Kevés olyan ember van, aki úgy éri meg az időskort, hogy semmilyen ízületi problémája nem volt. Az ízületi gyulladások bármelyik korban megkeseríthetik az életünket. Szakértők szerint nem szabad halogatni a heveny vagy krónikus gyulladások kezelését, hiszen akár évekig is elhúzódhat, amíg teljesen meg lehet szüntetni a panaszokat és a velük járó fájdalmat.
Fontos már az elején tisztázni, hogy kétféle ízületi gyulladásról beszélhetünk, amely bármely korosztályban, nemtől függetlenül léphet fel. A heveny vagy akut gyulladás egy váratlanul bekövetkező esemény miatt alakulhat ki, például egy sportsérülés kapcsán. Az ilyen típusú panasz esetén rövidebb ideig tart a gyógyulás, nem úgy, mint a krónikus gyulladás esetében, amikor a rehabilitáció is több időt vesz igénybe.

Az ilyen típusú betegségnek az adott terület duzzanata, melegsége, vöröses elszíneződése, fájdalma mellett számos kísérő tünete is lehet: gyengeség, rossz közérzet, hőemelkedés, láz.
Az ízületet a csontok végén lévő porcok, az ízületi tok és az ezt kitöltő ízületi folyadék alkotja. Gyulladás esetén a folyadékgyülem felszaporodik, kialakul a duzzanat, ami már külsőleg is látszódik. Az a cél, hogy a folyadékgyülemet csökkentsük, a gyulladást és a fájdalmat megszüntessük – tette hozzá a szakember.
Előfordul, hogy a gyulladás nem csupán egy ízületet érint – ilyen például a köszvény, amely lábujjon, bokán, térden is kialakulhat, vagy a rheumatoid arthritis, amely a kéz és a láb kisízületein jelenhet meg. Ezek kialakulásuk szempontjából lehetnek fertőzéses eredetűek (például arthritis), steril gyulladásból adódó autoimmun folyamatok (rheumatoid arthritis), anyagcserezavar miatt kialakuló (köszvény) vagy különböző betegséghez kapcsolódó gyulladások (például pikkelysömör).

Ezek diagnosztizálását ortopéd vagy reumatológus szakorvos végzi, emellett labor- és képalkotó vizsgálatok is szükségesek. A röntgen a csontokról és azok állapotáról, az ultrahang a lágyrészekről tud információt adni – folytatta Tompa Katalin.
Az ízületi gyulladások kezelésében jelenlegi ismeretek szerint a fizikoterápia a leghatásosabb módszer. A fizikoterápiás gépekkel különböző gyógyszerkészítményeket, injekciókat, gyulladáscsökkentő krémeket lehet bevinni az érintett területre. Gyógyulás akkor várható, ha rendszeresen, hetente több alkalommal, több héten keresztül járunk fizikoterápiás kezelésre. Az irányított gyógykezelések mellett rendkívül fontos az otthoni borogatás, pihentetés, jegelés, szükség esetén pedig (nem szteroid!) gyulladáscsökkentő krémek használata is.