cikluszavar kisbaba menstruáció premens2022 magazin
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy kisbaba születése mindig nagy boldogság, ám az odáig vezető út sok esetben meglehetősen göröngyös. A párok egy részénél ugyanis már maga a fogantatás sem megy zökkenőmentesen...

Egy kapcsolatban komoly szintlépést jelent, amikor a pár a családalapítás mellett dönt. Az elhatározást követően azonban a leendő szülők nem szeretnek sokáig várni arra, hogy az új kis élet megfoganjon, pedig a vágyott terhesség sok esetben nem jön létre egyik hónapról a másikra.

Ma Magyarországon a párok 15-20 százaléka küzd meddőséggel, de akiknél nem ilyen súlyos a helyzet, azoknál sem biztos, hogy néhány hónap próbálkozás után összejön a baba. Ennek számos oka lehet, előfordulhat például valamilyen fertőzés, endometriózis, méhproblémák, de a cikluszavar vagy a magas prolaktinszint is állhat a sikertelen próbálkozások hátterében.

Előzetes orvosi vizsgálatok

Mit lehet tenni annak érdekében, hogy minél hamarabb bekövetkezzen a gyermekáldás? Először is érdemes már előzetesen elvégeztetni néhány vizsgálatot, még azelőtt, hogy a pár belevágna a babaprojektbe.

A hölgyek keressék fel a nőgyógyászukat és kérjenek átfogó ellenőrzést, amely kiterjed a vérképre, ezen belül a hormonszint ellenőrzésére, valamint a fizikai vizsgálatra is,

így jó eséllyel fény derülhet az esetleges eltérésekre vagy kezelést igénylő betegségekre.
Az apukajelölteknél sem nem hiábavaló egy alapos vizsgálat, hiszen a különféle fertőzések vagy a prosztatagondok szintén gyakori okai annak, ha nem sikerül a fogantatás.

A hölgyek keressék fel a nőgyógyászukat és kérjenek átfogó ellenőrzést, amely kiterjed a vérképre, ezen belül a hormonszint ellenőrzésére, valamint a fizikai vizsgálatra is Forrás: Shutterstock

Cikluszavar rendezése

Sikertelen próbálkozások esetén az egyik leggyakoribb probléma a cikluszavar. Normál esetben a menstruációs ciklus átlagosan 28-35 napos időszakot ölel fel, maga a menstruáció pedig nagyjából 4-5 napig tart.

Cikluszavarról akkor beszélünk, ha a menstruáció a fent leírtaknál jelentősen hosszabb vagy rövidebb időközönként jelentkezik, netán szokatlanul nagy fájdalommal jár, a vér alvadékos vagy a vérzés nagyon erős.

Ilyenkor a nőgyógyász felkeresése mellett érdemes lehet gyógynövényes segítséget igénybe venni, hiszen így természetes és hormonmentes módon is befolyásolhatjuk a női hormonális szabályozórendszer működését.

Érdemes lehet gyógynövényes segítséget igénybe venni, hiszen így természetes és hormonmentes módon is befolyásolhatjuk a női hormonális szabályozórendszer működését Forrás: Shutterstock

Mit tehetünk még?

Nem ritka, hogy a pár tagjai elvégeztetik az ajánlott vizsgálatokat és kóros eltérésre nem derül fény, ám a várva-várt gyermekáldás mégsem következik be. Ebben az esetben nem árthat kicsit jobban odafigyelniük az életmódjukra. Hogyan?

Stresszcsökkentés

Bár nagyon nehéz csökkenteni a stresszt – főleg, ha a próbálkozások ellenére sem jön a baba –, mégis törekedni kell rá, mivel a görcsös akarás nem csupán pszichésen viseli meg a párokat, de a nőknél befolyásolhatja az ovulációt is. Ennek fényében érdemes lehet különféle stresszűző tevékenységeket beiktatni a mindennapi rutinba, például a jógát vagy a meditációt.

Érdemes lehet különféle stresszűző tevékenységeket beiktatni a mindennapi rutinba, például a jógát vagy a meditációt Forrás: Shutterstock

Testmozgás

A könnyű testmozgás szintén csökkentheti a stresszt, ráadásul a jó fizikai állapot a fogantatásnak is kedvez. Ez nem azt jelenti, hogy valamilyen kimerítő sportot kell űzniük a leendő szülőknek, de

heti 2-3 alkalommal 30-40 perc közepes intenzitású mozgás egyenesen jót tehet.

Arra azonban mindenképpen figyeljenek, nehogy túlzásba vigyék a sportot, mert a megerőltető fizikai aktivitás könnyen kiválthat ellenkező hatást is.

Étrend

A megfelelő étkezés szintén rendkívül fontos azok számára, akiknél várat magára a gyermekáldás. Jó, ha kifejezetten ügyelnek például arra, hogy nagyobb mennyiségben fogyasszanak telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajokat (tökmag, repce, olíva), ezek ugyanis bővelkednek D-, E- és K-vitaminban, valamint támogatják a hormonrendszer egészséges működését. Emellett a marhahús, a máj, a tojás, a cékla és a mák segít feltölteni a vasraktárakat, de a folsav bevitele is elengedhetetlen, hiszen ez amellett, hogy minimalizálja a fejlődési rendellenességek kialakulását, támogatja magát a fogantatást is, így jó, ha a leendő édesanya odafigyel arra, hogy brokkolit, spenótot és zöldbabot is fogyasszon.
Ha már étrend, akkor arról se feledkezzen meg senki, hogy nemcsak a várandósság alatt nem ajánlott alkoholt fogyasztani vagy dohányozni, hanem már a próbálkozás időszakában is jobb búcsút intenünk a káros szenvedélyeknek!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.