Nem a férfiak nyafogása miatt bukott meg a nekik készülő fogamzásgátló

Forrás: Thinkstock -
kísérlet mellékhatás férfi fogamzásgátlás megbukott szer nem kívánt terhesség fogamzásgátló tabletta
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Szakemberek még 2008-ban kezdtek el kísérletezni a férfiaknak szánt fogamzásgátlóval, és bár az eredmények meglehetősen ígéretesek voltak, a kísérletet 2011-ben leállították a felbukkanó mellékhatások miatt. Akkoriban sokan a férfiakat hibáztatták, hogy a nőkkel ellentétben már néhány apró mellékhatás miatt is képesek megfutamodni, hiszen köztudott, hogy a fogamzásgátló tablettát szedő nők is többféle mellékhatással néznek szembe. De vajon mi az igazság ezzel kapcsolatban?

Doug Colvard és csapata 2008-ban kezdtek el dolgozni a férfiaknak szánt hormonális fogamzásgátló injekció kifejlesztésén. A kutatók később tesztalanyokon tanulmányozták a szer hatását.

Fejlesztés alatt a hormonális fogamzásgátló injekció a férfiak számára Forrás: Thinkstock

A cél az volt, hogy kiderüljön, a tesztoszteront és progeszteront tartalmazó injekcióval sikerül-e lecsökkenteni a spermiumszámot annyira, hogy megakadályozzák a nem kívánt terhességet. Az eredmények szerint pedig a szer bevált, a hibaarány mindössze 7,5% lett a teszt végére, ami jó – ennek ellenére mégis inkább arról lehetett hallani, hogy a mellékhatások miatt álltak le a fogamzásgátló fejlesztésével.

Nem a férfiak miatt függesztették fel a kísérletet

A kutatócsoport egyik tagja, Doug Colvard által készített beszámolóból kiderült, hogy az általuk kifejlesztett hormonális injekciónak a leggyakoribb mellékhatásai közé tartozott többek között a hangulatingadozás és a megemelkedett libidó, valamint az izomfájdalom és az arcbőrön jelentkező pattanások is sokszor előfordultak.

Arról lehetett hallani, hogy a mellékhatások miatt álltak le a fogamzásgátló fejlesztésével Forrás: Thinkstock

A kutatócsoport végül ezért saját maga határozott úgy, hogy leáll a kísérlettel,

előtte mindössze 20 olyan férfi volt, aki önszántából ki akart szállni a kísérletből.

Az alanyok több mint 75 %-a azonban elégedett volt a módszerrel, és azt nyilatkozták, hogy amennyiben elérhetővé válna ez a fogamzásgátló módszer, élnének vele. Tehát nem a férfiak nyafogása miatt állították le a kísérletet, hanem maguk a szakemberek döntöttek így a mellékhatásokra való tekintettel.

Ami pedig a hölgyeket illeti

A fogamzásgátló tablettát szedő nők közül sem mindenki tapasztalt mellékhatást a pirula szedése mellett. Sőt, vannak, akikre kifejezetten pozitívan hat a tabletta, hiszen amellett, hogy biztonságosan és kényelmesen tud védekezni a nem kívánt terhesség ellen, szebb lett az arcbőre, kiszámíthatóbb lett a ciklusa, és a menstruációs fájdalmai is megszűntek.

A fogamzásgátló tablettát szedő nők közül sem mindenki tapasztalt mellékhatást Forrás: Thinkstock

Ugyanakkor köztudott, hogy mint

minden gyógyszernek, úgy a fogamzásgátlónak is van mellékhatása.

És míg a nőknél is évtizedekig tartott kikísérletezni a legmegfelelőbb tablettát, úgy minden bizonnyal a férfiak esetében sem lesz ez másképpen.

Még pár év, és forradalmasíthatják a férfi fogamzásgátlást?

A legfrissebb jelentések szerint 2018-ban kerülhet forgalomba a Vasalgel nevezetű szer, amely az ondóvezetékbe fecskendezve egy teljes éven át véd a nem kívánt terhességtől.

Az injekció formájában bejutatott hatóanyag egyfajta hálót képezve nem engedi át magán az ondósejteket.

A szert még tesztelik, a tervek szerint 12 hónap után múlik el a hatása, ennyi idő eltelte után magától visszaáll a spermaszám az eredeti értékre, egy másik injekció beadásával azonban még ez idő közben is feloldható az ondóvezetékben képezett háló. Erről bővebben ide kattintva olvashatsz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.