babakötvény pénzügyi tevékenység befektetés Start-számla gondoskodás gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha már szeretnél előre gondoskodni a kicsid jövőjéről, az állam is támogat ebben, ám emellett érdemes megfontolnod a Start-számla nyitását is. A korábbiakkal ellentétben viszont néhány változással jó, ha tisztában vagy.

A jelenleg hatályos törvények értelmében a magyar gyerekek életkezdési támogatásra jogosultak, amely babakötvény néven vált ismertté. Ez a fajta állami támogatás a gyermeked fiatal felnőtt korában megkönnyítheti majd az életkezdést.

Miről is szól mindez?

A Magyar Államkincstár 2006 óta minden magyar állampolgársággal és hazai lakóhellyel rendelkező gyermeknek 42.500 forintos induló támogatást ad, ami az ötéves államkötvények kamata szerint kamatozik - vagyis jelenleg 6,81 százalékkal. A felhalmozott összeg pedig majd akkor lesz elérhető, ha a gyermeked betöltötte a 18. életévét. Még a kevésbé hozzáértők számára is sejthető, hogy az állam által biztosított induló támogatás 18 év alatt sem fog akkor összegre gyarapodni, hogy az majd tényleges és érdemi segítséget nyújthasson a gyermeknek. A kamatozás alig hoz a "futamidő" alatt többet 100 ezer forintnál.

Thinkstock
Thinkstock

Te is rásegíthetsz...

Persze nemcsak az állam pénze kamatozhat a gyermeked jövőjére, te is hozzásegíthetsz - erre szolgál a Start-számla, melyeket viszont már a Magyar Államkincstárral erre szerződött pénzintézetek kezelnek. Erre eseti jelleggel vagy akár rendszeresen is helyezhetsz el különböző összegeket, de csak akkor nyílik mód erre, ha igazolod a családi pótlékra való jogosultságodat, illetve annak rendszeres folyósítását is. Jó tudni azonban, hogy mivel a befizetésekre állami támogatás jár, erre adókedvezményt nem érvényesíthetsz majd. Ám az állam egy korlátozást is beépített, vagyis évente legfeljebb 120 ezer forintot helyezhetsz el a számlán, vagyis havi 10 ezer forintot, melyet az állam 6 ezer forint támogatással kiegészít.

A Start-számlák által kínált hozam viszont már nem kötött, ellentétben a babakötvény hozamával. Ebben az esetben pénzintézetektől függnek az egyes hozamok, ami miatt akár 4-5 százalékos eltérések is mutatkozhatnak az egyes ajánlatok között. Éppen ezért érdemes kicsit körbenézned, mielőtt megnyitod a számlát. Az Enpenzem.hu számításai szerint ha valaki a legjobb kamatot kínáló pénzintézetnél nyit Start-számlát, akkor akár havi 5 ezer forinttal is gyarapíthatja a megtakarítást, ami végeredményben majd 3 millió forintos kezdő összeget jelenthet, ha a gyermek betölti a 18. életévét. Maximális befizetés mellett pedig közel 5,5 milliót vehet fel a gyermek. Plusz információ, melyet érdemes tudni: a felvett összeg mentes a kamatadótól.

Thinkstock
Thinkstock

Változások 2012. szeptember 30-tól

A kormány nemrég változtatásokat eszközölt a Start-számlákat érintően. Ahogy említettük, eddig a kereskedelmi bankok kezelésében álltak a számlák, náluk lehetett azt megnyitni. Szeptember 30. után azonban ilyen már csak a Magyar Államkincstárnál nyitható, ha pedig esetleg a meglévő számládat szeretnéd átvinni máshova, azt is csak az államkincstárhoz viheted. A számla nyitásával kapcsolatban változás még, hogy már nemcsak szülőként lehet ezt megtenni, de akár nagynéniként, unokatestvérként is, vagyis bármelyik rokon nyithat a gyermek számára Start-számlát. Éppen emiatt is, már nem kell majd igazolni a családi pótlék folyósítását, amivel megnyílik a számlanyitás lehetősége azon szülők előtt is, akik bár jogosultak voltak családi pótlékra, azt valami miatt nem folyósították nekik. Végezetül a kormány eltörölte a szülői befizetésekre vonatkozó felső határt is: így szeptember 30-a után már évi 120 ezer forintnál többet is félretehetsz a gyermekednek, ha módodban áll.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.