dalai láma reinkarnáció Nobel-békedíj születésnap
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A 14. dalai láma, a tibeti buddhizmus vallási vezetője tegnap 80 éves lett.

Tendzin Gyaco a tibeti buddhizmus felfogása szerint az elődei reinkarnációjaként született e világra. Kétéves korában ismerték el a13. dalai láma tulkujaként, vagyis újjászületéseként.

A Dalai Láma Budapesten 2010-ben Fotó: Hajdú D. András [origo]

Tizenöt éves korában, 1950. november 17-én, egy hónappal a kínai hadsereg tibeti megszállása után lépett trónra dalai lámaként. Ezzel a régió legfontosabb vallási vezetőjévé és politikai uralkodójává vált.

1959-ben, egy sikertelen felkelést követően Indiába kellett menekülnie. Ott állították fel az emigráns kormányt, miután a kínaiak Tibet területét saját országukhoz csatolták. A kínai kormány még ma is úgy tekint rá, mint egy elavult teokratikus rendszer szimbólumára.

Imádkozik Forrás: AFP/Frederik von Erichsen

Így derült ki, hogy Tendzin Gyaco az előző dalai láma reinkarnációja

A tibetiek hite szerint általában kilenc hónaptól két évig terjedő idő telik el a dalai láma halála és a reinkarnáció megszületése között. 1475 óta, amikor az első dalai láma 84 éves korában elhunyt, az új lámák maximum kétéves szünetekkel születtek, de sokszor még egy év sem telt el. A kormány a 13. dalai láma halála után két évvel már aggódni kezdett a reinkaráció miatt, így útnak indított egy bizottságot a dalai láma felkutatására. Különböző jelek vezettek el a család házához, ahol megbizonyosodtak róla, hogy valóban Tendzin Gyaco a kiválasztott. A kisfiúnak különféle, egymáshoz nagyon hasonló relikviákat, köztük játékokat is mutattak (például imafüzéreket, botokat, elefántcsont dobokat), melyek egy része hajdanán a 13. dalai lámáé volt, más részük viszont nem. A vizsgálódás során senkinek nem mondták el, hogy kinek a reinkarnációját keresik a kis tibeti fiúban. A fiú minden egyes tárgyat helyesen azonosított, amelyek a korábbi dalai lámáé voltak, és közben fel-felkiáltott: „Ez az enyém! Ez az enyém!

Tendzin Gyaco igyekszik megőrizni a hagyományos tibeti oktatást és kultúrát. Azokban a dolgokban azonban, amelyekben szükséges, modern felfogást vall. Ő volt például az első a dalai lámák sorában, aki nyugatra utazott. Minden útján a buddhista tanításokat hirdeti, az etika és az egyetemes felelősségtudat, valamint a vallások közötti párbeszéd fontosságát hangsúlyozza. 1989-ben neki ítélték a Nobel-békedíjat.

Isten éltesse! Forrás: AFP

A Glastonbury fesztiválon szülinapozott a dalai láma

A Glastonbury Fesztiválon járt a dalai láma, ahol születésnapja alkalmából felhívták a színpadra, majd fel is köszöntötték. Nézd meg a videót itt!
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.