - a kielégítését, feltételeinek biztosítását jelenti. Így a nevelés körébe tartozik a gyermekekkel való szellemi foglalkozás, tanulás. A felügyelet körébe a gyermekek szabadidejének ellenőrzése, míg a gondozás körébe ruházattal és élelemmel való ellátásuk tartozik. Ezeket a kötelezettségeket a családi jog határozza meg, azonban egyéb jogszabályok mellett (például pedagógusok, esetén) az erkölcsi, etikai normák és az adott közösség szokásai is irányadóak.

A kiskorú veszélyeztetése esetén a rendőrségen kell feljelentéssel élni, a nyomozóhatóságnak 2 hónap áll rendelkezésre a nyomozásra, ez a határidő meghosszabbítható. A nyomozás lezárása után a rendőrség vádemelési javaslattal küldi meg az illetékes ügyészséghez. Az ügyészség az iratok áttanulmányozása után vagy vádat emel - ez esetben a tárgyaláson az ügyész képviseli a vádat -, vagy az eljárást megszünteti.

Üdvözlettel: Dr. Horváth Emese

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.