A kávé és az alkohol világszerte népszerű italok, amelyek fogyasztása jelentős hatással van szervezetünkre. Mivel a koffein frissítőként szolgál, az esti fogyasztása megzavarhatja az alvást. Az alkohol pedig kezdetben ugyan álmosító hatású lehet, később azonban éppen az ellenkezőjét okozza: töredezetté és kevésbé pihentetővé teszi az alvást.
A koffein egy központi idegrendszeri stimuláns, amely növeli az éberséget, javítja a koncentrációt és csökkenti a fáradtságérzetet. Hatása azonban egyénenként eltérhet, ami főként a genetikai adottságoktól és a koffein lebontásának sebességétől függ. A kutatások szerint a koffein felezési ideje körülbelül 5-6 óra, de egyes emberek szervezetében akár 9 órán át is kimutatható maradhat. Alvásszakértők szerint a koffein késő délutáni vagy esti fogyasztása jelentősen megnehezítheti az elalvást, és lerövidítheti a mélyalvás fázisát. Egyes tanulmányok arra mutatnak rá, hogy már egy délután 5 óra után elfogyasztott csésze kávé is hatással lehet az alvás minőségére, különösen azoknál, akik lassabban bontják le a koffeint. A koffeinérzékenység személyenként eltérő, de általános ajánlás szerint délután 2-3 óra után már érdemes kerülni a kávézást, ha valaki zavartalan alvást szeretne. Az elfogyasztott mennyiség is meghatározó: napi 200-400 mg koffein – ami nagyjából 2-4 csésze kávénak felel meg – még biztonságosnak tekinthető, de az egyéni tolerancia függvényében csökkenteni is szükséges lehet.
Bár sokan úgy gondolják, hogy az alkohol segíti az elalvást, valójában az alvás szerkezetére gyakorolt hatása miatt nem ajánlott altatóként használni. A neurológusok szerint az alkohol valóban elősegítheti az elalvást, de az alvás későbbi szakaszaiban megszakítja a természetes alvásciklusokat, így az alvás töredezetté és kevésbé pihentetővé válik. A kutatások szerint az alkohol csökkenti a REM-alvás időtartamát, amely kulcsfontosságú a rövid távú memória megtartásában és az érzelmi feldolgozás szempontjából. Egy vizsgálat kimutatta, hogy az alkohol hatására az éjszaka második felében gyakoribbá válnak az ébredések, ami ronthatja a pihenés minőségét. Ennek eredményeként az alkohol rendszeres esti fogyasztása fáradtságot, nappali álmosságot és csökkent koncentrációt okozhat. Gyakori, hogy az esti alkoholfogyasztás után hajnalban, sőt másnap is szorongást tapasztalunk, ami szintén az esti, „elalvást segítő" alkoholfogyasztás ellen szól.
Hirdetés:
A Sedacur forte vény nélkül kapható gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.